«Nāves tirgonis»: citas valstis tagad redz, kurš ir saimnieks pasaulē

FOTO: Scanpix/AP

Krievijas uzņēmējs un par «nāves tirgoni» dēvētais Viktors Buts, kuram ASV tiesa piespriedusi 25 gadu cietumsodu, ir neapmierināts un Krievijas medijiem pasūdzējies: «Nekādas skaidrošanās, nekādu normālu sarunu.»

Buts nācis klajā ar paziņojumu, ka tiesas process parādījis citām valstīm, «kurš ir saimnieks pasaulē.».

«Es domāju, ka pēc sprieduma pasaule kļuva citādāka. Gaidīju, ka man piespriedīs mūža ieslodzījumu. Viss process - tā ir inkvizīcija,» stāstījis Buts.

Tikmēr zvērinātos viņš nosaucis par cilvēkiem ar «izskalotām smadzenēm, kuriem ir vienalga, bija kaut kas vai nebija. Viņi dzird tikai vienu atslēgas frāzi «nogalināt amerikāņus» un viss, jūs automātiski zaudējat procesu,» stāstījis Buts.

Viņš vēlreiz uzsvēris, ka nav vainīgs. «Par ko mani soda, es nesaprotu. Es nesaprotu, ko esmu izdarījis, par ko mani var iesēdināt cietumā?»

«Nāves tirgonis» gan necer, ka spriedums tiks mainīts.

45 gadus veco Butu tiesa ir atzinusi par vainīgu apsūdzībās, ka viņš plānojis pārdot raķetes teroristiem un nogalināt ASV pilsoņus. Minimālais sods par šīm apsūdzībām ir 25 gadi cietumā, bet maksimālais - mūža ieslodzījums, vēstīja BNS.

Buts tika tiesāts saistībā ar ieroču pārdošanu Kolumbijas marksistisko partizānu grupējumam «Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki» (FARC). Saskaņā ar ASV veikto izmeklēšanu Buts pārdevis šim grupējumam ieročus vairāku miljonu latu vērtībā, kuri var būt izmantoti ASV pilsoņu nogalināšanai.

ASV prokuratūra uzskata, ka Buts ar ieroču tirdzniecību nodarbojies jau no 90.gadiem un, izmantojot kravas lidmašīnas, sūtījis ieročus uz Āfriku, Dienvidameriku un Tuvajiem Austrumiem.

Izskanējušas versijas, ka viņš piegādājis ieročus karadarbībai Afganistānā, Angolā, Kongo Demokrātiskajā Republikā, Libērijā, Ruandā, Sjerraleonē un Sudānā, turklāt dažkārt abām karojošajām pusēm. Buts visas apsūdzības noliedz un uzstājīgi paliek pie versijas, ka nodarbojies tikai ar aviokravu transportu.

Buta advokāti bija pieprasījuši viņu attaisnot.

Saskaņā ar ASV publiskoto informāciju Buts ASV izlūkdienestu aģentiem, kuri izlikušies par FARC dalībniekiem, solījis piegādāt 700 līdz 800 «zeme-gaiss» tipa raķetes, 5000 Kalašņikova automātus, vairākus miljonus munīcijas aptveru, sprāgstvielas, kājnieku mīnas un bezpilotu lidaparātus.

Buts tika aizturēts kādā Bangkokas viesnīcā ASV un Taizemes drošībnieku kopīgā operācijā 2008.gada martā pēc ierašanās no Maskavas. 2010.gada novembrī Taizeme izdeva Butu ASV.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs ir nosaucis ASV Butam izvirzītās kriminālapsūdzības un Taizemes lēmumu viņu izdot Savienotajām Valstīm par «netaisnības piemēru» un politiski motivētu rīcību.

Uz augšu
Back