/nginx/o/2018/07/17/10873720t1ha55d.jpg)
Uģis (26) strādā bankā un sevi pieskaita pie briļļu valkātājiem. Viņš uzskata, ka brilles viņam piestāv un ikdienā nesagādā nekādas neērtības. Tomēr puiša rakstāmgalda atvilktnē vienmēr glabājas arī kontaktlēcu pāris, jo viņš aizraujas ar slaloma slēpošanu un kalna galā brilles tikai traucējot. «Ikviena briļļu valkātāja dzīvē ir brīži, kad ērtākas šķiet kontaktlēcas. Arī tiem, kas ikdienā valkā kontaktlēcas, rezervē jābūt arī brillēm, kaut vai lai atpūtinātu acis,» skaidro optometrists oftalmologs Rets Skrickis.
Pircējs izvēlas komfortu
Mūsdienās cilvēks pats var izvēlēties, vai uzlabot savu vājo redzi ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību. Arī cilvēki, kas brilles izmanto tikai lasīšanai un izjutuši to kā lielu neērtību, tagad var iegādāties bifokālās jeb progresīvās kontaktlēcas «vecuma tālredzības» korekcijai.
Ja lēmums iegūt savā īpašumā kontaktlēcas ir negrozāms, jādodas pie acu ārsta vai optometrista, kas pēc rūpīgas acu izmeklēšanas ieteiks tieši jums piemērotāko variantu. Varbūt tās būs mīkstās kontaktlēcas, kuras var piemeklēt uzreiz veikalā, varbūt būs nepieciešama sarežģīta lēca, kuru pēc pasūtījuma izgatavos laboratorijā. «Pie mīkstajām lēcām pacienti pierod jau pirmajā otrajā dienā. Pie cietajām lēcām gan pierašanas laiks ir ilgāks,» stāsta acu ārsts.
Vēl pirms gadiem desmit Latvijā ļoti pieprasītas bija cietās lēcas, taču tagad cilvēki dod priekšroku mīkstajām kontaktlēcām, kuras ir ne vien ļoti komfortablas, bet arī daudz nekaitīgākas acīm. Acs priekšējai daļai – radzenei – nav savu asinsvadu, tādēļ visu nepieciešamo skābekli tā saņem no apkārtējās vides. Radzenei uzliktā lēca aiztur skābekli, tāpēc ļoti svarīgi, lai lēcu materiāls būtu pēc iespējas gaisa caurlaidīgāks. Agrāk caur lēcu ieplūda tikai puse nepieciešamā skābekļa, modernās silikona hidrogela lēcas ļauj acīm brīvi «elpot».
Pa nakti labāk izņemt
Kontaktlēcas atšķiras arī pēc lietošanas ilguma. «Tradicionālās plānveida nomaiņas lēcas, kuru lietošanas termiņš bija pusgads vai gads, diezgan bieži izraisīja acu veselības problēmas, piemēram, iekaisumus, izmaiņas acīs,» norāda Rets Skrickis. «Tādēļ šobrīd populārākas ir kontaktlēcas, kuras nomaina katru mēnesi.»
Optikas veikalos nopērkamas arī kontaktlēcas, kuras bez pārtraukuma var valkāt nedēļu vai ilgāk, tomēr Rets Skrickis uzskata, ka lēcas labāk lietot tikai pa dienu, bet vakaros tās vajadzētu izņemt un notīrīt. «Laika gaitā uz lēcu virspuses veidojas nosēdumi. Tauku nosēdumi padara to virsmu sausu un traucē redzei, bet olbaltumvielu – kairina plakstiņus un var pat izraisīt hronisku iekaisumu,» oftalmologs paskaidro, norādot, ka lēcu kopšana prasa tikai dažas sekundes. «Lēcu paņem plaukstā, kur ieliets to universālais kopšanas līdzeklis, ar pirkstu viegli paberzē, noskalo un uz nakti ieliek speciālā trauciņā ar kopšanas šķidrumu, kas dezinficē lēcu un attīra no nosēdumiem.»
