Aizliegumam izdot pilsoņus ārvalstīm ir jābūt Satversmē (151)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Denisa Čalovska izdošana vai neizdošana nav tikai jautājums par viena cilvēka likteni. Tas ir jautājums par Latvijas Republikas likteni un par Latvijas valsts attiecībām ar saviem pilsoņiem.

Ja Latvija ir valsts, kaut arī neliela, tad tai ne tikai ir jāprasa lojalitāte no saviem pilsoņiem, bet viņi ir arī jāaizsargā neatkarīgi no tautības. Pretējā gadījumā Latvija ātri vien pārvērtīsies par ģeogrāfisku jēdzienu ar karogu, bet bez īstā valstiskuma, bez īstās pilsonības, bez īstajiem politiķiem, bez īstās konstitūcijas un arī bez īsta mugurkaula.

Šī politiska jautājuma risināšanai nepieciešami adekvāti juridiski līdzekļi.

To ievērojot, Advokātu atbalsta biedrība aicina iekļaut Latvijas Republikas Satversmē aizliegumu izdot Latvijas pilsoņus tiesāšanai ārvalstīs un pauž cerību, ka dažādu Saeimas frakciju deputātiem ir pietiekama politiska griba nākt klajā ar šādu likumdošanas iniciatīvu.

Esam gatavi piedalīties attiecīgā likumprojekta un ar to saistīto likumprojektu izstrādē un apspriešanā.

Nepilnības šajā jautājumā ir ne tikai Latvijas Republikas Satversmē, bet, piemēram, arī Kriminālprocesa likumā: nav noregulēti jautājumi par apcietinājuma termiņiem un kontroli pār to tieši izdošanas gadījumos. Taču lēmumu par grozījumiem Satversmē var pieņemt diezgan ātri, jo juridiski šis jautājums nav tik sarežģīts, kā to dažreiz pasniedz sabiedrībai. Pilsonības likumā aizliegums izdot Latvijas pilsoņus ārvalstīm jau sen ir, bet tas ir jāpaceļ līdz Satversmes līmenim.

Piemēram, Vācijā šāds aizliegums jau pirms vairāk, nekā sešdesmit gadiem tika iekļauts valsts pamatlikumā, kuram ir augstāks juridisks spēks, nekā valsts noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem un parastajiem likumiem. Vācijas pieeju Latvijai vajadzētu ņemt par priekšzīmi.

Komentāri (151)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu