S 23.01.2021.

Ar koncertizrādi «Pus es» tiks atklāts mūzikas nams «Daile»

FOTO: Publicātes foto

Ojāra Vācieša dzimšanas dienā - 13. novembrī pirmizrāde notiks  Jāņa Lūsēna jaunradītajai programmai - koncertizrādei ar Latvijas izcilā dzejnieka vārdiem - «Pus es» ar moto, citējot Ojāru Vācieti, «..es esmu tu, tu esi es, divas puses no pasaules..». 

Kopš 2012. gada sākuma komponists Jānis Lūsēns tika strādājis ar Ojāra Vācieša dzeju un šajā laikā tapuši ap 30 skaņdarbu. Komponistam, rūpīgi izmeklējot uzrakstīto, tapusi programma «Pus es». Koncertizrādei izvēlētajā dzejā tika saskatīts radošais, provokatīvais, izaicinošais nervs, kas tik ļoti raksturīgs un asociācijām bagāts ar 70., 80. gadu norisēm padomju Latvijā, kā arī vienlaikus precīzi atspoguļo tā laika izjūtas un noskaņas. Ojāra Vācieša dzejas spontānums, fascinējošā spēja radīt dzeju par jebko un jebkurā situācijā, saskatīt neparasto, rosinājušas komponistu radīt dziesmas īstenā 70., 80. gadu rokmūzikas stilistikā.

Darba procesā, kopīgi ar scenogrāfu Reini Suhanovu un kostīmu mākslinieci Ievu Veitu, veidojot koncertizrādes vizuālo ietērpu, mākslinieki tēlaino pieeju šim ciklam ar Ojāra Vācieša jūtīgo dzeju, tika nodēvējuši par Pārdaugavas popārtu. Katra koncertizrāde būs unikāla, jo nav paredzams, kādā secībā tiks atskaņoti skaņdarbi. Tās norisi noteiks noskaņa un enerģijas apmaiņa ar skatītājiem. Papildus starp dziesmāma Ģirta Ķestera lasījumā izskanēs Ojāra Vācieša rakstīto vēstuļu fragmenti saviem laika biedriem, draugiem, kas apkopoti Ilzes Bindes sastādītājā krājumā - Ojārs Vācietis «Kopotie raksti, desmitais sējums». Vēstuļu fragmentus, iederīgus koncertizrādes stilistikai izraudzījusi dramaturģe Evita Sniedze.

Koncertizrāde «Pus es» būs nebijis, unikāls projekts Latvijas kultūrvēsturē un īpašs ar to, ka tiek radīts Ojāra Vācieša jubilejas gadā. Vienlaikus tas ir vērtējams kā iedvesmas projekts mūzikālā teātra «ARS NOVA» tālākiem darbiem savās telpās - mūzikas namā Daile, Rīgā, Kr. Barona 31, kas tiks atklāts 13. novembrī ar koncertizrādi «Pus es» pirmizrādi. Ar jaunradīto programmu mūzikas namā Daile tiks iezīmēts virziens - ar kādu repertuārpolitiku tas uzrunās skatītājus, turpmāk apmeklētājiem piedāvājot daudzveidīgus, nacionālo autoru radītus muzikālus projektus, kas ikdienā bieži nav klausītājiem pieejami.

Tā kā mūzikas autoram šis darbs ir bijis īpaši nozīmīgs un tuvs, rosinot būt, kā pats autors saka «radošam, brīvam un pārdrošam», un koncertizrādes producente Anda Zadovska atbalstīja «Pus es» dziesmu mūzikas ieraksta izdošanu, klausītājiem gan mūzikas namā Daile, gan Jāņa Rozes tirdzniecības vietās būs iespēja iegādāties ierakstu «Pus es» CD formātā ar 16 Jāņa Lūsēna un Ojāra Vācieša dziesmām.

Koncertizrādes «Pus es» mūzikas namā «Daile» šogad skatāmas un klausāmas vēl 14. un 15. novembrī. Savukārt, 23. un 24. novembrī viesizrādes «Pus es» notiks Valmieras drāmas teātrī.

  • Biļetes pieejamas «Biļešu Paradīze» kasēs visā Latvijā un «bilesuparadize.lv».
Redaktors iesaka