Madonas novadā novērota interesanta dabas parādība - savdabīgs «mākoņu vilnis»

FOTO: Facebook.com/Inga Sudāre

Pagājušajā nedēļas nogalē starp Praulienu un Kujas upi, Madonas novadā novēroti neparastas formas Latvijai netipiski mākoņi. Ar bildēm sociālajā tīklā Facebook dalījusies kāda tā lietotāja. «Sajūtas bija ļoti mistiskas, kad baltais vilnis mūs sasniedza,» raksta fotogrāfiju autore.

Kā skaidro Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa, attēlos redzamais «mākoņu vilnis» ir arkveida mākoņu jeb Arcus cloud mākoņu paveids.

Šie mākoņi parasti ir zemi, to forma ir orientēta horizontāli, un visbiežāk tie ir novērojami kopā ar gubu-lietus mākoņiem pērkona negaisu laikā. Šie mākoņi veidojas priekšā negaisa mākonim, un nereti ar tiem ir saistītas krasas vēja brāzmas, norāda LVĢMC speciāliste.

Mākonis veidojas, aukstajam gaisam negaisa mākonī strauji nosēžoties un izplešoties horizontāli gar zemes virsmu. Šī lejupejošā aukstā gaisa plūsma virza silto un mitro piezemes gaisu augšup, kur tas kondensējas un rada jaunu mākoni.

]Atsevišķos gadījumos, ja ir atbilstoša vēja plūsma, jaunais mākonis sāk «velties» un pēc izskata atgādināt mākoņu sienu, ķīli vai «rulli».

Atkarībā no tā, cik šis process ir izteikts, mākoņi pēc izskata var būt ļoti atšķirīgi. Latvijā šādus mākoņus var uzskatīt par salīdzinoši retiem, tomēr, ja ir gaidāma augsta pērkona negaisu aktivitāte, lokāli atbilstošos meteoroloģiskajos apstākļos tos ir iespējams novērot.

Esi pamanījis kaut ko neparastu? Varbūt pavisam ikdienišķu, bet kam būtu jāpievērš uzmanība?

Aicinām iedzīvotājus iesūtīt savus stāstus, situācijas un notikumus dzīves sadaļā «Tava balss» par dažādām piedzīvotām vai novērotām nejēdzībām, neizdarībām un izdarībām. Kopīgi aktualizēsim sabiedrībai svarīgus un arī ikdienišķus tematus, kas skar mūs visus!

Redakcija izskatīs visus iesūtītos materiālus un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar raksta autoru vai iesaistīsies situācijas risināšanā. Ziņu iesūtītāji aicināti īsi un konkrēti aprakstīt situāciju, kā arī pievienot fotogrāfijas vai videomateriālus.

Sūti savu stāstu uz tavabalss@co.tvnet.lv

Aktuālākās ziņas