Sv 25.10.2020.

Vēl nebijis notikums glābējsilīšu pastāvēšanas vēsturē

FOTO: LETA

Pirmo reizi projekta «Baby Box – vieta bērna dzīvībai» vēsturē piecu dienu laikā glābējsilītēs ievietoti trīs mazuļi, portālu «Apollo» informēja projekta pārstāve Zane Inķēna.

Rīgas glābējsilītē ievietoti divi puikas - 20. jūnijā plkst. 14.15 un 21. jūnijā plkst. 16.55.Pirmo reizi ievietots mazulis Madonas glābējsilītē. 23. jūnijā plkst. 5.10 tajā tika atstāts gandrīz divas nedēļas jauns puisītis, kura svars ir četri kilogrami un 200 grami, bet augums 55 centimetri. Kopš 2009. gada glābējsilītēs Latvijā ievietoti 28 bērni.

«Puisītis tika ievietots glābējsilītē Līgo dienas agrā rītā – plkst. 5.10. Kopā ar mazuli glābējsilītē ir ielikta zīmīte - uz lapiņas rokraksts glīts, šķiet, jaunas, akurātas sievietes roku rakstīts, pievienota informācija, kad mazulis ir dzimis un cik daudz maisījuma apēd. Puikiņš ir veselīgs un atbilst savam vecumam – aptuveni divas nedēļas. Ieraugot mantas, kas tika atstātas kopā ar bērnu, ir tāds savāds iespaids. Drēbes - jaunas, tīras, soma ļoti spilgta un modīga. Rūpīgs kopējais iespaids, kas liek domāt, ka bērna atstāšana Madonas glābējsilītē, bijis apzināts lēmums», komentē Madonas Bāriņtiesas vadītāja Ineta Stasjule. «Šobrīd zīdainis atrodas slimnīcā. Slimnīcas darbinieki puisēnu iesaukuši par Jānīti un sargā to kā acuraugu. Esam sazinājušies ar dzimtsarakstu nodaļu, tiek domāts bērna vārds un uzvārds. Jau tuvākajās dienās adoptētāji varēs iepazīties ar mazuli. Pavisam skaidrs, ka bērniņš no slimnīcas uzreiz nonāks ģimenē,» stāsta Stasjule.

«Kad uzzināju, ka Madonas glābējsilītē ievietots bērniņš, nesapratu, kāpēc netika meklēta palīdzība un risinājums, lai nebūtu jāatsakās no mazuļa. Lai nu kā, labi, ka puisītis ir drošībā, nekas ļauns ar viņu nav noticis, viņš ir kopts un vesels. Tomēr šī mazuļa atstāšana ir iemesls pārdomām. Tas notika svētkos, kad mēs, latvieši, līksmojām. Aizdomājos, ka cilvēkiem, kas cieš grūtības, Jāņu laiks var būt nevis priecīgs, bet ļoti skumjš brīdis. Žēl, ka mazuļa vecākiem bijuši tādi apstākļi, lai izlemtu par šādu rīcību. Žēl, ka netika lūgta palīdzība, tamdēļ arī mēs nespējām palīdzēt vecākiem justies droši un bērniņu paturēt. Ceru, ka vecāki ir apzinājušies, ko dara,» savās sajūtās dalās Madonas pašvaldības deputāts Kaspars Udrass, kura telefona numurs atrodas pie Madonas «Baby Box», lai sniegtu diennakts atbalstu. «Kad Madonā tapa glābējsilīte, daudzkārt nācās dzirdēt - kamdēļ mums mazpilsētā tāda vajadzīga? Man joprojām šķiet, ka neatkarīgi no tā, vai tajā būtu vai nebūtu bijis ievietots kāds bērniņš, glābējsilīte Madonā ir vajadzīga!» stāsta Udrass.

Šobrīd Latvijā ir septiņas glābējsilītes – Rīgā, Valmierā, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Ventspilī. Zemgale ir vienīgais Latvijas reģions, kurā nav izveidota glābējsilīte, tāpēc, pateicoties ziedojumu kampaņai sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu, kā arī Ceļu būvniecības sabiedrības IGATE atbalstam, darbs pie glābējsilītes izveides Jelgavas pilsētas slimnīcas teritorijā sāksies jau jūnija beigās.