T 14.04.2021.

Āboltiņa: Mēs nevaram rīkoties pēc principa - «pēc mums kaut vai ūdens plūdi»

FOTO: Foto:Lita Krone/LETA

Mēs nevaram rīkoties pēc principa - «pēc mums kaut vai ūdens plūdi», bet gan ir jādara viss, lai mēs savu valsti vislabākajā kārtībā varam nodot nākamajām paaudzēm.

Tā šodien konferencē «Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas» sacīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V).

Viņa uzrunā konferences dalībniekiem atskatījās vēsturē par laiku, kad tika apstiprināts valsts pamatlikums, par Saeimas darbību pirmās brīvvalsts laikā un pēc neatkarības atjaunošanas. Viņa uzsvēra, ka Satversme ir valsts sekmīgas funkcionēšanas stūrakmens.

Āboltiņa arī atgādināja, ko pirms 90 gadiem pirmajā Saeimas plenārsēdē teica Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste, novēlot, lai jaunā Valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru. Āboltiņa uzsvēra, ka šajā vēlējumā ir ietverts tautas un valsts augstākais mērķis un arī šodien tas skan tikpat patiesi un spēcīgi.

Tāpat Āboltiņa atzina, ka izvēlētā valsts pārvaldes forma - parlamentāra republika - nav viegla valsts pārvaldes forma, jo demokrātija nepiedāvā gatavas atbildes un nenorāda uz vienu gudro, kas visu zina vislabāk. Tomēr šāda valsts pārvalde ļauj saskaņot dažādus viedokļus.

«Viedokļu dažādība ir mūsu sabiedrībā līdz galam neapjausta bagātība, ko jāmācās pareizi izmantot un pielietot. Viedokļu dažādība nav jāapkaro, bet jāvirzās konstruktīvā, rezultātus nesošā gultnē. Tam ir vajadzīga pieredze, kuras mums dažkārt pietrūkst,» teica Āboltiņa.

Uzrunā politiķe apsveica arī iepriekšējos Saeimas priekšsēdētājus, īpaši Anatoliju Gorbunovu, kuram pateicās par drosmi un pārliecību, kas ļāva Latvijai atkal kļūt par neatkarīgu valsti.

Uzrunas noslēgumā politiķe aicināja sargāt un turēt godā satversmē nostiprinātās vērtības.

Konferencē «Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas» Latvijas un ārvalstu eksperti diskutē par parlamentārisma attīstību Latvijā 90 gadu laikā.

Atzīmējot 90 gadus kopš Satversmes spēkā stāšanās un 1.Saeimas sanākšanas, Saeimu šodien bija aicināts apmeklēt Augstākās padomes un 5.Saeimas priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs, 6.Saeimas priekšsēdētāji Ilga Kreituse un Alfreds Čepānis, 7.Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume, 8.Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Latimira un 9.Saeimas priekšsēdētāji Indulis Emsis un Gundars Daudze.