Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ko darīt, ja nezini atbildi uz jautājumu darba intervijā?

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Ja darba intervijas laikā personāla atlases speciālists pēkšņi uzdod jautājumu, uz kuru nezini atbildi vai neproti atbildēt, iestājas klusums, kurš var šķist nepanesams. Ko īsti darīt šādā situācijā un kā šādai situācijai sagatavoties, skaidro personāla atlases un konsultāciju uzņēmuma DarbaGuru.lv speciālisti.

Ja darba intervijas laikā personāla atlases speciālists pēkšņi uzdod jautājumu, uz kuru nezini atbildi vai neproti atbildēt, iestājas klusums, kurš var šķist nepanesams. Domas haotiski mētājās galvā, meklējot pareizo atbilžu variantu, stresa līmenis pieaug, Tev liekas, ka Tu sastingsti, samulsti vai tieši otrādi lūpas sāk murmināt nesakarīgus teikumus, vēloties aizpildīt neveiklo pauzi. Ko īsti darīt šādā situācijā un kā šādai situācijai sagatavoties, skaidro personāla atlases un konsultāciju uzņēmuma DarbaGuru.lv speciālisti.

1. Saglabāt mieru

Tas būtu pats galvenais, bet ne vieglāk izpildāmais uzdevums. Ja sāksi uztraukties, tad iekšēji pieaugušais stress izpaudīsies fizioloģiski - var sākt trīcēt rokas, pastiprināsies svīšana, parādīsies sarkšana vai bālēšana u.tml. Šīs fizioloģiskās izpausmes nav nekas slikts, jo intervētājs lieliski saprot, ka esi uztraucies, nākot uz darba pārrunām. Taču šī reakcija, kas sākusies, izjūtot satraukumu, var pilnībā paralizēt vai traucēt spriestspēju, domāšanu un Tu vairs nespēj tīri fiziski neko sakarīgu pateikt.

Tāpēc pirmais, kas jāizdara, saprotot, ka Tev nav atbildes uz uzdoto jautājumu, dziļi jāievelk elpa, jāatceras par miera saglabāšanu un tad tikai jāsāk runāt. Profesionālie runātāji vai lektori parasti radušos pauzi pēc neveiklā, nepatīkamā vai negaidītā jautājuma aizpilda ar standartizētām, iepriekš sagatavotām frāzēm kā «Paldies, ļoti interesants jautājums, labi, ka pajautājāt», «Jā, šis jautājums ir tieši tas, kurš liek aizdomāties par šo tēmu, par kuru es jums stāstīju» vai «Hmm, «ļaujiet man padomāt, ļoti labs, ļoti labs jautājums».

2. Uzdot jautājumus

Nekad nesaki, ka nezini atbildi uz šo jautājumi, bet gan uzdod personāla atlases speciālistam savus jautājumus. Lūdz sīkāk paskaidrot šo jautājumu, mēģini iedziļināties tajā. Iespējams, Tu vienkārši neesi sapratis, ko īsti vēlas no Tevis dzirdēt intervētājs.

3. Izstāstīt, ko zini

Ja Tev tomēr ir bijusi kāda pieredze vai ir minimālas zināšanas par uzdoto jautājumu, tad nekautrējies to izstāstīt. Neslēp vai nemēģini ko samelot vai pietēlot, tādējādi cenšoties izlikties gudrāks vai zinošāks nekā patiesībā esi. Atklātību un godīgumu personāla atlases speciālists arī novērtē.

4. Paskaidrot, kā nonāksi pie atbildes

Paturi prātā, ka reizēm sarežģītie jautājumi tiek uzdoti, nevis lai saņemtu uz tiem konkrētu atbildi, bet gan lai atklātu Tavas domāšanas procesa īpatnības. Tāpēc izstāsti, kādas darbības veiksi, lai nonāktu pie problēmas risinājuma.

5. Sagatavot un nosūtīt risinājumu rakstveidā

Uz jautājumu, kura atbilde pieprasa precīzu skaitļu, faktu, nosaukumu minēšanu vai matemātiski risinājumu izdarīšanu, nav nekas slikts atzīt, ka šobrīd nespēj atbildēt, bet, ja šāds formāts atlases procesā ir pieņemams, Tu veiksi aprēķinus vai pētījumu un nosūtīsi rakstveidā risinājumu uz personāla atlases speciālista e-pastu. Protams neaizmirsti vienoties par uzdevuma veikšanas termiņu, dokumenta formātu, kā arī tos stingri ievēro.