Maizītis par juristu vidi: pie mums visur tiek meklēti paziņas

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijā joprojām ir problēmas ar tiesiskumu, tā intervijā apvienības «Vienotība» izdevumam atzinis bijušais ģenerālprokurors, jaunievēlētā Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jānis Maizītis.

«Problēmas [ar tiesiskumu Latvijā] joprojām ir. Es nekādā ziņā negribētu teikt, ka mēs nebūtu tiesiska valsts - likumu un starptautisku konvenciju ievērošanas ziņā viss ir kārtībā, taču izpildījums bieži vien ir tāds, ka par to joprojām ir jārunā. Un jautājums par to, vai cēlais lozungs «Viens likums, viena taisnība visiem» darbojas, joprojām ir aktuāls,» stāsta Maizītis.

Maizītis uzskata, ka iemesli ir loģiski: «Veidojās jauna valsts. Un droši vien citādi nemaz nevarēja būt.» Viņš norāda, ka līdzīgas problēmas bijušas arī citās demokrātiskās valstīs, piebilstot: «Tikai izejot vairākus posmus, cilvēki iemācās dzīvot demokrātijā».

Maizītis uzsver, ka pirms tam esam dzīvojuši totalitārā režīmā – «Arī pirms PSRS okupācijas bija Ulmaņa apvērsums un nav bijis iespējas demokrātiju mācīties. Padomju izglītības rēgs vēl arvien traucē. Arī juristu vide - cilvēki, kas strādā prokuroru amatos, tiesnešu, izmeklētāju, advokātu amatos. Tā ir korporatīvā vide, šie cilvēki izglītību ieguvuši pārsvarā vienā juridiskā fakultātē, visi sēdējuši blakus solis. Vieni kopā šņabi dzēruši, citi saprecējušies, vienā brīdī viņš ir izmeklētājs, prokurors, pēc tam tiesnesis...Grūti distancēties no agrākās draudzības vai vienkārši pazīšanās, nav jau nemaz jāuzpērk, vienkārši aiziet pie kursa biedra un aprunājas, mēģina pārliecināt,» saka Maizītis un norāda - «Pie mums visur tiek meklēti paziņas. Es nesaku, ka visās situācijās, bet tas ieradums ir saglabājies.»

Uz augšu