Pareiza automobiļu <i>ieziemošana</i> krietni paildzinās to mūžu

FOTO: dumbledad, CC BY-SA 2.0

Nevērīga «oldtaimeru» ieziemošana tiem kaitē vairāk un nodara lielākus zaudējumus nekā braukšana nepiemērotos laikapstākļos, tādēļ, tuvojoties ziemai, klasisko auto restaurēšanas eksperti no «Riga Master Workshop» (RMW) aicina parūpēties par pareizu retro auto uzglabāšanu.

«Pareiza restaurēto un klasisko auto uzglabāšana rudens un ziemas periodā var paildzināt to mūžu vismaz par 20-30%. Tāpat šo auto īpašniekiem pavasarī tiks aiztaupīti virkne tēriņu remontdarbiem, kas parasti tos sagaida, ja auto ir glabāts vienkāršā stāvvietā, kur nav vienmērīgas temperatūras un ja spēkrats vairāk nekā trīs vai četrus mēnešus netiek vispār kustināts,» uzsver RMW īpašnieks Māris Bebris.

Bebris dalījās ar pareiziem auto ieziemošanas principiem. Piemēram, pirms automašīnas novietošanas tai paredzētajā glabātuvē vispirms vajag iztīrīt tās motora telpu un nomainīt eļļu. Klasiskajiem automobiļiem nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi, galvenokārt, specifisks mikroklimats – noteikta temperatūra un gaisa mitrums, lai uz automobiļa virsmas nerastos rasas kārtiņa, kas kaitē tā krāsai.

Arī periodā, kad auto netiek izmantots, apkopei jābūt regulārai. Vismaz reizi mēnesī ieteicams to «izkustināt» – iedarbināt motoru, ļaut tam uzsilt līdz darba temperatūrai un, ja iespējams, arī ar to izbraukt, lai izvairītos no detaļu ierūsēšanas. Vēl nepieciešams parūpēties arī par akumulatora uzturēšanu labā kārtībā. To būtu vēlams aprīkot ar īpašu sistēmu, kura noteiktu un uzmanītu akumulatora stāvokli un vajadzības gadījumā to automātiski izlādētu un atkal uzlādētu.

«Ikviens tehnoloģijas pazinējs piekritīs, ka jebkāda veida spēkrats vislabākajā stāvoklī ir tad, ja tiek regulāri darbināts. Pat visvienkāršākais motocikls cieš, ja tiek ilgi glabāts bez pienācīgas uzraudzības,» norāda Bebris.

Uzsākot rudens sezonu, RMW ir kļuvusi par pirmo un vienīgo profesionālo kompāniju Baltijas valstīs un Krievijā, kura piedāvā ekskluzīvu klasisko automobiļu ieziemošanas un uzglabāšanas pakalpojumu. Darbnīcas teritorijā ir vieta līdz pat 30 automobiļiem, un RMW speciālisti spēkratus ieziemos un aprūpēs visu sezonu. Pēc automobiļa nogādāšanas darbnīca eksperti veiks tā vispārējā stāvokļa novērtēšanu, turklāt gan pamata, gan «premium» piedāvājums iekļauj arī automobiļa apdrošināšanu.

«Līdz šim šāds pakalpojums privātpersonām nav bijis pieejams, bet mēs esam izpētījuši, ka nepieciešamība ir. Profesionāli uzglabājot retro automobili tā īpašnieki pagarinās arī sezonu, kad tas ir izmantojams. Tā vietā, lai katru pavasari kavētu laiku ar «oldtaimera» stāvokļa novērtēšanu un remontu, īpašnieki varēs uzreiz sēsties pie stūres un maksimāli izmantot silto laiku,» uzskata Bebris.

Viens no RMW mērķa tirgiem ir Krievija, kur pēc Bebra vārdiem šim pakalpojumam varētu būt vislielākais pieprasījums. Krievijā klasiskā automobiļa īpašnieks var autobraukšanas priekiem nodoties labi ja trīs mēnešus gadā. Savukārt, ziemas laikā to uzglabājot Latvijā, no šejienes to var aizgādāt uz jebkuru Dienvideiropas valsti, kur retro auto sezona praktiski ir visu gadu.

Uz augšu