Sv 11.04.2021.

Deputāts: Uz protestētājiem Kijevā šāvuši iekšlietu karaspēka snaiperi

FOTO: Reuters/Scanpix

Uz protestētājiem Kijevā no snaiperu ieročiem šāvusi pulkveža Sergeja Asaveļuka komandētā iekšlietu karaspēka īpašo uzdevumu vienība, sestdien paziņojis parlamenta organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas komisijas priekšsēdētāja vietnieks Genādijs Moskaļs, kurš pārstāv opozīcijā esošo partiju «Batkivščina» («Tēvzeme»).

«Augstākās Radas pagaidu komisija tiesībsargāšanas iestāžu nelikumīgo darbību izmeklēšanai to notikumu laikā, kas saistīti ar sabiedriski politiskajām masu protesta akcijām, ieguvusi liecības, ka ar mītiņotāju apšaušanu no snaiperu šautenēm saistīta īpašo uzdevumu vienība, kuru personīgi izveidojis Ukrainas iekšlietu karaspēka komandieris Staņislavs Šuļaks,» ziņo Moskaļa preses dienests.

Deputāts norādījis, ka iekšlietu karaspēka vadība šīs vienības vajadzībām no uzņēmuma «Taktičeskije sistemi» iepirkusi 80 Lielbritānijā ražotās snaiperu šautenes ABK.

Deputāts pieprasījis ģenerālprokuroram Viktoram Pšonkam konfiscēt šīs šautenes un veikt ballistisko ekspertīzi, lai noskaidrotu šo ieroču saistību ar 20.februāra notikumiem.

Vienlaikus Moskaļs pieprasījis uz izmeklēšanas laiku atstādināt Šuļaku no pienākumu pildīšanas.

Jau iepriekš atklātībā nonākuši videoieraksti, kuros redzams, kā pulkvedis Asaveļuks koordinē varasiestāžu organizētās huligānu bandas jeb tā dēvētos tituškas.

Tikmēr Ukrainas Veselības ministrija sestdien paziņojusi, ka šīs nedēļas sadursmju laikā ievainoto skaits pārsniedzis sešus simtus.

Pēdējās diennakts laikā mediķu palīdzību lūguši 26 cilvēki, no kuriem 21 hospitalizēts.

Kopumā laikā no 18.februāra Kijevā saistībā ar sadursmēm medicīniskā palīdzība sniegta 603 cilvēkiem, no kuriem 390 paturēti slimnīcās.

Savukārt kopējais bojāgājušo skaits saskaņā ar ministrijas datiem ir 77 cilvēki.

Tajā pašā laikā ārste Olga Bogomoļeca, kas Kijevas Neatkarības laukumā organizējusi cietušo rehabilitācijas centru, apgalvo, ka divas dienas ilgušo asiņaino sadursmju laikā nogalināti vismaz 85 protestētāji, bet ievainoti divi tūkstoši.

Pirmajā sadursmju dienā snaiperi nogalinājuši 25 cilvēkus, kuriem lodes trāpījušas sirdī, plaušās un miega artērijā. Savukārt 20.februārī nogalināto skaits pārsniedzis 60. Arī tiem bijuši tieši snaiperu ložu trāpījumi, norāda Bogomoļeca.

Tikmēr sestdien visā Ukrainā sākušās sēras, pieminot nogalinātos opozīcijas aktīvistus. Sēras turpināsies arī svētdien. Par sēru izsludināšanu lēmumu pieņēmis gan prezidents Viktors Janukovičs, gan Ukrainas parlaments.