Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Jauna versija par «Titānika» katastrofas iemesliem (101)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFP/Scanpix

Viena no ievērojamākajām pagājušā gadsimta mīklām ir «Titānika» nogrimšana - visizplatītākā versija ir tā, ka laineris nogrimis cilvēku vainas dēļ. Zinātnieki ir izpētījuši straumes un laikapstākļus Atlantijas okeānā un secinājuši, ka liktenīgais aisbergs atradies tur, «kur teorētiski tam nemaz nebūtu jābūt,» jo tas tur atradies vairāku faktoru dēļ, raksta ārvalstu mediji. 

Zinātnieki izpētījuši, ka aisbergam bija jābūt krietni tālāk uz dienvidiem, taču toreiz valdošo laikapstākļu dēļ aisbergs šķērsoja «Titānika» maršrutu. Ļoti iespējams, ka par aisbergu pārvietošanos kuģa apkalpe zināja, taču viņi nebija gaidījuši, ka aisbergs parādīsies tieši lainera maršrutā.

Šodien katrā kuģī ir brīdināšanas sistēmas, kuras jau laikus informē apkalpi par iespējamām briesmām, taču pirms 100 gadiem kuģu apkalpei bija jābalstās uz informāciju, kādu sniedza citi jūrnieki, kuri bijuši kādā no maršruta vietām.

1912.gada aprīļa sākumā tika ziņots par ievērojamu skaitu aisbergu, un liela daļa dreifēja tālu uz dienvidiem. Zinātnieki uzsver, ka šajā laikā bija ļoti liela iespējamība sadurties ar aisbergu. Veicot aprēķinus, tika ņemts vērā arī aisbergu izmērs. Tā kā aisbergs, ar kuru sadūrās «Titāniks» bija milzīgs (125 metrus garš un 185 metrus augsts), tā pārvietošanās ātrums bija salīdzinoši neliels, tādēļ liktenīgajā brīdī aisbergs nebija atrodams tālāk uz dienvidiem, bet gan atradās «Titānika» ceļā.

Vēl viens faktors, ko ņēma vērā zinātnieki, bija vējš. Tā virziens, iespējams bremzēja milzīgo aisbergu.

«Mums izdevās noskaidrot, ka vairāku faktoru dēļ liktenīgais aisbergs ļoti lēni pārvietojās, tādējādi izraisot milzīgo katastrofu. Ja, piemēram, aisbergs būtu bijis mazāks, vai arī tam nebūtu bijis pretvējš, «Titānikam» būtu izdevies sasniegt galamērķi, tāpēc var teikt, ka tā ir «dabas, nevis cilvēku kļūda» kas izraisīja šo katastrofu,» uzsver zinātnieki.

Komentāri (101)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu