«Apollo» iesaka: 10 pasākumi, kuri jāredz «Baltajā naktī» (6)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

No 5. uz 6.septembri Rīgā norisināsies mūsdienu mākslas forums «Baltā nakts», kurā šogad izdevies piesaistīt vairākus apjomīgus latviešu mākslinieku darbus. Kas šovakar noteikti jāapskata? Lūk, 10 pasākumi, kurus iesaka «Apollo».

1. Gaismas milži pilsētvidē

Foto: Publicitātes foto
  • Kur: Vecrīga un Doma laukums
  • Cikos: 21.00-00.30

«Dundu» ir lielformāta gaismas leļļu teātris no Vācijas pilsētas Štutgartes, kas guvis plašu skatītāju atsaucību daudzās pasaules valstīs. Dzīvās mūzikas grupas «DUNDUMUSIK» pavadījumā labsirdīgie, komunikablie un teju piecus metrus garie gaismas milži klejo pa pilsētu, nevairoties iesaistīties saspēlē ar garāmgājējiem un apkārtējo vidi. Gaismas leļļu izspēlētās etīdes vienmēr rodas uz vietas un allaž pārsteidz ar jautru un pozitīvisma pilnu noskaņojumu, ko rada ne vien «Dundu» leļļu meistari, bet arī skatītāji.

2. «Survival K(nit) 7»

  • Kur: Kādreizējā Latvijas Nacionālā bibliotēkas ēka, Krišjāņa Barona iela 14
  • Cikos: 12.00-01.00

Survival k(n)it 7» «Baltajā naktī» piedāvā plašu laikmetīgās mākslas programmu, kas ietver koncertus, performances, darbnīcas un videoinstalācijas, akcentējot festivāla galveno tēmu - ikdienišķu darbību un «mazo lietu» potenciālu ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus.

3. Vertikālais kino

  • Kur: Koncertzāle «Rīga», Latvijas Zinātņu akadēmija, Akadēmijas laukums 1
  • Cikos: 20.00-02.00

Jauno mediju kultūras centrs RIXC «Baltajā naktī» piedāvā jaunu, unikālu un monumentāli iespaidīgu projektu «Vertikālais kino». Tā ir pasaulē atzītu eksperimentālā kino un audiovizuālo mākslinieku radītu filmu programma, ko veido desmit jauni, pēc pasūtījuma radīti lielizmēra darbi. 90 minūšu gara filmu programma no 35 mm lentām tiek projicēta uz vertikāla, 10 metrus augsta un 4,5 metrus plata ekrāna. Šīs filmas ir unikāls kopums, kurā sajaucas abstraktais kino, strukturāli eksperimenti, atrastu filmu materiālu remiksi, ķīmiski kino pētījumi un lāzeru stari. Mākslinieki piedāvā savu skatījumu uz «mākslas vertikālo asi», un šī izaicinājumiem pilnā pasūtījuma darba rezultāti ir fascinējoši.

4. Pašbilde izstādē «Es un Es»

Foto: Publicitātes foto
  • Kur: Mūkusalas Mākslas salons, Mūkusalas iela 42
  • Cikos: 18.00-00.00

Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas izstādē «Es un es» ir aplūkojami Latvijas mākslinieku pašportreti, kuros atspoguļojas spēle ar paštēlu. «Baltajā naktī» skatītāji ir aicināti nofotografēties ar mīļāko mākslinieku vai saistošāko pašportretu, izmantojot savu vai salona aparatūru un mirkļabirku. Foto, pievienojot tām mirkļbirku, tiks augšupielādēti izstādē uz ekrāna, ļaujot apmeklētājam piedzīvot dažas sekundes slavas un kaut uz nelielu brīdi iekļūt Latvijas ievērojamāko mākslinieku pašportretu galerijā. Savukārt globālā tīmekļa vidē ar mirkļabirku starpniecību tiks veikta populārāko pašbilžu analīze, uzrādot aktuālākās tendences un māksliniekus, ar kuriem skatītāji būs identificējušies.

5. Starptautiskā jaunā teātra festivāla «Homo Novus» programma «Kopīgā telpa: mūzika, laiks politika»

  • Kur: Bijusī tekstilfabrika «Boļševička», Ganību dambis 30
  • Cikos: 15.00-23.00

«Baltajā naktī» bijušajā tekstilfabrikā «Boļševička» no plkst. 15.00 - 23.00 būs apskatāmi trīs darbi, kuri ir daļa no šī gada starptautiskā Jaunā teātra festivāla «HomoNovus».

Drīss Verhofens «Ardievu!» - 20 minūšu pilsētvides instalācijā holandiešu scenogrāfs un režisors Drīss Verhofens «apgriež» pasauli kājām gaisā un atvadās no tām vietām, civilizācijām, pārliecības un lietām, kas ir lemtas iznīcībai vai ir jau izzudušas. «Ardievu!» ir vizuāls rekviēms mūsu laikam, kas pārvērš publisko telpu privātā teritorijā un sniedz reizē episku un dziļi intīmu pārdzīvojumu.

Drīss Verhofens «Homo Desperatus / video versija» - filma / video instalācija dokumentē mākslinieka vērienīgo scenogrāfijas projektu «Homo Desperatus», kas izstādīja 44 reālu pasaules vietu maketus. Tur ir Fukušimas spēkstacija, Kijevas parlaments, narkomānu klīnika Vācijā, apģērbu fabrika Bangladešā un citas vietas, kuras piepilda cilvēku ciešanas. Katru maketu apdzīvo skudru kolonija.

