Mārupes piesārņojuma analīžu rezultāti būs zināmi pirmdien

FOTO: Apollo

Mārupes grāvju un Mārupītes piesārņojuma analīžu rezultāti būs zināmi pirmdien, 4.jūlijā, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Glābēji aicina iedzīvotājus, kuri dzīvo Mārupītes tuvumā, būt ļoti uzmanīgiem un lietot veikalā pirktu vai pašvaldības sagādātu dzeramo ūdeni. Iespējams, labāk būtu arī neturēt vaļā logus, ja jūtama piesārņojuma smaka, vai pat uz laiku doties prom, ja ir tāda iespēja.

Piesārņojums Mārupītē patlaban ir lokalizēts, aģentūrai LETA pastāstīja Mārupes novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Punculis.

Punculis norāda, ka patlaban notikuma vietā ir ieradies specializētais piesārņojuma savākšanas uzņēmums «Eko osta», kas notikuma vietā atsūknēs piesārņoto ūdeni.

«Aptuveni plkst.15.30 vēl biju notikuma vietā un, pēc man pieejamās informācijas, piesārņojums Māras dīķī vēl nebija. Mārupīte patlaban divās vietās ir bloķēta un sākti atsūknēšanas darbi. Protams, pirmais, kas jāizdara, jāuzzina, kas tieši šīs bija par vielām, kas ieplūda Mārupītē, lai varētu saprast, cik nopietns ir piesārņojums un cik daudz paliks grāvja nogulsnēs. Tā noskaidrošanai Vides aizsardzības un reģionālā attīstības ministrijas attiecīgie dienesti jau paņēma paraugus, bet, cik ilgā laikā būs zināmi rezultāti, patlaban nevarēšu pateikt,» situāciju raksturoja pašvaldības pārstāvis.

Kopējais piesārņojuma daudzums vēl nav zināms.

Tā kā patlaban Mārupes iedzīvotājiem jāuzmanās ar ūdens lietošanu, pašvaldība noorganizējusi dzeramā ūdens pieejamību Mārupes vidusskolā, Kantora ielā 97, bet cilvēkiem, kuriem nav iespējams līdz turienei tikt, jāzvana pa tālruni 67915280 un ūdens tiks piegādāts uz mājām.

Mārupes novada pašvaldības informācija liecina, ka piesārņoti novada grāvji Daibes, Unnes, Vārpu, Lielās, Kantora, Lilliju un Upesgrīvas ielu rajonā. Piesārņojums nav skāris Mārupīti Mārupes novada teritorijā, tiesa, Mārupīte piesārņota Rīgas teritorijā.

Apkārtējo māju īpašniekiem ir jābūt uzmanīgiem, lietojot aku ūdeni. Cilvēkiem nevajadzētu tuvoties Mārupītei un Mārupītes dīķim, kā arī laist pie tiem savus mājdzīvniekus, brīdina speciālisti.

Apdraudētajā rajonā Mārupes Kārtības dienesta darbinieki apstaigā iedzīvotājus un brīdina par iespējamo dziļurbumu ūdens kvalitātes apdraudējumu.

Kā ziņots, ķīmisko un medicīnisko vielu piesārņojuma novēršanai Mārupē piesaistīts specializētais uzņēmums «Eko osta», kas jau daudzus gadus nodarbojas ar piesārņojuma savākšanu Rīgas brīvostas teritorijā.

Kā aģentūru LETA informēja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere, patlaban «Eko osta» sāk piesārņoto ūdeņu atsūknēšanu no notekgrāvjiem naktī degušā biroju kompleksa «Baltais vējš» un Mārupītes apkaimē.

Ķīmisko un medicīnas vielu piesārņojums pa Mārupīti nokļuvis Māras dīķi, ziņo Latvijas Radio.

Aģentūras LETA novērojumi gan šo informāciju neapstiprina. Toties pie Mārupītes ietekas Māras dīķī atrodas vairāki «Rīgas dārzu un parku» darbinieki, kuri izveidojuši nelielus aizsprostus. Šie darbinieki nebija informēti, kas un kādā apjomā noplūdis.

Parkā pie Māras dīķa notiek kāds pasākums. Rīgas Pašvaldības policijas darbiniece apstaigā pasākuma dalībniekus un informē, ka nedrīkst iet pie ūdens.

