Kurš «iegāza» Nelliju Jezdakovu?

FOTO: Lita Krone/LETA

KNAB pirms trim nedēļām uz brīdi aizturēja bijušo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Neliju Jezdakovu -  viņu un citus VID darbiniekus tur aizdomās par vismaz 100 000 latu saņemšanu, vēsta TV3 raidījums «Nekā personīga» .

VID vadošās amatpersonas apzināti ļāvušas kādam rūdītam Liepājas nodokļu mahinatoram no valsts izkrāpt vismaz pusmiljonu latu. Pretī esot saņemts kukulis. Kukuļdevējs ir kāds Liepājas uzņēmējs, kurš, sadarbojoties ar KNAB, cer tikt vaļā no soda par finanšu mahinācijām.

Uzņēmējs ir Andrejs Podrjadčikovs, un viņš bija izveidojis Kurzemes lielāko naudas atmazgātāju shēmu.

Podrjadčikovam ir 39 gadi un biznesu viņš sāka pirms septiņiem gadiem zivju pārstrādes jomā. Taču bizness īsti negāja. Eiropas Savienība samazināja nozvejas kvotas, peļņa kritās. Tad Podrjadčikovs izmēģināja roku nodokļu krāpšanā, ātri atrada partnerus un klientus un lieta aizgāja, uz šobrīdi jau ir nodibinātas gandrīz 30 SIA. «Uz papīra» Podrjadčikovs ir zivju pārstrādātājs, autotirgotājs un nekustamā īpašuma izīrētājs. Reāli ar viņu saistītās firmas veic savstarpēju norēķinus un sniedz pakalpojumus fiktīvi izveidotiem uzņēmumiem, kuru nominālie īpašnieki drīz pēc izveidošanas it kā tos pārdod Tadžikistānas iedzīvotājiem, kurus policija pēc tam nevar atrast. Pirms pāris gadiem šo rūpalu atklāja Liepājas finanšu policisti.

Pirmie Podrjadčikova shēmas sāka apcirpt Liepājas VID auditori, kas vairs nebija ar mieru atmaksāt simtiem tūkstoš latu PVN par acīmredzami šaubīgiem darījumiem. Liepājnieks auditoru lēmumu pārsūdzēja Jezdakovai. Un Liepājas auditoriem par lielu pārsteigumu Rīgas VID funkcionāri nolēma, ka Podrjadčikovam ir taisnība – PVN Podrjadčikovam atmaksājams. Finanšu policijas vadītājs Čerņeckis esot regulāri informējis savu priekšnieci Jezdakovu par izmeklēšanas jaunumiem. Īsi pirms ieplānotā aresta Podrjadčikovs pazuda no Latvijas valsts.

Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis norāda, ka izmeklēšanas darbību rezultātā aizturētas 12 personas, visas tika atzītas par aizdomās turamām un trīs no personām, arī organizatori, kas, mēģināja izvairīties no izmeklēšanas un ietekmēt lieciniekus dažādā veidā, nu tika izsludināti starptautiskā meklēšanā.

Podrjadčikovs ilgi bēguļoja. Esot bijis Lietuvā, braukājis pa Eiropu. Pēc pusgada atgriezies dzimtenē un sarīkojis sev svētkus. Andrejs Podrjadčikovs ir pazīstams kā liels uzdzīvotājs, kas nesmādē dažādas jautrību raisošas vielas. Pirmais mēģinājums viņu aizturēt bija viesnīcā «Elefant» , kur viņš bija uzrīkojis jautru ballīti un aizmirsis samaksāt rēķinu. Viņam izdevās no pašvaldības policistiem aizlaisties, šeit gan palika viņa mantas. Pēc pāris dienām Podrjadčikovu aizturēja Liepājas apkaimē.

Rucavas pagastā ir liepājnieka tēva mājas. Podrjadčikovs kaut kādu vielu iespaidā esot izārdījis kaimiņu mitekli, sastrīdējies ar savu ģimeni. Rucavieši izsaukuši policiju.

Apcietinājumā liepājnieks izmeklētājiem sācis lielīties ar saviem sakariem varas elitē. Esot maksājis kukuļus politiķiem, tiesnešiem un VID darbiniekiem. Galvenais viņa aizbildnis esot VID direktore Nelija Jezdakova. Tad ar Kurzemes apgabala prokurora lēmumu lieta nodota KNAB. Šīs iestādes uzraudzībā arī ceļojis pēdējais naudas maksājums VID ģenerāldirektores Jezdakovas virzienā.

Šobrīd Podrjadčikovs vairs nav uzņēmējs. VID ir apturējis viņa firmu darbību, arestējis kontus. Liepājnieks atzinies savos noziegumos un prokuratūra uz tiesu nosūtījusi jau pirmo krimināllietu par valsts apkrāpšanu. Tomēr Podrjadčikovam ir cerība uz mazu sodu vai pat palikšanu brīvībā, jo, palīdzot KNAB atklāt VID liela apjoma kukuļņēmšanu, prokurors var lemt par atbrīvošanu no kriminālatbildības.

Reizē ar Jezdakovu KNAB ir aizturējis arī kādu viņas paziņu – uzņēmēju, kuru uzskata par kukuļdošanas starpnieku. Uzņēmējs aiz restēm esot pavadījis krietni ilgāk, nekā Jezdakova, kura atlaista uzreiz pēc pratināšanas. Kratīšanā Jezdakovas dzīvesvietā esot atrasti 1000 lati.

Jezdakovas advokāts Rinalds Bušs izvirza versiju, ka blēdīgi VID darbinieki cenšas savu vainu novelt uz priekšnieci. Tādu Podrjadčikovu bijusī VID vadītāja dzīvē neesot redzējusi, kur nu vēl ar viņu neesot sarunājusies.

«Jezdakova jebkādus pieņēmumus par viņas saistību ar kādu grupējumu, kas ir, iespējams, izdarījis kādu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar kādu PVN shēmu, par kuru šobrīd masu medijos tiek plaši atrunāts un izrunāts, uzskata par nepamatotiem,» saka Nelijas Jezdakovas advokāts Rinalds Bušs.

VID ģenerāldirektora vietas izpildītāja Ināra Pētersone bija Jezdakovas vietniece laikā, kad Podrjadčikovs īstenoja savu slepeno sadarbību ar VID vadību. Pētersones pakļautībā atradās Nodokļu kontroles pārvalde, kuras darbinieki Liepājā sāka traucēt Podrjadčikova biznesam, Jezdakovas pakļautībā – Juridiskā un pirmstiesas strīdu izskatīšanas pārvalde, kas liepājniekam bijusi labvēlīga. Neilgi pēc Jezdakovas aizturēšanas Pētersone publiski pauda šaubas par priekšgājējas vainu. Tagad domas mainījušās.

«Nevar uzsākt procesu, ja nav dūmu bez uguns, tātad kaut kas ir apakšā,» atzīst Pētersone.

KNAB Pētersoni uz pratināšanu neesot saucis, vien izprasījis dokumentus par Podrjadčikova uzņēmumiem. Nu Pētersones līdzjūtība pret bijušo priekšnieci zudusi un pirmajā vietā esot VID reputācija.

Uz augšu