Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Kontrole piemēro lielu naudassodu studentei; «Rīgas satiksme» skaidro situāciju (237)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

Kāda studente Rīgas sabiedriskajā transportā saņēma soda kvīti 30 eiro apmērā par braukšanu bez biļetes. Raugoties pēc civillikuma, šāds sods nedrīkst pārsniegt 10% no pamatparāda jeb piecus eiro.

«Man vakar beidzās mēneša abonements Rīgas sabiedriskajā transportā, un šodien vajadzēja braukt vienu pieturu ar trolejbusu, taču tajā bija kontrole, kas man piemēroja 30€ lielu naudas sodu par braukšanu bez biļetes. Esmu studente, tāpēc šāds sods ir neadekvāti augsts, jo pēc likuma tam būtu jābūt vien pieciem eiro,» portālam «Apollo» stāstīja kāda studente.

Civillikuma 1716.pants patiešām liecina, ka līgumsods par saistību nepienācīgu izpildi (šajā gadījumā braukšana bez biļetes) var tikt noteikts pieaugošs, taču kopumā ne vairāk par 10%no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra, tādējādi sodam par braukšanu bez biļetes būtu jābūt pieciem eiro.

Tiesa, uzņēmums «Rīgas satiksme» ir tiesīgs noteikt savus līgumsodu apmērus, un šobrīd spēkā ir sodi, kas stājušies spēkā 20.februārī. Kā portālam «Apollo» norādīja «Rīgas satiksmes» pārstāvis Viktors Zaķis, studentes situācijā kontrolieri nav kļūdījušies, jo sods noteikts atbilstoši uzņēmuma noteiktajiem līgumsodiem.

«Ir divas sodu gradācijas. Pirmā – ir biļete vai nav. Tā pasažieru kategorija, kura brauc par brīvu, par braukšanu bez biļetes var saņemt sodu trīs eiro apmērā, ja pasažieris izvēlas sodu apmaksāt uz vietas. Savukārt, ja pasažieris izvēlas rēķinu, tad pirmajā reizē šī summa ir pieci eiro, un pēc tam ar katru reizi tā var pieaugt līdz pat 30 eiro,» skaidro Zaķis.

Zaķis skaidro, ka otrā sodu gradācija ir pasažieri, kuri maksā par biļetēm. Tā kā studenti nav atlaižu kategorijā, kuri brauc bez maksas, uz viņiem attiecas tie paši sodi, kas ikvienam pasažierim.

«Studentiem, tāpat kā ikvienam citam pasažierim, kurš pērk biļetei, minimālais sods par braukšanu bez biļetes ir 20 eiro, kas tiek noteikts gadījumā, ja viņš to izvēlas apmaksāt uz vietas. Gadījumā, ja pasažieris izvēlas saņemt rēķinu, tad minimālais sods ir 30 eiro, tāpat kā šajā gadījumā ar studenti. Ja bezbiļetnieks gada laikā tiek pieķerts vēl vairākas reizes, tad soda apmērs var pieaugt līdz pat 50 eiro,» saka Zaķis.

Gadījumā, ja pasažieris uzskata, ka viņam piespriests pārāk liels sods par braukšanu bez biļetes, pastāv iespēja pārsūdzēt kontrolieru lēmumu. Tādā gadījumā sodītajam pasažierim ir jāvēršas «Rīgas satiksmē» ar iesniegumu, kur to arī izskatīs.

Sarunas noslēgumā Zaķis atklāj, ka uzņēmuma kontrolieru alga tiešā veidā ir atkarīga no sodīto cilvēku skaita.

«Katram kontrolierim ir pamatalga, ko viņš saņem garantēti katru mēnesi. Savukārt par katru sodīto pasažieri, kurš brauc bez biļetes, kontroles darbinieks saņem piemaksu, un tāda sistēma ir spēkā jau vairākus gadus,» saka Zaķis.

Komentāri (237)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu