Valsts kontroli sadusmo satiksmes ministra izteikumi

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) otrdien Latvijas televīzijas (LTV) raidījumā «1:1» pauda nepatiesas ziņas saistībā ar VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs» (LVRTC) noguldījumiem AS «Latvijas Krājbanka». Ministrs skaidroja, ka LVRTC brīvos līdzekļus – aptuveni 26 miljonus latu (40 miljonus eiro) šajā bankā noguldījis pēc Valsts kontroles (VK) ieteikuma.

VK paziņojumā uzsver, ka nekad šādu ieteikumu nav devusi, gluži pretēji – tā ir ieteikusi, ka, lai nodrošinātu caurskatāmu un izsekojamu brīvo naudas līdzekļu izvietošanu, LVRTC ir jāizstrādā noguldījumu izvietošanas kredītiestādēs politika un kārtība, savukārt Satiksmes ministrijai jāizvērtē iespēja palielināt LVRTC valsts budžetā pārskaitāmo dividendi par valsts kapitāla daļu izmantošanu, ņemot vērā iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas apjomu un LVRTC investīciju projektiem nepieciešamā finansējuma apjomu.

Iepriekš minētos VK ieteikumus satiksmes ministrs raidījumā interpretēja šādi: «Valsts kontrole savā atzinumā norādīja, ka ir jātaisa konkurss un līdzekļi jāizvieto, kur ir lielāki procenti, lai šie līdzekļi dotu vislielāko atdevi. Zinām, ka parasti tās bankas, kurās ir vissliktākā finanšu situācija, maksā vislielākos procentus. Tika organizēts konkurss, un visi šie līdzekļi izņemti no visām bankām ārā un ieguldīti «Latvijas Krājbankā». Tas tika darīts pēc Valsts kontroles atzinumā noteikto ieteikumu ieviešanas.»

No Matīsa teiktā izriet, ka LVRTC ir apzināti noguldījis naudu bankā ar «vissliktāko finanšu situāciju», tātad pilnībā apzinājās riskus, ko rada šāda rīcība. VK norāda, ka nekad nav ieteikusi riskēt ar nodokļu maksātāju naudu, kā šajā gadījumā rīkojusies Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrība.

Tāpat VK uzskata, ka satiksmes ministrs, publiski paužot sagrozītu informāciju par Valsts kontroles ieteikumiem, apzināti maldina sabiedrību un mēģina attaisnot prettiesisko un nesaimniecisko nodarījumu veicējus paša pārraudzītajā nozarē.

2009.gadā VK revīzijā atklāja, ka LVRTC uz 30.06.2009 ir noguldījis komercbankās 63,3 miljonus latu, no kuriem tikai pusi plānoja izmantot investīciju projektiem. Lielākā daļa līgumu bija parakstīti vienpersoniski, pārkāpjot pilnvarojumu, un bankas izvēlētas bez skaidriem kritērijiem. Pretēji VK ieteikumiem, LVRTC budžetā pārskaitāmā dividende netika palielināta, bet gan tika palielināts LVRTC pamatkapitāls un noguldīti līdzekļi «Latvijas Krājbankā».

VK iesaka ministram iepazīties ar revīzijas ziņojuma tekstu un LVRTC sniegtajiem ieteikumiem, kā arī vērš Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) uzmanību uz ministra Matīsa satraucošo nekompetenci, kas grauj sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei.

Uz augšu