/nginx/o/2018/07/20/10959774t1hd1ce.jpg)
Par bērna drošību automašīnā informācijas ir daudz, bet, joprojām daudzi vecāki nonāk stresa pilnās situācijās, no kurām varēja viegli izvairīties.
Par bērna drošību automašīnā ir atbildīgs pieaugušais - vecāki, auklīte, radinieks vai kāds cits pieaugušais, kas ir uzņēmies atbildību par bērna pārvadāšanu no punkta A līdz punktam B. Svarīgi ir ievērot ne tikai bērna piesprādzēšanu piemērotā auto sēdeklītī, bet arī Ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, spēļmantu izvēli automašīnas salonā, mantu un piederumu izvietojumu salonā, kā arī izskaidrot, bērnam, ja tas ir iespējams, kādēļ ir nepieciešams ievērot šos noteikumus un kas var notikt, ja noteikumi netiek ievēroti.
Auto sēdeklīši un to izvēle
Pētījumos ir pierādīts, ka auto sēdeklīšu lietošana var samazināt bērna bojāejas risku par 71% zīdaiņiem un par 54% bērniem no viena līdz četriem gadiem. Tādēļ vecākiem būtu vēlams savlaicīgi iegādāties auto sēdeklīti, lai jau pirmo reizi dodoties mājās, mazais pasažieris būtu maksimāli pasargāts no ceļu satiksmes negadījumiem.
Latvijā Ministru kabineta 2004.gada 29.jūnija noteikumi Nr.571 «Ceļu satiksmes noteikumi» paredz, ka ja transportlīdzekļos, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, ved bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 centimetrus, jālieto viens no šādiem drošības līdzekļiem:
1.Bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram atbilstošā bērnu sēdeklītī, kas ar drošības jostu piesprādzēts pie pasažieru sēdekļa.
2.Bērnam jāsēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša paliktņa un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.
3.Aizliegts pārvadāt pasažierus, kas jaunāki par 14 gadiem, vieglā automobiļa priekšējā sēdeklī, ja tā konstrukcijā nav paredzētas drošības jostas, kā arī uz motocikla sēdekļa.
Šobrīd patērētājiem tiek piedāvāti divu veidu auto sēdeklīši, kur bērns tiek sēdināts ar seju braukšanas virzienā vai ar seju pretēji braukšanas virzienam. Ja šādus auto sēdekļus novieto uz priekšējā pasažiera auto sēdekļa, ir jāpārliecinās, ka ir izslēgts automobiļa gaisa spilvens.
Padomi iegādājoties auto sēdeklīšus
Nav viennozīmīgi visdrošākais auto sēdeklītis, bet visdrošākais ir tas auto sēdeklītis, kurš ir atbilstošs Jūsu bērna svaram un augumam, kā arī ir pareizi piestiprināts mašīnā.
1.Ir jāpārliecinās, ka auto sēdeklītis ir marķēts ar tipa apstiprinājuma marķējumu.
2.Uzstādot auto sēdeklīti ir stingri jāievēro ražotāja norādījumus.
3.Auto sēdeklītim ir jābūt nodrošinātam ar instrukciju valsts valodā.
4.Jostām, ar kurām auto sēdeklītis ir nostiprināts transporta līdzeklī, ir jābūt nostieptām, jāpieguļ bērna ķermenim, jostas nedrīkst būt sagrieztas.
5.Uzstādot auto sēdeklīti transportlīdzeklī blakus autovadītājam ar skatu ar muguru, vienmēr pārliecinieties, ka gaisa spilvenu sistēma ir atslēgta.
6.Iegādājoties lietotu auto sēdekli, jāpārliecinās, vai tas spēj pildīt savas funkcijas.
Spēļmantu izvēle automašīnā
Vēlams izvēlēties tādas spēļmantas, kurām nav asas malas vai cieti stūri, jo bremzēšanas gadījumā bērns var sevi savainot. Ideālā variantā ir izvēlēties tādas spēļmantas, kuras ir piestiprinātas tā, lai tās nevarētu nomest automašīnas salonā uz zemes, skaļas mantas, plīstošas, sīkas mantas, kuras bērns var norīt un pasažieriem, sevišķi autovadītājam traucējošas spēļmantas, lai mantu padotu, vai trokšņa gadījumā nezustu autovadītāja koncentrēšanās spējas.
Mantu izvietojums automašīnas salonā
Karsta kafija, atspirdzinošo dzērienu pudeles, tām ir sava paredzēta vieta automašīnas salonā, ja tādas nav, vēlams tās novietot tā, lai straujas bremzēšanas vai manevrēšanas rezultātā nesavainotu bērnu. Salonā pārtikas maisus, ratiņus un citas mantas vēlams ir novietot bagāžas nodalījumā.
Citi riska faktori
Neatstājiet bērnu automašīnā, sevišķi bīstams ir vasaras karstais laiks, kad temperatūra automašīnas salonā 30 minūšu laikā var sasniegt pat 60 grādus pēc Celsija. Bērna pārkaršana notiek ļoti ātri. Tas pats attiecas arī ziemā, kad termometra stabiņš ir noslīdējis pretējā virzienā. Tāpat nav ieteicams bērnu vienu pašu atstāt automašīnas salonā kopā ar mājdzīvnieku, lai cik šķietami kluss un miermīlīgs tas nebūtu.
Vēlams garākos pārbraucienos nobloķēt elektriski paceļamos logus un durvis, lai novērstu iespēju, ka bērns tās var patvaļīgi atvērt.
Svarīgi ilgstoša pārbrauciena laikā ir apstāties un nodrošināt bērnam atpūtu no pastāvīgas sēdēšanas auto sēdeklī vai uz auto paliktņa.
Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka aizdedzē atstāta automašīnas atslēga nenodrošina pret mašīnas automātisko aizslēgšanos. Ja bērns ir palicis automašīnā un rezerves atslēgas nav pa rokai, tad bērnam var nākties pavadīt ilgu laiku slēgtā mašīnā, līdz durvis netiks atvērtas.
Lai droša braukšana Jums un Jūsu bērnam!