Ikstens: Pielaides nepiešķiršana Brokai rada jautājumus par SAB darba kvalitāti

FOTO: Zilgma Kukle/LETA

 Pielaides valsts noslēpumam nepiešķiršana tieslietu ministrei Baibai Brokai (VL-TB/LNNK) liek uzdot jautājumu par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darba kvalitāti, uzskata politologs Jānis Ikstens.

Šis gadījums, kas, viņaprāt, ir krietni vien sarežģītāks, nekā sākumā šķiet, liek uzdot jautājumus arī par paša SAB darba kvalitāti, ja reiz Brokai jau ir bijusi piešķirta zemāka līmeņa pielaide valsts noslēpumam.

«Nav runa par to, ka kāds ir ierauts no ielas augstā amatā, kam nekad nav bijusi pielaide. Ir darīšana ar cilvēku, kam ir bijusi pielaide. Izrādās, ka ir kaut kādi nodarījumi, kas neļauj saņemt visaugstāko,» sprieda eksperts, piebilstot, ka apsvērumiem šajā gadījumā ir jābūt pietiekami nopietniem.

SAB būtu jāskaidro sava lēmuma pamatotība, jo iedzīvotājiem būtu jāsaprot, «par kādiem grēkiem» piešķir otru augstāko pielaidi un kas ir jāizdara, lai nepiešķirtu pašu augstāko pielaidi valsts noslēpumam. «Šai iestādei ir jāskaidro savi lēmumi, ar atsevišķu vārdu nosaukšanu nepietiek,» uzskata Ikstens. Viņš gan pieļauj, ka kādā brīdī kāds noteikts informācijas daudzums par SAB lēmuma iemesliem tiks nopludināts.

Tomēr Ikstens uzskata, ka patlaban Brokai nebūtu pamata pamest ministres amatu, kamēr nav izietas visas instances, pārsūdzot SAB lēmuma par pielaides nepiešķiršanu. Patlaban arī esot grūti spriest, kādu ietekmi tas atstās uz Brokas pārstāvēto politisko spēku gaidāmajās Saeimas vēlēšanās.

LETA jau ziņoja, ka SAB Brokai nav piešķīris pielaidi valsts noslēpumam. To šodien žurnālistiem apliecināja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

SAB priekšnieks Jānis Maizītis premjeri informējis par lēmuma iemesliem, tomēr Straujumai nav tiesību tos izpaust plašākai sabiedrībai, un viņa arī atturējās vērtēt, cik nopietni ir šie iemesli.

Broka gan pagaidām negrasās demisionēt un SAB lēmumu pārsūdzēs. Par tālāko rīcību, ja arī ģenerālprokurora lēmums būs nelabvēlīgs, viņa lems pēc tam.

Uz augšu