Smagie metāli un skābie izmeši ielenc Brocēnus (6)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pagājušā gada 21. novembrī SIA Cemex sāka Brocēnu jaudas trīskāršošanas procesu. Smagie metāli un skābie izmeši ir galvenie riska faktori. Meksikāņu cementa opera Kurzemē sākusies.

Šodien Brocēnos SIA Cemex sāka IVN procesu, lai trīskāršotu saražoto klinkera un cementa apjomu. SIA Cemex pārstāvis nosauca 657 000 klinkera tonnu gadā un 981 667 cementa tonnu gadā. Projekts tiks veidots līdzīgs iepriekšējam Dominikas Republikā. VAK IVN laikā aicinās investēt gaisa filtros cilvēkiem neirotoksisko un kancerogēno smago metālu (dzīvsudrabs, kadmijs, svins) nepieļaušanai un skābos izmešus radošu gāzu (sēra dioksīda un slāpekļa oksīdi) izfiltrēšanai, kā arī iespēju robežās sekos BREF un ūdens un augsnes kvalitātes monitoringam un elpceļu veselībai kaitīgi augstai cieto daļiņu (putekļu) PM situācijai. Šādām rūpnīcām raksturīgi lieli oglekļa dioksīda CO2 izmeši, jo darba temperatūra ir 1400 grādu. CO2 veicina globālās klimata izmaiņas, piem., pasaules okeāna līmeņa celšanos un polāro ledāju atkāpšanos.

Kaut arī IVN biroja direktors Avotiņa kungs Brocēnos teica, ka jaunā Brocēnu klinkera līnija ir minēta ES pieļaujamajās tehnoloģijās. VAK piebilst, ka BREFi, kā zināms, pieļauj ļoti plašu tehnoloģiju spektru (bet, piemēram, ne pašreizējo ražošanas procesu Brocēnos, kurš atļauts līdz 2008.gadam...). Visā ES un ANO notiek nopietns darbs pārrobežu smago metālu izmešu samazināšanai. Dzīvsudrabs, piemēram, ir neirotoksisks un sekmē bērnu debilitāti. Grūtniecēm neirotoksiskas vielas ir īpaši kaitīgas.

Dažus no citiem smagajiem metāliem, kuri minēti Brocēnu izmešos, ANO Pasaules Veselības organizācijas vēža pētniecības centrs klasificē kā kancerogēnus. Arī Latvija ir parakstījusi ANO smago metālu pārrobežu piesārņošanas konvenciju, kuras darba grupā strādā gan Amerikas kontinenta lielvalstis, kā ASV, Kanāda, gan ES valstis. ASV jau šobrīd vairāku ogļu TEC dzīvsudraba izmeši samazināti par 90%. ES apsver dzīvsudraba pilnīgu eksporta aizliegumu 2011. Nedz Liepājā, nedz Rīgā jau šobrīd netiek ievērotas ES gaisa struktūrdirektīvas saistošās vērtības cietajām daļiņām ar diametru mazāku par 10 mikroniem, PM10. Tas īpaši slikti astmatiķiem, plaušu slimniekiem un no elpceļu slimībām cietošiem. SIA Cemex pārstāvis nezināja tehnoloģijas smago metālu un konkrēti dzīvsudraba samazināšanai rūpnīcas izmešos. Cerams, ka sabiedrības iesaistīšanās IVN procesā veicinās šādu tehnoloģiju lietošanu Latvijā.

Vienlaicīgi Brocēnu fabrika ir iesniegusi lūgumu aizstāt gāzes dedzināšanas procesu ar ogļu dedzināšanu. Pēdējais, ja tiks apstiprināts, būs videi nedraudzīgāks process un optimizēs īpašnieku peļņu uz iedzīvotāju veselības un vides rēķina. Tātad jau ES standartiem pārāk netīrais process Brocēnos tiks padarīts vēl netīrāks. Tuvējās pilsētas Saldus, Blīdene, Jaunpils, Dobele, Tukums būs galvenās riska saņēmējas.

Aicinām sabiedrību, īpaši Brocēniem tuvo Kurzemes un Zemgales daļu, rūpīgi sekot šim IVN procesam un rakstiski izteikt priekšlikumus IVN birojam nepieļaut smago metālu un skābo izmešu un cieto aerosolo daļiņu, PM nonākšanu gaisā iecerētajā milzīgajā apjomā bez būtiskas filtrācijas uzlabošanas. Līdz 1.XII jādodas uz IVN biroju Rīgā un rakstiski jāizsaka priekšlikumi IVN, t.sk. piem., par smago metālu, kā dzīvsudrabs, kadmijs, svins, ietekmi uz veselību noteikšanu un uzraudzību rūpnīcas darbības laikā, kā arī cietajām daļiņām (PM10) un ietekmi uz ES gaisa struktūrdirektīvas saistošajiem līmeņiem apkārtnē, un visbeidzot ietekmi uz vidi (skābie izmeši, cinks), ekonomiskos parametrus kā iedzīvotāju veselības zaudējumus rūpnīcas piesārņojuma ietekmē, maksimālo plānoto CO2 apjomu gadā (par tā nesaražošanu mums (Latvijas Republikai) maksā īstu naudu, tāpēc CO2 emisijas var izteikt latos vai, ja patīk labāk, tad eirās).

Par pieteicēju zināms, ka kopš 2005.g. 28.aprīļa "RMC Baltic" maina nosaukumu un kļūst par SIA "CEMEX". Viena no pasaules lielākajām būvmateriālu ražošanas kompānijām ir kļuvusi vēl lielāka. Iegādājoties SIA "RMC Baltic" un a/s "Brocēni" un pārējo RMC grupu Eiropā, CEMEX paplašinās. CEMEX tīkls ir pārstāvēts 50 valstīs. Tagad tas ir trešais lielākais cementa ražotājs pasaulē, kas sācies 1906.gadā, uzbūvējot cementa fabriku Cementos Hidalgo Meksikas ziemeļos. Latvijā CEMEX saglabā Brocēnu cementa rūpnīcas zīmolu. Faktiski CEMEX pārdošanas apjomi 2004.gadā pārsniedz 8 miljardus ASV dolāru, bet pamatlīdzekļu apjoms 17 miljardus. Ir pilnīgi skaidrs, ka šāda apjoma kompānija, kas turīgāka par Latvijas Republiku, var, ja grib, novērst gaisa piesārņojumu, uzstādot filtrējošās iekārtas, t.sk. dzīvsudrabam.

CEMEX konkurenti Baltijas tirgū ir Heidelberg Cement, CRH ar kopīgu rūpnīcu Igaunijā Kunda un Akmenes Cementas - Lietuvas cementa ražotājs.

Autors: Brocēnu klinkera līnijas rekonstrukcijas IVN uzraudzības projekts

Komentāri (6)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu