Kalvītis neprognozē gāzes cenas samazināšanos

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Tuvākajos gados nevar cerēt uz gāzes cenu samazināšanos, īpaši ņemot vērā tirgus liberalizāciju, ceturtdien intervijā  LNT raidījumā «900 sekundes» teica Latvijas dabasgāzes apgādes kompānijas «Latvijas Gāze» (LG) jaunais valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Viņš atzīmēja, ka cenas prognozēt ir ļoti grūti. «To ir ļoti grūti atbildēt, jo gāzes cenas ietekmē ļoti daudzi faktori. Skaidrs ir tas, ka LG kā monopoluzņēmums tuvāko trīs četru gadu laikā tiks sadalīts un tirgus tiks liberalizēts. Šajā tirgū vairāk vai mazāk tiks veidota brīva konkurence un vairs netiks regulētas cenas. Ja skatāmies uz pieredzi, kāda bija elektrības tirgus liberalizācijā, tad nāca dažādi blakus efekti, kurus neviens negaidīja. Tāpēc šobrīd man prognozēt, kas notiks ar gāzes cenām saistībā ar pasaules cenām un arī tirgus liberalizāciju ir ļoti apgrūtinoši,» teica Kalvītis.

Viņš neatbildēja uz jautājumu, vai gāzes cenas saistībā ar tirgus liberalizāciju pieaugs. «Katrā ziņā faktori un pieredze liecina, ka ne vienmēr pirmajā liberalizācijas posmā cenas krītas. (..) Šobrīd kaut ko apsolīt, ka gāzes cenas kritīs tādēļ, ka tiks atvērts tirgus, es nevaru,» teica LG vadītājs, gan atzīstot, ka ilgtermiņā tirgus liberalizācija varētu pozitīvi atsaukties uz cenām.

Viņš norādīja, ka šobrīd domāt, ka gāzes cena paliks lētāka, nav nekāda pamata.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Kalvītis 16.augustā sāka darbu «Latvijas Gāze» valdes priekšsēdētāja amatā.

«Latvijas Gāzes» padome Kalvīti amatā apstiprināja 14.augustā atzīstot viņu par labāko kandidātu starp 30 pretendentiem.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētāja vietnieks Juris Savickis pēc Kalvīša apstiprināšanas amatā žurnālistiem teica, ka jaunā «Latvijas Gāzes» valdes priekšsēdētāja galvenie uzdevumi būs palielināt gāzes piegādes, pazemināt gāzes cenas un panākt to, lai, ieviešot trešo enerģētikas paketi, kompānija saglabātu savas pozīcijas.

Savukārt Kalvītis aģentūrai BNS atzina, ka jaunais amats būs liels izaicinājums. «Tas ir liels izaicinājums pieņemt šādu darbu. Ņemot vērā, ka visā Eiropā notiek gāzes tirgus tirgus liberalizācija, tas ir arī ļoti atbildīgs postenis ar lieliem darbiem nākotnē. Tā kā tas likās man ļoti interesanti - enerģētika man vienmēr ir bijusi personīgi ļoti tuva un tādēļ es arī pieņēmu šo izaicinājumu,» teica Kalvītis.

Tāpat vēstīts, ka «Latvijas Gāzes» pārstāvji maija beigās paziņoja par ilggadēja uzņēmuma vadītāja Adriana Dāvja aiziešanu no kompānijas vadības neilgi pirms beidzas viņa darba līgums ar uzņēmumu. Dāvim darba līgums ar «Latvijas Gāzi» beidzās sestdien, 15.augustā.

«Latvijas Gāze» nodarbojas ar dabasgāzes iegādi, transportēšanu, uzglabāšanu un sadali. Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir «E.ON Ruhrgas International» (47,2%), Krievijas «Gazprom» (34%) un «Itera Latvija» (16%). Kompānijas akcijas kotē «Nasdaq Riga» biržas otrajā sarakstā.

Uz augšu