Radio korespondents Mārupītē novērojis bojā gājušas zivis. To apliecina arī aģentūras LETA novērojumi. Bojā gājušo zivju skaits ir ļoti liels.

Tiek runāts arī par vairākām bojā gājušām pīlēm.

Kā pārliecinājās aģentūra LETA, ugunsgrēka vietā - pie biroju kompleksa «Baltais vējš» - izlietais ūdens ir piesātināts ar ķīmiskām vielām. Iekāpjot peļķē, tiek bojāti apavi.

Patlaban turpinās darbi Mārupē, lai nepieļautu tālāku piesārņojuma izplatīšanos, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienestā (VVD) Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājs Elmārs Jasinskis.

Viens notekgrāvis aizbērts, bet speciālisti turpina notikuma vietas apsekošanu. Kā skaidroja VVD pārstāvis, runa ir par meliorācijas sistēmu, līdz ar to viena grāvja aizbēršana nav «noteicošais pasākums». Visus grāvjus nevar aizbērt, jo tas radītu cita rakstura problēmas.

Tāpat tiek domāts par pasākumu kompleksu, lai cīnītos ar Mārupītē jau nokļuvušo piesārņojumu. Kā atzina Jasinskis, cīņai ar piesārņojumu varētu izmantot speciālas ķīmiskas vielas.

Speciālists atkārtoti akcentēja, ka cilvēkiem nevajadzētu izmantot Mārupītes ūdeni, nevajadzētu peldēties un laist tur savus mājdzīvniekus. Tāpat jāuzmanās to privātmāju īpašniekiem, kuras atrodas netālu no notikuma vietas un Mārupītes.

Savukārt Mārupē patlaban ir jūtama specifiska, salkana smaka, aģentūrai LETA pastāstīja vietējie iedzīvotāji. Pēc notekgrāvja aizbēršanas smaka vēl vairāk pastiprinājusies.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību speciālists Viktors Daugmalis aģentūru LETA informēja, ka krīzes novēršanā iesaistīta arī Rīgas Pašvaldības policijas Civilās aizsardzības nodaļa.

Patlaban notiek darbi, lai bloķētu kaitīgo ķīmisko un medicīnisko vielu noplūdi un nokļūšanu Mārupītē. Tomēr Mārupes pagasta un pieguļošo teritoriju iedzīvotāji tiek aicināti neizmantot aku un dziļurbumu ūdeni, kā arī neļaut mājdzīvniekiem lietot atklātu ūdenstilpņu ūdeni.

Piesārņojuma skarto teritoriju iedzīvotāji tiek apgādāti ar dzeramo ūdeni. Pirmkārt, palīdzēts tiks Rīgas administratīvās teritorijas iedzīvotājiem.

Kā ziņots, pēc nakts ugunsgrēka biroja ēku kompleksa «Baltais vējš» angārā, kas atrodas Rīgā, Ulmaņa gatvē 119, Mārupītē nokļuvušas bīstamas vielas.

Ugunsgrēks izcēlās noliktavā ar profesionālo sadzīves ķīmiju - mazgāšanas, dezinfekcijas līdzekļiem un medicīnā izmantotām vielām. Ugunsgrēka laikā kaitīgās vielas kopā ar dzēšanā izmantotu ūdeni ieplūdušas lietus kolektorā, pēc tam grāvī, tad Mārupītē un virzās Māras dīķa un Daugavas virzienā. Ūdenim ir nokrāsa, kā arī jūtama specifiska smaka.

VUGD darbinieki darbu turpina arī nodegušā angāra vietā. Taču «Baltā vēja» kompleksa apkārtnē ir atjaunojusies ierastā dzīve - darbojas pretī izvietotais «Gross auto» autoveikals utml.

Notikušais nekādi neietekmēs ūdens kvalitāti, kas tiek nodrošināta Rīgas pilsētas centralizētajā ūdensvadā, aģentūrai LETA apstiprināja SIA «Rīgas ūdens» sabiedrisko attiecību speciālists Arturs Mucenieks. «Rīgas ūdens» ūdeni ņem no Rīgas hidroelektrostacijas krātuves.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (LPP/LC), kas Nila Ušakova prombūtnes laikā pilda Rīgas mēra pienākumus, aģentūrai LETA apstiprināja, ka pašvaldības vadība par notikušo ir informēta un notikuma vietā - pie Mārupītes - patlaban atrodas pilsētas izpilddirektors Radzevičs un citas domes amatpersonas.

