Latvijas Banka klajā laiž «Gadskārtu monētu»

FOTO: Latvijas Banka

Latvijas Banka trešdien, 12.novembrī, laidīs klajā piecu eiro sudraba kolekcijas monētu «Gadskārtu monēta», kura stāsta par latviešu etnogrāfiskajām un folkloras tradīcijām, portāls «Apollo» uzzināja bankā.

«Gadskārtu monētas» grafisko dizainu veidojis Arvīds Priedīte, bet ģipša modeli – Ligita Franckeviča; tā kalta Nīderlandes kaltuvē «Koninklijke Nederlandse Munt».

Monētas aversā redzama saule, ap kuru aplī kārtoti četriem gadalaikiem raksturīgo lauku darbu veicēju tēli, bet gar monētas malu aplī izvietoti visu gadalaiku noslēdzošo mēnešu senie nosaukumi. Savukārt monētas reversā attēlots tradicionālais latviešu istabas rotājums – kartupelis ar tajā saspraustiem salmiem –, bet ap to aplī kārtoti latviešu gadskārtu ieražas raksturojošie tēli. Gar monētas malu aplī izvietoti gadskārtu nosaukumi.

Ar gadalaiku miju saistītas etnogrāfiskās un folkloras tradīcijas, gadalaiku norisēm pakārtoti teju visu cilvēku dzīves un darba ritmi. Latvijas dabas izjūta caur gadalaiku miju veido Dzimtenes un Tēvzemes mīlestības pamatus.

«Gadskārtu monēta» ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā. Monētas maksimālā tirāža – 10 000 eksemplāru.

Monētu no 12. novembra varēs iegādāties Latvijas Bankā (kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Liepājas filiāles un Daugavpils filiāles kasē) un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 35,99 eiro.

Uz augšu
Back