Noskaidrots, kuras ir iedzīvotāju mīļākās jubilejas monētas

Dzintara monēta - avress

FOTO: Latvijas Banka

Atjaunotā lata 20 gadu jubilejai veltīto pasākumu ietvaros veiktajā sabiedrības aptaujā «Mana monēta» iedzīvotāji visbiežāk no 92 Latvijas jubilejas un piemiņas monētām minējuši «Dzintara monētu», informē Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis.

2010.gadā Somijas kaltuvē «Rahapaja Oy» izgatavotās sudraba monētas, kurā iestrādāts dzintars, autors ir mākslinieks Aigars Bikše.

Otrā biežāk nosauktā ir Latvijas Republikas 75 gadu jubilejai veltītā 100 latu monēta, un trešā – «Laimes monēta».

Balsojumā internetā un lata dizainam veltītajā multimediālajā izstādē «Ls • 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi» kopā piedalījās 8 013 balsotāju, un par derīgiem atzīti 7 692 balsojumi.

Kopš lata atjaunošanas Latvijas Banka izlaidusi 92 jubilejas un piemiņas monētas, kas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – miniatūrs mākslas darbs, veltīts Latvijas vērtībām – notikumiem, panākumiem, cilvēkiem, mūsu kultūras zīmēm.

Aptaujā «Mana monēta» ikviens iedzīvotājs varēja izteikt savu viedokli par to, kura no šīm monētām viņu uzrunā visvairāk.

Tāpat otrdien tika paziņoti ekspertu grupas izvēlētie uzvarētāji divās nominācijās – «Pārsteiguma monēta» (jeb inovatīvākā monēta) un «Iedvesmas monēta» (jeb mākslinieciski augstvērtīgākā monēta).

Eksperti par «Pārsteiguma monētu» nosaukuši mākslinieku Gunāra Cīlīša un Jāņa Strupuļa veidoto monētu «Millennium» (otrajā vietā – «Dzintara monēta», trešajā vietā – monēta «Rīgas Tehniskā universitāte»). Savukārt par mākslinieciski izcilāko atzīta «Latvijas monēta» (monētas autors – Teodors Zaļkalns, ģipša modeli kalšanai pēc autora veidojuma sagatavojusi Ligita Franckeviča). Nominācijā «Iedvesmas monēta» otrajā vietā ierindojusies «Likteņa monēta», bet trešajā – monēta «Millennium».

Šodien tika nosaukta arī gadskārtējā aptaujā noskaidrotā «Latvijas gada monēta 2012» – par to kļuva 2012. gadā atkārtoti nokaltais mākslinieka Riharda Zariņa «Sudraba pieclatnieks».

Uz augšu
Back