Situāciju sarežģī tas, ka avārija notikusi citā pašvaldībā - Mārupes novadā, bet kaitīgās vielas plūst uz Rīgu.

Kā ziņots, turpinās ugunsgrēka likvidācija Mārupes biroja ēku kompleksa «Baltais vējš» angārā, aģentūru LETA informēja VUGD.

Izsaukumu uz trīsstāvu biroja un noliktavu ēku kompleksu starp Zemzaru ielu un Ulmaņa gatvi 119 VUGD saņēma plkst.0.14. Ugunsgrēks lokalizēts plkst.4.25, bet likvidācijas darbi turpinās joprojām.

Tika izsludināts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, jo angārā atradās sadzīves ķīmija. Liesmas izplatījās gandrīz 1000 kvadrātmetru platībā.

Liesmas biroja ēku būtiski nav skārušas.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja aculiecinieki, ēku komplekss atrodas Mārupes rūpnieciskajā zonā. Kompleksā ietilpst biroju ēka un divi angāri, kas būvēti no betona un alumīnija konstrukcijām. Liesmas vienu no angāriem nopostījušas gandrīz pilnībā.

Pēc vietējo novērojumiem, liesmas sākušas izplatīties no jumta. Īsā laikā uguns pārņēmis visu angāru un bijuši dzirdami sprādzieni - eksplodējusi sadzīves ķīmija. Tā kā bija stiprs vējš, ugunsgrēku varēja redzēt diezgan tālu no notikuma vietas.

Ugunsgrēka vietā naktī bija daudz ziņkārīgo. Komplekss «Baltais vējš» atrodas blakus «Wess Motors» autocentram, kurā tiek tirgotas «Lexus» un «Toyota» automašīnas.

Ugunsgrēkā cilvēki nav cietuši.

Ugunsgrēks kompleksā «Baltais vējš» izcēlies medicīnas preču noliktavā un tikai pēc tam liesmas pārmetušās uz «Ecolab» izmantotajām telpām, liecina šīs kompānijas pārstāvju teiktais masu medijiem.

«Ecolab» uzņēmums nodarbojas ar ķīmiskajām precēm, tas dibināts 2001.gadā un pieder Šveices kompānijai «Ecolab CH2». Uzņēmuma valdē strādā Ainis Strazds, kurš ir valdes priekšsēdētājs, kā arī divi Vācijas iedzīvotāji - Ralfs Gihtbroks un Maiks Makkormiks. Uzņēmuma apgrozījums pērn bija 1 492 698 lati, peļņa - 103 954 lati.

Kompleksā «Baltais vējš» izvietotas vairākas firmas, kas nodarbojas ar medicīnas precēm, liecina «Firmas.lv» informācija. Šajās telpās strādā kompānija «VitalMedica», kas nodarbojas ar farmaceitisko, kosmētikas un ķīmisko preču tirdzniecību, kā arī SIA «Omega Pharma Baltics», kas nodarbojas ar medikamentu ražošanu.

«Firmas.lv» informācija liecina, ka «VitalMedica» pilnībā pieder Sanitai Andrejevai, savukārt «Omega Pharma Baltics» pieder Austrijas «Omega Pharma GmbH».

Šajā kompleksā atrodas vairāki nozīmīgi citu nozaru uzņēmumi - «Re&Re», «Philips Baltic», «Axio Capital» u.c.

Iespējams, biroju un noliktavu komplekss «Baltais vējš» šonakt aizdedzināts ļaunprātīgi, liecina neoficiāla likumsargu informācija.

Vetere norādīja, ka izmeklēšanu šajā lietā veic policija, bet VUGD nenoliedz, ka, iespējams, notikusi ļaunprātīga dedzināšana. Neoficiāla policijas informācija liecina, ka noliktavas tuvumā bijis kāds cilvēks, kurš, iespējams, veicis aizdedzināšanu. Viņu fiksējušas novērošanas kameras.

Uz augšu