/nginx/o/2018/07/20/10963704t1he675.jpg)
Vasaras sezona beigusies, un nometņu laiks ir pagājis, tomēr sācies vēl viens utīm īpaši tīkams periods - mācību gada sākums. Rudens ir īpašs laiks, kad vecākiem jāseko līdzi sava bērna galvas veselībai, jo, ja kāds no klases vai bērnudārza biedriem ir saķēris utis, tās var itin veikli iedzīvoties arī citu bērnu galvās. Interneta vietne www.pedikuloze.lv atgādina, ka mācību gada pirmajās nedēļās vecākiem jāatceras par utu invāzijas iespējamību un jābūt modriem. Par to, kam šajā laikā būtu jāpievērš uzmanība, mums stāsta ģimenes ārste Indra Alksne.
Dakter, ko darīt, lai manam bērnam nekad nebūtu utis?
«Pret utīm īsti nekādu profilaktisku pasākumu nav. Jāstāsta bērniem, ka nedrīkst mainīties ar ķemmēm vai cepurēm un likt kopā galvas, bet nekā citādāk savus bērnus no utīm mēs pasargāt nevaram. Pēc tam jau atliek vienīgi rīkoties operatīvi un uzsākt ārstēšanu.» skaidro dr. Indra Alksne
Kas norāda uz utu esamību galvā?
«Pirmā pazīme, ka bērnam ir utis, ir tā, ka viņš pastiprināti kasa galvu. Mēs visi mēdzam reizi pa reizei kasīties, tādēļ nereti tam nemaz nepievēršam uzmanību, tomēr, ja redzam, ka bērns kasās, vajag pārbaudīt, ieskatīties matos. Parasti utis iedzīvojas pie ausīm un pakausī, un, ja bērnam niez tajās vietās, tas jau ir drošs trauksmes signāls. Ja bērns kasās, tad ir skaidrs, ka utis matos jau ir un tās varēs arī redzēt. Sākumā galvā ir viena vai pāris utis, bet, ja tās tur jau kādu laiku ir bijušas, tad būs arī gnīdas. To, kā viņas izskatās, es salīdzinu ar pūpoliņu- dažādos augstumos pie mata saknes ir salipušas baltas oliņas. Dažreiz tās var sajaukt ar blaugznām, bet būtiska atšķirība ir tā, ka papurinot blaugznas nokritīs, bet gnīda paliks pie mata.»
Kas notiek, ja netiek uzsākta laicīga cīņa ar utīm?
«Bērni noteikti nevarēs izturēt niezēšanu un pateiks vecākiem laicīgi, un vecākiem pašiem arī būtu jāievēro, ka bērns kasās, bet tomēr, ja utis ir bijušas galvā jau kādu laiku, no kasīšanās izveidojas kreveles. Utis, barojoties ar asinīm, koduma vietā ielaiž siekalas, kas izraisa niezošu sajūtu. Kad bērns kasa koduma vietu, viņš atrauj to vaļā, un, skaidrs, ka viņš nekasās ar dezinficētiem pirkstiem, tādēļ attīstās sekundārās infekcijas- sakasījumi, strutainas kreveles. Tad bērns jau kasās ne tikai utu kodumu dēļ, bet arī tādēļ, ka niez kreveles. Kad uzsākts ārstniecības process, ja bērnam labi dzīst pušumi, iespējams, ka kreveles sadzīs pašas, tomēr drīzāk, ka klāt vēl būs jālieto kāds antibiotiķis, lai kreveles labāk sadzīst. Jebkurā gadījumā, ir jādodas pie ģimenes ārsta, lai viņš konstatē situāciju un nolemj vai pietiks ar pretutu līdzekļiem, vai vajadzēs lietot arī kaut ko dzīšanas veicināšanai, vai būs jādodas pie dermatologa.» stāsta dr.Alksne.
Pēc kādiem kritērijiem ir jāizvēlas pretutu līdzekļi?
«Es noteikti atbalstu pēc iespējas dabīgāku līdzekļu izmantošanu, it īpaši, ja runājam par bērnu ārstēšanu. Ar ķīmiskajiem līdzekļiem var ne tikai noindēt utis, bet arī saindēt bērnu. Tie nokļūst bērna elpošanas sistēmā, jo ir ar ļoti spēcīgām smaržām, tie var nokļūt arī asinīs, ja uz galvas ir sakasījumi. Lai pilnībā atrisinātu utu problēmu, pretutu līdzekļi ir jātur bērnam matos vairākas stundas un tas viss ietekmē bērna veselību, ja līdzeklis nav dabīgs un draudzīgs bērnam. Es neieteiktu tā riskēt, jo īpaši, ja ir pieejamas citas alternatīvas. Savukārt arī pilnīgi dabīgu līdzekļu lietošana dažkārt neatmaksājas. Piemēram, čemuriņu ūdens ir par vāju, lai ar pirmo reizi tiktu vaļā no visām utīm, it īpaši, ja ir gari un biezi mati. Tad līdzekļi ir jāpērk vairākas reizes un naudas ziņā sanāk tas pats, kas nopirkt kādu kārtīgu līdzekli.
Es pati, kā ārsts, tagad strādāju ar pretutu līdzekli, kura sastāvā 92% ir silikoneļļa, jo, pirmkārt, tas iedarbojas ar pirmo reizi uz visām utu attīstības formām, un tas jau ir milzīgs plus, un otrkārt, tas ir dabīgs un nesatur pesticīdus. Latvijā šis utu apkarošanas līdzeklis - Nyda ir ienācis salīdzinoši nesen. Utis, protams, nav kaite, kas atkārtojas bieži, un varētu likties, ka vienreiz jau var izmantot arī kādu toksisku līdzekli vai, piemēram, etiķi, lai tikai ātrāk tiktu no utīm vaļā, tomēr jādomā ir ilgtermiņā un mēs nedzīvojam viduslaikos - mums ir pieejami saudzīgi un efektīvi līdzekļi un ārstēšana ir kļuvusi krietni vieglāka!»
Vai Jūsu praksē šogad jau ir bijuši bērni ar utīm?
«Jā, no nometnes bija atbraucis bērniņš ar gariem, lokainiem matiem. Ar Nyda līdzekli mazajam galvā nebija ne utu, ne gnīdu jau pēc 7 stundām, galva bija tīra un mati spīdīgi un skaisti! Tagad, sākoties skolai, tikai gaidāms utu uzliesmojums,» smej daktere. Jo, ja kādam grupiņā vai klasē utis ir, tad spēlējoties, saliekot galvas kopā, tās var veikli dabūt. Taču tagad ārstēšana patiešām ir tik vienkārša, ka, ja kādam jau ir bijusi pieredze, pie ārsta nemaz vairs nenāk. Ja situācija nav galīgi ielaista, nopērk aptiekā līdzekli un mājās galvu izārstē. Pavisam vienkārši!
Plašāk par cīņu ar utīm lasi www.pedikuloze.lv