Krāpšana «Rīgas satiksmē»: atklājas, kā darbinieks palīdzēja viltot dokumentus (172)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens / LETA

Pēc «Nekā personīga» pagājušās nedēļas stāsta, kurā sētas smagas aizdomas par vērienīgu krāpšanu pašvaldības uzņēmumā «Rīgas satiksme», izmeklēšanu tomēr sākusi policija, vēsta TV3 raidījums «Nekā personīga».

Ierosināts kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu pret mantu. Izmeklēšanā vajadzētu noskaidrot, kas saņēma naudu par pasūtītajām nanotehnoloģijām, kuru vietā «Rīgas satiksmei» piegādāja ūdeni. Tikmēr notikuma galvenā lieciniece Vita Baurovska nedēļas vidū pēkšņi atsauca raidījumam stāstīto. Viņa melojusi, jo esot ietekmēta. Raidījums pieļauj, ka droši vien paziņojuma mērķis bija lietu padarīt par nebijušu. Bez «Nekā personīga» ierakstītās intervijas šajā lietā ir daudz dokumentu un pierādījumu, kas liecina, ka «Rīgas satiksme» nesaņēma to, par ko samaksāja lielu naudu.

Trīs dienas pēc raidījuma internetā parādījās īss Vitas Baurovskas nolasīts paziņojums. Viņa atsauc pašas stāstīto par «Rīgas satiksmei» nanotehnoloģiju vietā piegādāto ūdeni. Interviju viņa esot sniegusi, jo uz viņu izdarīts spiediens. Vita Baurovska šo atzīšanos sauc par labprātīgu. Pirmais to savā «Facebook» kontā publicēja Rīgas mērs Nils Ušakovs. Vēstuli ar līdzīgu tekstu Baurovska iesniedza Rīgas domē.

Tie, kas palīdzēja sacerēt un vēlāk nofilmēja uzņēmējas teikto tirdzniecības centrā «Origo» kafejnīcā, ir bijuši pārliecināti, ka Vita Baurovska bijusi vienīgā atslēgas figūra «Rīgas satiksmes» finanšu izkrāpšanā. Tomēr uzņēmējas sniegtā intervija, ko nu viņa tagad atsaukusi, nebūt nav vienīgais pierādījums notikušajam.

2012.gada nogalē celtniecības firma «MJ Partneri» saņēma izdevīgu piedāvājumu - piedalīties publiski neizziņotā «Rīgas satiksmes» cenu aptaujā par nanotehnoloģiju piegādāšanu transporta mazgāšanai. Līguma summa 280 000 latu+PVN. «MJ Partneriem» pašiem nekas jādara nebūs, tikai jāparaksta grāmatvedības dokumenti. Par to viņiem paliks 3% no līguma summas, bet smalkos tīrīšanas līdzekļus sagādās, komplektēs un uz «Rīgas satiksmi» piegādās izdevīgā piedāvājuma izteicēji- Aleksandra Beskorovainija un Vitas Baurovskas firmas. Sākumā «Alchimia Latvija», tad «Vialeks» un HRM. Beskorovainija firmām vienai pēc otras radās problēmas ar nodokļu nomaksu, tāpēc tās mainījās.

«MJ Partneri» piekrita un pēc brīža uzvarēja sarunātajā konkursā. Pirmā nanotehnoloģijas piegāde pēc papīriem notika 2013.gada 1.martā par summu 140 000 latu. «MJ partneri» saņēma RS pasūtījumu, nodeva to Vitai Baurovskai, tālāk Beskorovainija firmas kaut ko piegādāja uz «Rīgas satiksmi» un «MJ Partneri» saņēma jau «Rīgas satiksmes» parakstītas pavadzīmes. Vēl pēc brīža ienāca nauda un «MJ partneri» to aizskaitīja uz Beskorovainija firmu par nanopreču piegādāšanu.

Problēmas sākās, kad Valsts ieņēmumu dienestam (VID) radās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem. Nesakrita «MJ Partneru» un Beskorovainija firmu deklarētie un samaksātie PVN. VID uzsāka auditu un tad atklājās, ka Beskorovainija firmām nav pavadzīmju par tīrīšanas līdzekļu iegādi, jo tās šos līdzekļus nemaz nav pirkušas.

