Pētījums: Lidmašīnu Ukrainas austrumos notrieca Krievijas armijas vienība (279)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: ITAR-TASS/Scanpix

Lidsabiedrības «Malaysia Airlines» pasažieru lidmašīnu virs Austrumukrainas teritorijas pagājušā gadā notrieca Krievijas armijas vienība un atbildīgs par to ir Krievijas prezidents Vladimirs Putins, secinājis Vācijas izmeklējošās žurnālistikas institūts «CORRECT!V», veicot apjomīgu pētījumu par katastrofas apstākļiem.

«Par [reisa] MH17 notriekšanu ir atbildīga Krievijas armija Vladimira Putina vadībā. Krievijas armija destabilizēja Austrumukrainu; tā apgādāja separātistus ar karavīriem un aprīkojumu, kas bija vajadzīgs MH17 pasažieru nogalināšanai,» teikts ziņojumā.

Pētnieki secinājuši, ka uzbrukums «varēja būt apzināts vai arī notika panikas uzplūdā».

Tikmēr atsevišķi militārie eksperti norāda, ka «Krievijas raķetes tiek izšautas tikai pēc Krievijas virsnieku pavēles».

«CORRECT!V» vairāku mēnešu garumā veicis apjomīgu pētījumu par katastrofu, iztaujājot militāros ekspertus, Austrumukrainas kaujiniekus un aculieciniekus, kā arī analizējot pieejamos fotoattēlus, videoierakstus un pašu kaujinieku un Krievijas karavīru izrādīšanos sociālajos tīkls.

Izmeklēšanā secināts, ka «Malaysia Airlines» pasažieru lidmašīna ar 295 cilvēkiem 2014.gada 17.jūlijā notriekta ar zenītraķešu kompleksu «Buk». Par to liecina sprādziena trieciena vilnis, kāds raksturīgs tikai zeme-gaiss tipa raķetei.

Eksperti noraidīja Krievijas sludināto versiju, ka lidmašīnu notriekuši Ukrainas iznīcinātāji, norādot, ka iznīcinātāju piloti naidīgai lidmašīnai uzbruktu no astes, nevis no priekšpuses. Tā kā «MH17» lidoja Krievijas gaisa telpas virzienā un tika notriekta aptuveni 40 kilometru attālumā no robežas, tad «šādā augstumā un ātrumā kaujas lidmašīnai vajadzētu nākt no Krievijas gaisa telpas,» skaidro eksperti.

Raķešu sistēma «Buk» ir pārāk sarežģīta, lai ar to varētu darboties kaujinieki, to sarunā ar «CORRECT!V» apliecināja arī viens no kaujinieku komandieriem Aleksandrs Hodakovskis.

Īsu brīdi pēc lidmašīnas notriekšanas Hodakovskis ziņu aģentūras «Reuters» korespondentam atzina, ka kaujinieku rīcībā tajā dienā bija sistēma «Buk». Tiklīdz «Reuters» šo informāciju publiskoja, Hodakovskis taisnojās, ka tā nav taisnība un ka viņš nepareizi citēts.

«Es droši zinu, ka vietējie kaujinieki nenotrieca «Boeing». Mums nebija un nav speciālistu, kas var darbināt šādas augstas precizitātes ieroču sistēmas,» sarunā ar «CORRECT!V» apliecināja Hodakovskis.

Analizējot sociālajos tīklos karavīru, kaujinieku un aculiecinieku publicētos fotoattēlus, žurnālistu komanda izsekojusi «Buk» sistēmas pārvešanas maršrutam no Kurskas, Krievijā līdz Sņižnei, Ukrainā, no kurienes liktenīgā raķete tika palaista.

«CORRECT!V» secinājuši, ka zenītraķešu kompleksu «Buk» un pavadošo militāro tehniku apkalpojusi Krievijas 53.Gaisa aizsardzības brigāde no Kurskas. Kā liecina karavīru ieraksti sociālajos medijos, jūnijā no šīs brigādes «atvaļināti» 13 ierindnieki un seržants Ivans Krasnoprošins, bet dažas dienas vēlāk internetā atrodamas liecības par konvoja pārvietošanas uzsākšanu.

Krievijas Karavīru māšu komiteja vairākkārt norādījusi, ka daudziem karavīriem pirms nosūtīšanas uz Ukrainu nācies parakstīt dokumentus par atvaļināšanu no dienesta.

«CORRECT!V» korespondents paviesojies arī Sņižnes ciematā pie Doņeckas, apkopojot vairāku aculiecinieku stāstīto par spēcīgu eksploziju, degošo zāli laukā, garāku raķetes lidojuma skaņu un tam sekojošo sprādzienu debesīs, pēc kā plašā teritorijā nokrita Malaizijas lidmašīnas atlūzas.

Tūlīt pēc lidmašīnas nogāšanās Austrumukrainas kaujinieku līderis Igors Girkins sociālajā tīklā «Vkontakte» lepojās, ka Doņeckas apgabalā notriekta lidmašīna.

Viņa paziņojums sociālajos tīklos parādījās 17.jūlijā ap plkst.16.50. «Malaysia Airlines» lidmašīna «Boeing-777», kas veica reisu Amsterdama-Kualalumpura, no radaru ekrāniem pazuda plkst.16.20.

No Girkina rakstītā izriet, ka viņš domājis, ka notriekta Ukrainas armijas transporta lidmašīna «An-26».

«Torezas apkaimē tikko notriekta lidmašīna «An-26», mētājas kaut kur pie šahtas «Progress». Brīdinājām taču - «mūsu debesīs» nelidot. Un, lūk, kārtējais «putniņu krišanas» video pierādījums,» ciniski piebilda kaujinieku līderis.

Girkina sociālā tīkla vietnē ievietoti videomateriāli, kas ir identiski tiem, kas ukraiņu medijos publicēti kā ilustrācija Malaizijas lidmašīnas notriekšanai.

«Putniņš nokrita aiz terikona, dzīvojamo sektoru neaizskāra. Mierīgie iedzīvotāji nav cietuši,» norādīja Girkins.

Brīdi vēlāk Girkina ieraksts tika izdzēsts, un pēcāk viņš taisnojās, ka to nav rakstījis.

«CORRECT!V» arī atzīmē, ka daļa atbildības gulstas uz Ukrainas valdību, jo tā izmantoja «civilās lidmašīnas kā dzīvo vairogu uzlidojumos Krievijas tankiem. Tās iznīcinātāji slēpās starp pasažieru lidmašīnām, apdraudot simtiem nevainīgu cilvēku dzīvības».

Daļa atbildības gulstas arī uz Vācijas un citu Eiropas Savienības (ES) valdībām. «Tās baidās karu Austrumukrainā saukt par karu un neaizliedza lidsabiedrībām pārlidot kara zonu. ES vajadzēja atzīt, ka Ukrainā aktīvi darbojas Krievijas tanki un pretgaisa aizsardzības vienības, un pasludināt lidojumu aizliegumu zonu. Politiķi koncentrējās uz sarunām ar Krieviju, nevis drošības situāciju,» teikts ziņojumā.

«Viņi visi ir atbildīgi. Galvenais atbildīgais ir prezidents Putins. Bet līdz pat šai dienai starptautiskā sabiedrība nav rīkojusies šajā lietā,» norāda institūts.

Komentāri (279)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu