O 1.12.2020.

Raidījums: Olšteins draud sabotēt valdības darbu

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Neatkarīgās deputātu grupas līderis Klāvs Olšteins, gatavs sabotēt valdības darbu, ja vien viņam netiks piešķirts Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra amats, svētdien ziņo Latvijas televīzijas raidījums «De facto». Tomēr Budžeta balsojumā gan seši deputāti sola uzvesties paklausīgi un balsot kopā ar pārējo koalīciju.

Olšteins šobrīd nav gatavs atklāt, kāds ir viņa plāns, cik viņš spēs gaidīt uz solīto amatu: «Es te negribu vilkt nekādas sarkanās līnijas, bet jāsaprot, ka turpmāk darboties ar tādiem partneriem, kas nepilda savus solījumus, nav tik vienkārši. Nevar būt runa par budžeta protestēšanu vai ko citu, bet skaidrs, ka mēs tādā gadījumā būsim spiesti asāk un daudz savādāk attiekties pret valdības darbu.»

Viņš uzskata, ka bez šī amata nav bijis jēgas uzņemties atbildību par satiksmes nozari.

Tikmēr premjers Valdis Dombrovskis (V) apliecina, ka situācijas risināšana ir vienkārši atlikta un saņemts apsolījums budžeta laikā uzvesties labi.

«Mēs esam runājuši, ka mēs pie šī jautājuma atgriežamies pēc Jaunā gada, ka mēs šo jautājumu nekādi nesaistām ar budžetu un ka koalīcijas veidošanas laikā bija arī skaidri nofiksēts, ka politisko atbildību par Satiksmes ministriju uzņemas «Vienotība» kopā ar neatkarīgo deputātu grupu un ka pie šīs vienošanās mēs arī paliekam,» sacīja premjers.

Tomēr efekts šīs nedēļas vārdu kaujām ir. «Vienotības» Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis ir pārliecināts, ka balsis par budžetu būs, «lai arī tāda nervus kutinoša situācija bija izveidojusies, (..) Šī situācija visticamākais jau ir norimusies». Kā garantiju tam, ka situācija ir atrisināta, Zaķis nosauc Dombrovski kā valdības vadītāju.

Budžeta likums ir cieši saistīts ar valdības stabilitāti, jo - ja Saeima šo likumu izgāž, reizē ar to krīt arī Ministru kabinets. Un, tuvojoties šim balsojumam, no Zatlera partijas aizgājušais sešinieks aizvien aktīvāk sāka atgādināt par koalīcijas partiju vienošanos, kas nav līdz galam izpildīta, jo parlamentārā sekretāra krēsls stāv tukšs.

Koalīcijai šobrīd ir 56 balsis, no tām sešas – Olšteina grupai. Tuvojoties brīdim, kad katra balss vairākumā ir ārkārtīgi svarīga, pieaugusi arī intrigu intensitāte.

Pirmajā lasījumā par budžetu nobalsoja 56 deputāti. Tomēr ar nemiera cēlējiem tikai daļēji atrisinātā situācija līdz galam pārliecību nedod. Iespējams tieši tādēļ sava veida sarunu objekts var būt sadarbība ar opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kuri budžetam piedāvās savus priekšlikumus, piemēram, zemnieku atbalstam lauksaimniecības zemju iegādei, vēsta raidījums.

«Protams, ja atbalstīs mūsu priekšlikumus, mēs arī atbalstīsim budžetu, bet ja nevienu no mūsu priekšlikumiem neatbalstīs, tad nekā,» tā ZZS saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

No otras puses tā pa īstam nošūpot valdību nevienam no koalīcijas šobrīd nemaz nevar būt izdevīgi. Turklāt «Saskaņas centra» retorika un briestošais referendums par krievu valodas statusu, ir samazinājis reālas iespējas atrast citas partiju kombinācijas.

«Šodien pat nedrīkst domāt par iespēju sadarboties ar šiem politiķiem jebkad šīs Saeimas laikā. Līdz ar to es izslēdzu šādiem iespējamību un negribu par to runāt, ka ar šiem kolēģiem, kas ir aizvainojuši mūsu vēlētāju, varētu veidot kopīgu valdību,» skarbs ir Jānis Urbanovičs, «Saskaņas centra» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs.

Tas viss liecina, ka diskusijas nākamnedēļ būs spraigas, bet galu galā Saeimas vairākums par budžetu nobalsos, norāda raidījums.

Aktuālākās ziņas