Tomēr viss nenotika tā, kā Vita Baurovska stāsta, pēc trika ar ūdens piegādāšanu, īstos tīrīšanas līdzekļus biznesmeņi tomēr nenopirka un krietna daļa «Rīgas satiksmes» pieprasīto nanotehnoloģiju tā arī palika krāna ūdens. «MJ Partneriem» notikušais bija liela problēma, VID pieprasīja no uzņēmuma ap 100 000 latu. «Vialeks» un HRM centās situāciju pēc savas sapratnes labot.

Sākoties pirmajām nepatikšanām, VID tika iesniegti tostarp viltoti rēķini. Taču VID ātri saprata, ka papīri ir sazīmēti un darījums dabā nemaz nav noticis. «Rīgas satiksmes» darbinieks Tehniskās kontroles daļas vadītāja vietnieks Vjačeslavs Stunžāns bija atbildīgs par dārgā nanotehnoloģiju līguma izpildi «Rīgas satiksmē». Viņš perfekti pārzināja, kādus mazgāšanas līdzekļus pašvaldības uzņēmumam vajag. Stunžāna paša firma tos uzņēmumam piegādāja 2012.gadā.

Tagad izrādās, ka Stunžāna SIA «RS Baltic» turpināja vest ķīmiju uz «Rīgas satiksmi» arī 2013.gadā, kad pašvaldības uzņēmumā vajadzēja parādīties smalkajām nanontehnoloģijām.

Raidījumam zināms, ka Stunžāns pašvaldības uzņēmumam pārdeva preci par turpat 50 tūkstošiem latu. Tāpēc radās plāns piemānīt Valsts ieņēmumu dienestu un «RS Baltic» darījuma pavadzīmes uzdod kā «MJ partneri» piegādes apliecinātāju. Pagājušā gada augustā «MJ partneru» birojā notiek saruna, kuras laikā Stunžāns zvana saviem partneriem Austrijā «Bilgerie Chemie» un lūdz dokumentos samainīt piegādes adreses.

Tomēr plāns izgāžas, jo VID sazinās ar Austrijas nodokļu administrāciju, kura ātri noskaidro, ka preces tādos apjomos no Austrijas uz Latviju nav sūtītas.

«Viņi tāpat kā mēs, izsauc amatpersonas un pārbauda dokumentus, uzdod jautājumus un tad pārsūta mums, ko mēs izmanojam. Tā it kā mēs paši būtu pārbraukuši pāri robežai un veikuši pārbaudi. Tā kā agri vai vēlu tāpat šī izcelsme, kas ir konkrēti veikts, šajā pakalpojumā,vai tāds vispār ir veikts, vai preces iegādātas par to, kas ir izrakstīts šajā rēķinā, mūsu redzeslokā nonāk,» norāda VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Tam, kāpēc «Rīgas satiksmē» nepamanīja, ka nanotehnoloģiju līgums ir fiktīvs un prece nepienāk, ir vairāki izskaidrojumi.

Pirmkārt, par līguma izpildi «Rīgas satiksmē» atbildīgais bija Stunžāns.Ar viņa paša firmas «RS Baltic» paralēli piegādāto pietika, lai mazgātu sabiedrisko transportu. Tāpēc biznesmeņu galvās radās doma netērēt naudu ūdens pārvēršanai ķīmijā, jo pietiek ar to, kas jau ir. Kad ķīmijas aptrūkās, Stunžāns aizbrauca uz Austriju un piepirka trūkstošo.

Otrkārt, nanotehnoloģiju līguma preču piegādes it kā notika, un tikai daži zināja, kas tvertnēs patiesībā ir iekšā.

