Ar atklāšanas koncertu «Dvēseles stīgas» atklās Starptautisko Baltijas baleta festivālu

FOTO: Publicitātes foto

Šovakar ar atklāšanas koncertu «Dvēseles stīgas» pie tirdzniecības centra «Origo» plkst.17 tiks atklāts 19.Starptautiskais Baltijas baleta festivāls.

Kā informēja festivāla vadītāja Lita Beiris, atklāšanas koncertā piedalīsies solisti no Latvijas Nacionālā baleta, deju grupa «Dzirnas» un baleta studija «Grande». Beiris stāstīja, ka šis plānots kā multimediāls projekts, kurā deju plānots papildināt ar video projekcijām. Viņa norādīja, ka uzvedums izskanēja jau «Ziemeļblāzmas» atklāšanā, bet tagad to varēs redzēt daudz plašāka publika. Jau ziņots, ka Starptautiskajā Baltijas baleta festivālā šogad būs pārstāvēti dažādi mākslas veidi.

Šogad programma būs ļoti gara, bet dažāda - paralēli deju uzvedumiem notiks meistarklases, izstādes atklāšana un kino seansi. Gaidītākais festivāla notikums būs galā koncerts 14.aprīlī Latvijas Nacionālajā operā (LNO), kas klasiskās un laikmetīgās dejas noskaņās Latvijas Nacionālajā operā pulcēs starptautisko baleta konkursu laureātus un pasaules deju kompāniju vadošos solistus.

Baltijas baleta festivālu papildinās pianistes Diānas Zandbergas solokoncerts «Deja ar klavierēm» 10.aprīlī Latgales vēstniecības «Gors» Mazajā zālē, Rēzeknē, un 27.aprīlī Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē. Beiris norādīja, ka Zandberga atklās pārsteigumu, ka arī pianisti prot dejot.

Skatītājus Preiļu novada Kultūras centrā 10.aprīlī un LNO Jaunajā zālē 12.aprīlī pārsteigs laikmetīgās dejas kompānija «Opinion Public» no Briseles. Kompānijā darbojas pieci dejotāji, kuri savas profesionālās prasmes ir pilnveidojuši Bežāra baletā Lozannā. Beiris stāstīja, ka beļģu dejotājiem ir savs individuāls dejas stils, kur laikmetīgā horeogrāfija tiek veidota uz klasiskās dejas bāzes, uzvedumā atspoguļojot dažādus sabiedriskos procesus un cilvēku dzīvē nozīmīgas tēmas.

Barselonas flamenko deju kompānijas «Jesus Carmona&Cia» uzstāšanos varēs vērot 28.aprīlī Ventspils Teātra namā «Jūras vārti», 29.aprīlī Rīgas Kongresu namā un 30.aprīlī Latgales vēstniecībā «Gors». Beiris stāstīja, ka kompānijas vadošais solists un mākslinieciskais vadītājs Hesus Karmona ir īpašs ar savu emocionalitāti, skatuves šarmu un tehnisko izpildījumu. «Jesus Carmona&Cia» trupa, dejotāji un mūziķi, uzstāsies ar divdaļīgu flamenko tematisko uzvedumu «Melnais un Baltais». Izrādes horeogrāfija ietver dažādus flamenko stilus - «Trilla», «Fandango», «Farruca».

14.aprīlī Valmieras kultūras centrā un 16.aprīlī Rīgas Kongresu namā uzstāsies Polijas Dejas teātris no Poznaņas ar izrādi «Četrdesmit» («Czterdzieści»). Izrādi ir iestudējis horeogrāfs Jo Stomgrēns no Norvēģijas.

«Četrdesmit» atspoguļo sievietes dzīves stāstu četrdesmit gadu garumā, atklājot šaubas, cerības, ilgas, cīņu, izvēli un negaidītus likteņa pavērsienus. Izrāde vienlaicīgi atspoguļo arī Polijas Dejas teātra četrdesmito gada dienu, atklājot notikumus, kas piedzīvoti šo gadu laikā. Stromgrēns par izrādi stāstījis, ka dzīve ir rakstīta uz tūkstošiem lapaspušu un stāsts ir atkarīgs no tā, kuras lapaspuses, kurā brīdī mēs izmantojam. Beiris norādīja, ka izrāde ir filozofisks skatījums par dažādām ikdienas tēmām. Viņa minēja, ka horeogrāfiju raksturo laikmetīgā deja apvienojumā ar izteiktiem klasikas elementiem.

18.aprīlī Rīgas Kongresu namā plānota Dānijas Deju teātra pasaules pirmizrāde «Melnais dimants» Tima Raštona horeogrāfijā. Dānijas kultūras institūta pārstāve Ilva Siņkēviča stāstīja, ka izrādē mēģinās parādīt dimantam piemītošās nokrāsas - no gaiši mirdzošas līdz piesātināti melnai. Dānijas Dejas teātris, kas dibināts 1981.gadā, ir lielākais laikmetīgās dejas teātris Dānijā. Kopš 2001.gada Raštons ir tā mākslinieciskais direktors un veiksmīgi turpina īstenot kompānijas uzsākto virzību - apvienot klasiskās tradīcijas ar laikmetīgo deju.

Paralēli deju uzvedumiem notiks meistarklases. 23.aprīlī Mencendorfa namā tiks atklās Rīgas un Sanktpēterburgas mākslinieku darbu izstāde «Dārgumi. Veltījums Dž. Balančinam». Sadarbībā ar Francijas institūtu tiks izrādītas divas filmas par baletu. 9.aprīlī kinoteātrī «Splendid Palace» būs kinoprogramma «Francijas balets bez robežām uz lielā ekrāna».

Festivāla mērķis ir bagātināt Latvijas kultūras dzīvi, iepazīstinot sabiedrību ar pasaules mēroga novitātēm dejas mākslas jomā. Festivāla organizatori vēlas arī popularizēt baleta mākslu, atklājot tās daudzveidīgo mākslas garu, kas izpaužas horeogrāfijā, tehnikā, vēstījumā, mūzikas interpretācijā un emociju izklāstā. Festivālā tiek turpināts tā pamatprincips - radīt pieejamību profesionālai pasaules mēroga klasiskās un laikmetīgās dejas mākslai dažādām Latvijas sabiedrības grupām Rīgā un reģionos.

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls pirmo reizi notika 1996.gadā. Kopš tā brīža festivāls iepazīstinājis Latvijas auditoriju ne tikai ar klasiskā baleta daudzveidību, bet atklājis arī avangarda dejas šarmu un pievilcību. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls «No klasiskas līdz avangardam» ir vienīgais baleta notikums Latvijā, kas skatītājiem piedāvā pasaules klases dejotāju, horeogrāfu, baleta teātru un kompāniju priekšnesumus, apvienojot klasiskās tradīcijas ar laikmetīgo skatījumu.

Festivāla sadarbības partneri ir Beļģijas vēstniecība Latvijā, Spānijas vēstniecībai Latvijā, Francijas institūts Latvijā, Dānijas institūts Latvijā, Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, «LatRosTrans», Latvijas Dzelzceļš un tirdzniecības centrs «Origo».

Uz augšu