Eksperiments: Kā izskatās smēķētāja plaušas

FOTO: ekrānuzņēmums

Internetā redzami vairāki eksperimentāli video, kur ar cūku plaušu palīdzību tiek rādīts, kas ar plaušām notiek smēķēšanas procesā.

Cīņa ar smēķēšanu un tās nodarīto kaitējumu ir daudzu valstu, arī Latvijas problēma. Latvijas Veselības ministrija raksta, ka smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis ES. Sabiedrība aizvien skaidrāk apzinās smēķēšanas kaitīgās sekas. Tāpēc arī Veselības ministrija veic pasākumus, lai atturētu iedzīvotājus no smēķēšanas, pasargātu viņus no tabakas dūmiem, palīdzētu smēķētājiem atmest šo ieradumu, kā arī ierobežotu tabakas reklāmu un pārdošanu.

Vidē esošo tabakas dūmu, tā sauktās, «pasīvās smēķēšanas» ietekme ir sabiedrībā izplatīts saslimstības un mirstības cēlonis. Pastāvīga pasīvā smēķēšana ir cēlonis daudzām tām pašām slimībām, kuras izraisa aktīvā smēķēšana, tostarp plaušu vēzis un sirds asinsvadu slimības.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas sagatavoto Zaļo grāmatu «Virzība uz Eiropu, kas brīva no tabakas dūmiem: politikas iespējas ES līmenī», Eiropas Savienības 25 dalībvalstīs vairāk nekā 79 000 pieaugušo katru gadu mirst no pasīvās smēķēšanas. Pasīvā smēķēšana darbā bijusi cēlonis vairāk nekā 7000 nāves gadījumu, savukārt pakļaušana tabakas dūmu iedarbībai mājās izraisījusi vēl 72 000 nāves gadījumu.

Pasīvā smēķēšana ir saistīta ar elpceļu slimībām un tā ir galvenais iemesls, kas rada saasinājumus cilvēkiem, kuriem ir astma, alerģija un hroniska plaušu slimība. Pat ļoti nelielam tabakas dūmu apjomam var būt tūlītēja iedarbība uz asins recēšanu un trombu veidošanos, kas ir svarīgi sirds slimību faktori. Sirds slimības ir visizplatītākais nāves iemesls Eiropas Savienībā gan smēķētāju, gan nesmēķētāju vidū.

«Otrreizējie dūmi» ir īpaši bīstami maziem bērniem un zīdaiņiem, jo tie ir saistīti ar pēkšņu zīdaiņu nāvi, pneimoniju, bronhītu, astmu un elpceļu saslimšanu, kā arī ar vidusauss iekaisumu. Tabakas dūmu iedarbība grūtniecēm var radīt mazāku zīdaiņa dzimšanas svaru, embrija nāvi un priekšlaicīgas dzemdības.

No tabakas dūmiem brīvas vides nodrošināšana un smēķēšanas radītā kaitējuma mazināšana ir viena no prioritātēm sabiedrības veselības jomā. Tāpēc aicinām ikvienu iedzīvotāju rūpēties par savu veselību un veselīgu vidi sev apkārt!

Uz augšu