/nginx/o/2018/07/17/10888977t1hfb9d.jpg)
Lielākajai daļai cilvēku ir nācies veikt būvdarbus vai remontdarbus mitrās telpās – vannas istabās, pirts priekštelpās, dušas telpās, tualetēs vai virtuvēs. Izmantojot visas šīs telpas, lielākā vai mazākā mērā rodas ūdens tvaiki un ūdens noteikti nonāk arī uz grīdas. Maldīgs ir uzskats, ka pietiek tikai izveidot ūdensizturīgu telpas apdares virsējo kārtu, kas pāris nākamo gadu laikā var izraisīt nepatīkamu pārsteigumu – svaigi izremontētajā sienā vai grīdā parādās plaisas, bet sliktākajā gadījumā nolobās krāsa, atlec keramiskās flīzes vai cits seguma materiāls. Lai izvairītos no atkārtotiem apdares darbiem, ir lietderīgi iepazīties ar renovējamo pamatni un virsmas sagatavošanai nepieciešamo izstrādājumu īpašībām. Tā kā viens no populārākajiem šādu telpu virsmas apdares paņēmieniem ir flīzēšana, tad aplūkosim ar to saistītās darba operācijas un nianses, kuras darba pasūtītājam vai veicējam būtu jāievēro.
Pamatne. Ja zemgrīdas klājumā vai sienā ir plaisas vai mazākas iedobes, tas ir jāizlabo un jāizlīdzina. Plaisas, ja nepieciešams, jāpaplašina, visa grīda un sienas ļoti rūpīgi jānotīra no putekļiem un atlekušajiem (sadrupušajiem) slāņiem. Atlekušās krāsas un apmetuma kārtas lielākoties var noņemt ar špakteļlāpstiņu vai skrāpi.
Grunts. Gruntēšanas uzdevums ir nodrošināt, lai nākamās kārtas nenožūtu pārāk ātri un vienlaikus izveidotos spēcīga adhēzija. Ja gruntēšana netiek veikta, absorbējošā pamatne, kad tai uzklāj nākamo kārtu, var no tās pārāk ātri izsūkt ūdeni. Taču pārāk ātra ūdens atdalīšanās neļauj izveidoties vajadzīgajām ķīmiskajām reakcijām, kā rezultātā- apmetums krīt nost no sienas un flīžu līme bez paliek saķeres ar pamatni. Dziļi iesūcošā grunts CT 17 stiprina arī virsmas slāņus. Tā ir paredzēta visām ūdeni uzsūcošām un porainām pamatnēm (cementa un betona virsmas, keramzīta vai gāzbetona bloki, ģipša plāksnes, apmetumi utt.). Pamatnes ūdens uzsūkšanas spēju vienkārši var pārbaudīt, uzpilinot tai nedaudz ūdens. Jā ūdens piles paliek uz virsmas un saglabā savu apaļo formu, grunts ir uzklāta pietiekami. Bet, ja ūdens pile ātri iesūcas sienas vai grīdas virsmā, gruntēšana ir jāatkārto.
Pārdošanā ir arī speciālā adhēzijas grunts CN 94, kas nodrošina adhēziju pat ar glazētu keramikas flīžu, OSB plātņu, ūdensizturīgu finiera un stikla virsmām. Šīs grunts uzdevums ir izveidot saistslāni un balsta slāni uz slīdošām un ūdeni neuzsūcošām virsmām, lai izvairītos no apmetuma vai flīžu līmes notecēšanas.
Izlīdzināšanas kārtas. Lai taupītu laiku, plaisas un padziļinājumus ieteicams piepildīt ar ātri cietējošo montāžas cementu CX 5. Iesācējam būtu ieteicams vienā reizē sajaukt cementu tikai tik daudz, lai pietiktu pāris ķellēm, jo cietēšana sākas jau piecu minūšu laikā. Ja ir nepieciešams, uz visas grīdas ir jāielej izlīdzinoša masa vai jāizveido vajadzīgais slīpums. Mitrām telpām neder jebkurš grīdas maisījums. Tātad arī šeit vajadzētu ievērot ražotāja ieteikumu – vislētākais maisījums nenodrošinās ilglaicīgu adhēziju ar pamatni. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja tiek ierīkota grīda ar elektrisko apsildi, kurai ir krasas temperatūras maiņas, un vājāks maisījums nespēj pretoties betona izplešanās ātrumam. Ja zemgrīdas segumā ir izplešanās šuves (piem., sienas malas, sliekšņi, paneļu starpas), tad tās pie ieliešanas ir jāatkārto arī jaunajā segumā. Vēlāk tās jāaizpilda ar silikona, poliuretāna vai «Felxtec» hermētiķi.
Sienu virsmas, kurām nepieciešama izlīdzināšana, ir jāizlīdzina ar rupjo vai smalko špaktelēšanas javu CT 29 un CT 34. Šo javu priekšrocība ir bezputekļu apstrādes process. Uz sienām uzklāto javu izlīdzina ar metāla, plastmasas vai putuplasta rīvdēli 0,5–1,5 stundas pēc javas iestrādes. Iegūtā virsma ir ļoti gluda un spēcīga. Mitrās telpās nedrīkst izmantot javas uz ģipša bāzes. Lai gan tās šķiet lētākas un nepieredzējušai rokai ir vieglāk apstrādājamas, tās mitruma iedarbībā sāk ātri pelēt un var sabojāt visu jau izdarīto darbu. Pie tam vairākums no pelējuma sēnītēm ir kaitīgas veselībai, izraisot pēkšņas alerģiskas reakcijas.
Hidroizolācija. Nākamais darbs ir hidroizolācijas jeb ūdeni atgrūdošā slāņa izveidošana. Daudzi cilvēki ļauj sevi maldināt ar tirgū pieejamo gruntēšanas līdzekļu nosaukumiem, kuri apsola aizsardzību pret ūdeni un mitrumu, lai gan ir paredzēti vienīgi absorbējošo pamatņu piesūcināšanai. Hidroizolācijas masai ir jābūt noturīgai arī pret tekošu ūdeni un tvaiku, kas īpaši daudz rodas virtuvēs, pirts priekštelpās, vannas istabās un dušas telpās. Nedrīkst arī aizmirst mājas spa un telpas ar baseinu. Ja nav uzlikts ūdens aizsargslānis, mitrums piekļūst pamatnei, sabojājot un sadrupinot to un izraisot pelējumu.