Ja kontaktlēcas nepieciešamas tikai dažas reizes gadā vai mēnesī, piemēram, sportojot vai ceļojot, var iegādāties vienreizējās lietošanas lēcas. Plānveida nomaiņas lēcu pāris mēnesī maksā apmēram 6 – 12 latus, vienas dienas kontaktlēcu pāris – vienu divus latus (piemēram, iepakojums ar 30 lēcām – 14 lati).
«Vecas» lēcas jānomaina
«Valkājot lēcas, jāievēro visi acu ārsta norādījumi, arī lēcu nomaiņas grafiks. Vienu lēcu pāri nevajag valkāt ilgāk, nekā to paredz lietošanas noteikumi, pat ja tās vēl šķiet gluži labas,» brīdina acu ārsts, kurš novērojis, ka cilvēki dažreiz tādā veidā mēģina ietaupīt naudiņu. «Daudzi cilvēki grēko, patvaļīgi nomainot ārsta parakstītās kontaktlēcas pret citām, nepadomājot par to, ka dažādu ražotāju piedāvātās lēcas var atšķirties.» Atkarībā no acu veselības stāvokļa kontaktlēcu valkātājiem acu ārsts jāapmeklē ik pa trim vai sešiem mēnešiem, lai pārliecinātos, ka acis zem lēcas jūtas labi un lēcu valkāšana tām nav kaitējusi.
Alerģija pret kontaktlēcām mēdz būt ļoti reti, biežāk sastopama paaugstināta jutība pret lēcu kopšanas līdzekļiem, tādēļ arī to labāk izvēlēties kopā ar acu ārstu un bez viņa ziņas nemainīt pret citu. Vai kontaktlēcas var valkāt arī stiprā vējā un salā? «Aukstums lēcām nekaitē, tās nevar «sasalt»,» skaidro Rets Skrickis. «Taču ass vējš var nedaudz pastiprināt vēja radīto kairinājumu.» Cilvēkiem ar sausām, jutīgām acīm pirms saunas apmeklējuma kontaktlēcas būtu jāizņem, bet pirtī un solārijā var droši iet ar visām kontaktlēcām.
Zināšanai
- Mūsdienās kontaktlēcas neliek vienīgi cilvēkiem ar hronisku acs priekšējās daļas iekaisumu. Ne glaukoma, ne ļoti liels vai mazs gadu skaits nav šķērslis kļūt par kontaktlēcu valkātāju.
- Plānveida nomaiņas kontaktlēcām obligāti jāievēro lietošanas laiks. To rēķina no kontaktlēcu pirmās ielikšanas dienas neatkarīgi no tā, cik bieži tās lietotas.
- Pirms saskarsmes ar kontaktlēcām vienmēr jānomazgā rokas.
- Kontaktlēcas nedrīkst aizskart ar nagiem vai asiem priekšmetiem, jo tie var lēcas sabojāt.
- Uz kontaktlēcām nedrīkst nokļūt matu laka un citi kosmētikas līdzekļi.
- Nedrīkst gulēt ar kontaktlēcām arī dienā (izņēmums pagarinātas valkāšanas kontaktlēcas).
- Peldoties ūdens var kontaktlēcas izskalot no acīm, tādēļ jālieto peldbrilles.
- Nevalkājiet kontaktlēcas, ja jums ir iesnas vai kāda cita infekcijas slimība.
- Arī krāsainās lēcas, kas maina cilvēka acu krāsu, jāizvēlas, tikai konsultējoties ar acu ārstu vai optometristu. Tās jākopj un jāuzglabā tāpat kā parastās lēcas.
- Dažiem cilvēkiem krāsainās lēcas izraisa optisku diskomfortu un traucē redzi, tādēļ ar tām tumsā nevajadzētu sēsties pie automašīnas stūres.
- Valkājot kontaktlēcas ar ultravioleto staru aizsardzību, spilgtā saulē, piemēram, slēpojot kalnos, noteikti jāliek arī saulesbrilles.