Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Institūts: Ziemeļkoreja atsākusi plutonija reaktora darbu (22)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: MATEUS_27:24&25, CC BY-NC-SA 2.0

Ziemeļkoreja, kā šķiet, atsākusi reaktora darbu, kurā tiek ražots plutonijs, šādi īstenojot savus draudus par kodolarsenāla nostiprināšanu, trešdien pavēstīja Savienoto Valstu Džonsa Hopkinsa universitātes ASV-Korejas institūts.

31.augustā no satelīta veiktajā fotouzņēmumā redzams, kā no ēkas līdzās piecu megavatu plutonija reaktoram Jonbjonā paceļas dūmi.

Spriežot pēc fotouzņēmumiem, Ziemeļkoreja, «kā šķiet, iedarbinājusi reaktoru», institūta blogā «38 North» raksta pētnieki Niks Hansens un Džefrijs Lūiss.

Reaktors «spēj gadā saražot sešus kilogramus plutonija, ko Phenjana var izmantot, lai palēnām vairotu kodolieroču arsenālu», norāda zinātnieki.

Savukārt Krievija ceturtdien brīdināja, ka Ziemeļkorejas novecojušais kodolobjekts atrodas tik «šausmīgā stāvoklī», ka var izraisīt katastrofu.

«Tas, ka tur notiek kaut kādi darbi, turklāt jau labu laiku, ir acīmredzami. Spriežot pēc vairākām pazīmēm, lietas tiešām virzījās uz atkārtotas palaišanas pusi,» ceturtdien ziņu aģentūrai «Interfax» Maskavā sacīja informācijas avots diplomātu aprindās. «Bet par to, ka reaktors būtu iedarbināts, mums ziņu nav.»

Maskavā tomēr valda bažas, ka Jonbjonas kodolreaktora iedarbināšana var Korejas pussalā izraisīt nopietnu tehnogēnu katastrofu.

«Pamatā mūsu bažas ir saistītas ar pavisam iespējamām tehnogēnām sekām. Reaktors atrodas «šausmīgā stāvoklī», tā ir pagājušā gadsimta 50.gadu struktūra,» sacīja diplomātiskais avots, piebilstot - nav zināms, kādā stāvoklī objekts atrodas patlaban.

«Korejas pussalai tas var izvērsties šausmīgās sekās, lai neteiktu - tehnogēnā katastrofā,» uzsvēra «Interfax» sarunbiedrs.

Jonbjonas reaktors tika apturēts 2007.gadā atbilstoši līgumam, kas tika panākts sešu pušu sarunās par Korejas kodolatbruņošanu.

Šis reaktors ir vienīgais avots, kur Ziemeļkoreja var iegūt plutoniju.

Ziemeļkoreja jau aprīlī deklarēja, ka Jonbjonā atsāks visu objektu darbu, «lai stiprinātu kodolieroču bruņoto spēku kvalitāti un kvantitāti».

Apņemšanās tika izteikta laikā, kad bija pieaugusi starptautiskā spriedze ap Ziemeļkoreju, kas, spītējot starptautiskajai sabiedrībai, februārī sarīkoja trešo kodolizmēģinājumu un draudēja uzbrukt ASV Vašingtonas reakcijas dēļ.

Komentāri (22)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu