Igaunijā ievēlēs setu XIX karali

FOTO: Publicitātes foto

4. augustā unikālā setu tauta, kas apdzīvo Igaunijas dienvidaustrumus, atzīmēs ikgadējās setu Karalistes dienas un ievēlēs jaunu karali – setu karaļa Peko vietnieku uz zemes.

Šīs, iespējams, mazākās Karalistes (13 000 iedzīvotāju) karalis katru gadu tiek ievēlēts augusta pirmajā nedēļas nogalē. Karalistes galvaspilsēta ik gadu tiek mainīta, jo Peko esot vēlējies, lai iesaistīti būtu visi iedzīvotāji. Šogad XIX karaļa vēlēšanas notiks ciemā Meremäe.

Karaļa ievēlēšanas ceremonija atšķiras no pārējām – kandidāti tiek nostādīti rindā, un vēlētājiem tiek lūgts piebiedroties viņu izvēlētajam kandidātam. Kandidāts ar garāko atbalstītāju rindu tiek ievēlēts par Karalistes karali, neskatoties uz savu dzimumu.

Setu Karalistes dienu laikā seti pasniedz tradicionālus ēdienus un dzērienus, izpilda unikālas polifoniskas tautas dziesmas, kuru dziedātājiem jāatceras 10 000 – 20 000 atskaņu. Šīs tradicionālās setu dziesmas ir iekļautas Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma sarakstā. Svinību laikā tiks izraudzīti arī labākie dejotāji, amatnieki, alus un maizes darītāji, savukārt apmeklētāji varēs piedalīties dažādās darbnīcās.

Seti ir etniskā un lingvistiskā minoritāte. Setu dialekts, kuru daži uzskata par patstāvīgu valodu, pieder somugru valodu grupai. Setu zeme jeb Setomaa šobrīd sastāv no Veru un Pelvas apriņķiem, kas atrodas Igaunijas dienvidaustrumos un robežas ar Krieviju. Igaunijā ir aptuveni 13 000 setu.