Pk 23.04.2021.

Nosaki savu stresa līmeni

FOTO: topgold, CC BY-SA 2.0

Cik stresa pārņemti ir Latvijas iedzīvotāji? Kāds ir Latvijas iedzīvotāju stresa līmenis pilsētās un reģionos?

Lai aicinātu cilvēkus apzināties to, cik lielu ietekmi uz viņiem atstāj stress un vienlaikus aicinātu ar to cīnīties, ir uzsākta īpaša, līdz šim nebijusi nacionāla mēroga aktivitāte «Nacionālais stresa tests». Apmeklējot interneta vietni www.stress.lv, ikvienam ir iespēja, pēc Eiropā pārbaudītas metodes, pašam noteikt savu individuālo stresa līmeni, rezultātā saņemot rekomendācijas un priekšlikumus situācijas uzlabošanai, informēja Dace Vanaga, kustības «Stresam, nē!» koordinatore.

Testa mērķis ir ne tikai aicināt ikvienu aizdomāties par to, kā mūsu ikdienu ietekmē stress un kā vislabāk tikt ar to galā, bet vienlaikus apzināties, cik liels ir stresa līmenis valstī kopumā. Šobrīd Nacionālos stresa testu Latvijā ir aizpildījuši jau vairāk nekā 3000 cilvēku. Kopumā to būs iespēja aizpildīt līdz 20.aprīlim.

Šāda aktivitāte uzsākta balstoties uz medicīnas speciālistu viedokli par to, ka cilvēki līdz galam neapzinās stresa ietekmi uz organismu, līdz ar to nemeklē arī risinājumus tam. Testa rezultātā ikvienam ir iespēja noteikt ne tikai to, kāds ir katra individuālais stresa līmenis, bet, noslēdzoties aktivitātei, būs iespēja noteikt arī to, cik liels stresa līmenis ir valstī kopumā, lielākajās Latvijas pilsētās, kā arī reģionos.

Pirmais Nacionālais stresa tests tika izstrādāts pēc noteiktas metodoloģijas Ungārijā 2013. gadā, kur to aizpildīja vairāk nekā 90 000 valsts iedzīvotāju. Nacionālā stresa testa aktivitāte Lietuvā tika uzsākta 2014. gada martā, un noslēgsies tā aprīļa salkumā. Savukārt 2015. gadā to paredzēts īstenot arī Igaunijā.

Aptaujas «Pretī pavasarim» dati atklāj, ka pēdējā mēneša laikā 67% Latvijas iedzīvotāju ir izjutuši pavasara stresa iestāšanos. Paaugstināts nogurums (25,8%), nervozitāte, vitamīnu un saules gaismas trūkums (35%) ir tie simptomi, kas, pēc Latvijas iedzīvotāju domām, liecina par pavasara stresu.