Ka kaut kas ar nanotehnoloģiju piegādēm «Rīgas satiksmē» nav kārtībā, pašvaldības uzņēmumam tapa zināms VID pārbaudes laikā. Ieņēmumu dienests prasīja paskaidrojumus. Tos «Rīgas satiksmes» vārdā sniedza Juridiskās daļas vadītājs Didzis Stepe. Pagājušajā nedēļā viņš intervijā «Nekā personīga» apgalvoja, ka neko nezina par problēmām ar šī līguma izpildi, un nezina arī, ka atbildīgais par tā kontroli «Rīgas satiksmē» ir Vjačeslavs Stunžāns.

Kāds e-pasts apliecina, ka Stunžānam varētu būt bijusi nozīmīga loma jau pašos nanotehnoloģiju iepirkuma pirmsākumos. Aleksandrs Beskorovainijs raksta e-pastu Vitai Baurovskai, lūdzot atrast vajadzīgo firmu, kam būs jākļūst par uzvarētāju, jo kāds Slava no «Rīgas satiksmes» pateiks priekšā summas, ar kādām jāstartē konkursā.

No iepriekš sarunātā iepirkuma, kas «Rīgas satiksmei» izmaksāja vairāk nekā 280 000 latu, vajadzēja nopelnīt visiem. Izkārtnes firmai «MJ partneri» vajadzēja saņemt 3% , 10 % palika Beskorovainija kompānijām, atlikušo naudu Baurovska aizskaitīja ārzonas firmām Ķīnā, ko arī apliecina šie maksājuma uzdevumi. Jau skaidrā naudā izņemto atlikumu plānoja dalīt starp Vjačslavu Stunžānu un personām ar segvārdu «Apdrošinātāji».

Vitas Baurovskas un Aleksandra Beskorvainija ar roku zīmētajās naudas sadales shēmās parādās, ka 25% jāmaksā BAN. Ar to domāts Baltijas Apdrošināšanas nams Antonijas ielā. Šajā namā firmu reģistrējis arī Boriss Carjovs, kurš ir BAN lielākā īpašnieka un vienlaikus Rīgas mēra Nila Ušakova padomnieka Ērika Teilāna biznesa partneris.

Ušakovs, «Rīgas satiksmes» kapitāldaļu turētājs, aizvadītajā nedēļā bija atvaļinājumā un nav komentējis kāda būs Rīgas domes rīcība saistībā ar iespējamo zagšanu «Rīgas satiksmē». Tomēr viņš atrada laiku izplatīt Vitas Baurovskas atteikšanos no intervijā sacītā un no sevis pievienoja secinājumu, ka fiktīvā darījuma publiskošana ir, iespējams, netīrākās politikas un žurnālistikas piemērs Latvijā. Policija pēc prokuratūras uzdevuma sākusi lietas izmeklēšanu.

Dienesta pārbaudi par mazgāšanas līdzekļu iegādi sabiedrisko transporta līdzekļu tīrīšanai un apstrādei ierosināja veikt Rīgas satiksmes valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens. Lai neietekmētu dienesta izmeklēšanas rezultātus, komisijas sastāvs netiks atklāts un nekādi komentāri līdz dienesta pārbaudes beigām, 16.februārim, par šo procesu netiks sniegti.

«MJ parnteri» pieļaujot, ka viņus grib padarīt par vienīgajiem grēkāžiem afērā, gadu rūpīgi vākuši pierādījumus notikušajam. Taču ne KNAB, ne policija negribēja darīt savu darbu un izskatīt šo dokumentu mapi, kas skaidri liecina par finanšu noziegumiem «Rīgas satiksmē». Izmeklēšanas iestādes arī ignorēja turpat 4 stundu audioierakstus. Dažādos laikos notikušajās sarunās gan Aleksandrs Beskorovainijs, gan Vita Baurovska, gan Vjačeslavs Stunžāns atklāj svarīgas detaļas, kas palīdzētu šo noziegumu ātrāk atklāt.

«Rīgas satiksmē» , kur sirgstošais vadītājs Leons Bemhens ierosinājis dienesta izmeklēšanu, šonedēļ neviens negribēja tikties ar žurnālistiem. Visticamāk šo pašvaldības iestādi drīzumā apciemos Valsts ieņēmumu dienests, jo jaunatklātā informācija rāda, ka tā VID nav stāstījusi patiesību.

Komentāri (172)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu