Advokāti: Vaškevičs apcietinājumā tika piekauts

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Vladimira Vaškeviča advokāti nupat kā iesnieguši sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), tajā izklāstīti pret Vaškeviču vērstie pārkāpumi, kas līdz šim nekur nav bijuši pilnā mērā publiskoti, «Apollo» informēja Vaškeviča advokāts Oskars Rode.

Latvijas tiesas lēmums par apcietināšanu pieņemts nelikumīgi, ignorējot Latvijas Republikas Kriminālprocesa likumu un Cilvēktiesību konvencijā paredzētās personiskās brīvības garantijas, uzskata Vaškeviča aizstāvība.

«Pret Vaškeviču teju astoņu gadu garumā ir vērsti neskaitāmi pārkāpumi, ko drīzāk varētu saukt par represijām. Tās sekojušas ik reizes, kad Vaškevičs ir vērsies pie tiesībsargājošām iestādēm. Piemēram, kad 2011.gadā ierēdnis informēja ģenerālprokuratūru, ka pret viņu plānota provokācija, tajā pašā dienā vakarā viņu aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki, piekāva un apcietinājuma laikā psiholoģiski ar draudiem ietekmēja,» pastāstīja Rode.

Pēc šīs aizturēšanas veiktie ārstu izmeklējumi apliecina, ka Vaškevičs ir ticis fiziski ietekmēts. To vēlāk savos slēdzienos ir apstiprinājuši kā Latvijas, tā arī Austrijas mediķi.

«Jāatgādina, ka savulaik tieši pēc Vaškeviča iniciatīvas Valsts kontrole 2007.gadā devās revīzijā uz KNAB un konstatēja, ka iestādē nepastāv izņemto naudas līdzekļu uzskaite. Tas netika novērsts līdz pat 2008.gadam, kad nāca gaismā, ka no KNAB seifiem pazuduši nauda,» teica Rode.

Sūdzībā arī skaidrots, ka kopš 2006.gada Vaškeviču ir izsekojuši un viņa sarunas noklausījies KNAB. Šajā laikā pret Vaškeviču divas reizes ir vērsti slepkavības mēģinājumi. Pirmo reizi 2006.gadā, kad aizdedzināja viņa mašīnu, un otro reizi 2007.gadā, kad auto uzspridzināja turpat pie Muitas Kriminālpārvaldes.

Līdztekus neskaitāmām kratīšanām, kuru likumību un pamatotību var apšaubīt, KNAB ir mēģinājis izdarīt spiedienu uz bijušā ierēdņa advokātiem. 2012.gadā, kārtējās kratīšanas laikā, Vaškeviča juridiskajiem pārstāvjiem neļāva tajā piedalīties, mēģinot piemērot tiem liecinieka statusu. Tāpat KNAB savos pieprasījumos Austrijas tiesai sniedzis nepatiesu informāciju, norādot smagākus Vaškeviča apsūdzības pantus.

Pastāv pamatotas aizdomas, ka šīs pretdarbības no specdienestu puses sākās, kad Vaškevičs nepakļāvās KNAB spiedienam par liecību sniegšanu.

Vaškeviča sieva, uzņēmēja Ināra Vilkaste, uzskata, ka klusēt vairs nav iespējams raugoties kopumā uz visiem pārkāpumiem, kas vērsti pret Vaškeviču, aizvien nostiprinās pārliecība, ka viņš ir nokļuvis specdienestu cīņu dzirnakmeņos, tomēr neskatoties uz to viņš turpina cīņu par savām tiesībām.

«Savulaik Vaškevičs, neizprotot, par ko īsti ir runa un kam tas ir nepieciešams, atteicās no Satversmes aizsardzības biroja darbinieka Aigara Sparāna nelikumīgā piedāvājuma nodrošināt «jumta pakalpojumus». Tikai vēlāk viņš saprata, ka runa ir par manu biznesu,» piebilda Vilkaste.

Visi Latvijas tiesībsargājošo instanču un specdienestu pārkāpumi pret Vaškeviču ir apkopoti vairāk nekā 30 punktos un iesniegti ECT.

«Ar šo mēs vēlamies vērst gan tiesas, gan sabiedrības uzmanību uz to, ka pārkāpumi pret Vaškeviču un viņa ģimeni ir sistemātiski. Līdz šim mans klients nebija gatavs par to runāt publiski, jo baidījās par savu un tuvinieku drošību,» secināja Rode.

Gan Vaškevičs, gan viņa advokāti uzskata, ka pašlaik notiekošais ir pret viņu vērsta apzināta noziedzīga un politiskā vajāšana gan iepriekš minēto iemeslu, gan specdienestu un noziedznieku īstenotās izspiešanas dēļ. «Cīņa ar korupciju» ir vien lozungs, ar ko tiek piesegtas šīs nelikumīgās darbības.

Jau vēstīts, ka Vladimirs Vaškevičs kopš 2009.gada ir iesaistīts trīs procesos. Savukārt kopš 2012.gada augusta viņš uzturas un ārstējas Austrijā.

Uz augšu