Boriss Šarmacs un Cēzars Vaizī «Pacelšanās» - filma, kuru horeogrāfs Boriss Šarmacs kopā ar kino režisoru Cēzaru Vaizī radīja, iedvesmojoties no paša izrādes «Levée des conflits». Nereālas ainavas vidū dejotājus rauj neapturamā atvarā, līdz nogurums, atkārtošanās, sīvā savstarpējā cīņa savij viņu ķermeņus haotiskā mezglā. Kamera slīd cauri biezam putekļu mākonim līdz pat pūļa viducim, lai pēc tam attālinātos.

6. Gaismaskoks. Jauno māksla

  • Kur: Rīgas mākslas telpa, Intro zāle, Kungu iela 3
  • Cikos: 18:00-03.00

Gaisma izstādē ir nozīmīgākais izteiksmes līdzeklis, iedvesmas un izpētes avots. Jaunie autori - pusaudži un jaunieši, kuri mākslu apgūst vēl tikai mākslas skolās, ne augstākajās izglītības iestādēs, pētījuši gaismas iedarbību uz dažādiem materiāliem, gaismas īpašības un tās avotu raksturu, īstenojot idejiski piesātinātus un arī tehnoloģiski sarežģītus darbus.

Artūra Novika interaktīvais «Gaismaskoks» aicina izstādes apmeklētāju iedegt koku. Taču mākslas objekts sāk mirdzēt tikai sadarbojoties vairākiem cilvēkiem, tā apliecinot mīlestības un draudzības enerģijas spēku.

7. Skaņu mežs Baltajā naktī

Foto: Publicitātes foto
  • Kur: Rīgas Anglikāņu baznīca, Anglikāņu iela 2a
  • Cikos: 21.00-03.00

Nepieradinātās mūzikas biedrība «Skaņu mežs» ir pazīstama ar tāda paša nosaukuma novatoriskās mūzikas festivālu, kas jau vairākus gadus norisinās Anglikāņu baznīcā «Baltās nakts» ietvaros. Tie ir augstvērtīgi laikmetīgā avangarda koncertvakari.

«Baltās nakts 2015» gaismas tēmas vadīts «Skaņu mežs» sastāvēs no minimālisma kino, kā arī minimālisma mūzikas visdažādākajās tās izpausmēs, aptverot arī žanriskā izpratnē tālu ceļojušas ietekmju plūsmas. Tā apakšnosaukums būs «Minimālisms gaismā un skaņā».

Koncertprogrammu veidos četri muzikāli priekšnesumi un īsfilmas demonstrēšana. Katras programmas daļas sākumā tiks izrādīta īsfilma no agrīnā minimālisma kino kustības – Entonija Makkola darbs «Line Describing a Cone». Šajā īsfilmā kino medijs reducēts līdz virtuozai manipulēšanai ar gaismu.

8. Jauniešu mākslas un zinātnes projekts «Eksperimenti ar staru»

  • Kur: Rīgas Fotonikas centrs, Šķūņu iela 4
  • Cikos: 18.00-03.00

«Eksperimenti ar staru» ir iniciatīva, kurā skolēni, sadarbībā ar zinātniekiem no Latvijas Universitātes Atomfizikas un Spektroskopijas institūta Rīgas Fotonikas centra, veidos un «Baltajā naktī» prezentēs eksperimentālus mākslas objektus.

Skolēnu veidotie mākslas darbi interpretē mūsdienu kultūras foruma tēmu «Gaisma», ietverot gan netiešu «rainisku» vēstījumu par simboliskiem gaismas avotiem - cilvēkiem, sauli un brīvību, gan tiešu atsauci uz Raiņa saules dzeju «Ave sol!»

Jauniešu radošo darbu idejas balstītas fizikā, darbos izmantotas lāzeru un optiskās šķiedras tehnoloģijas. Mākslas darbi tapuši, eksperimentējot ar dažādu krāsu lāzera staru.

9. Sešas mīnus viena galva

  • Kur: Izstāžu zāle «Arsenāls», Torņa iela 1
  • Cikos: 18.00-03.00

Mākslinieka Ginta Gabrāna gaismas, skulptūru un 3D video instācija «Sešas mīnus viena galva» ir par uztveri, kas saistīta ar dažādu realitātes modeļu (subjektīvās, «objektīvās», paplašinātās, virtuālās u.c.) vienlaicīgu pārklāšanos, un par transformācijām vai nobīdēm tajos, katram veidojot savu individuālu pasaules ainu, ko nosaka katra cilvēka subjektīvā pieredze un uztvere.

10. Le Cambrioleur/Kramplauzis

Foto: Publicitātes foto
  • Kur: Rīgas mākslas telpa (Lielā zāle), Kungu iela 3
  • Cikos: 18.00-03.00

Izstāde «Le Cambrioleur / Kramplauzis» iepazīstina ar Francijas laikmetīgo mākslu, ko atklāj 56 autoru 78 darbi. Tā ir lielākā Francijas laikmetīgās mākslas izstāde, kāda Latvijā organizēta un tās eksponātus franču kurators Gēls Šarbo izvēlējies no sešām privātkolekcijām. Zīmīgi, ka šo kolekciju veidotāji ir Starptautiskās Francijas mākslas izplatīšanas asociācijas ADIAF biedri, bet asociācija ADIAF - Francijas laikmetīgās mākslas prestižā apbalvojuma Marsela Dišāna balva dibinātāja un rīkotāja.

Izstāde «Kramplauzis» piedāvā mākslas darbus no 1998. gada līdz mūsdienām. Daži no tiem nule tikuši pāri darbnīcas slieksnim un tiks izrādīti gandrīz vai pirmo reizi, piemēram, mākslinieku Sipriena Gaijāra darbs «TBT» (2015), un Tarika Kisvansona darbs «Skrējēji» (Runners, 2015). Citi izstādē pārstāvētie mākslinieki jau iemantojuši zināmu ievērību Francijā. Kurators uzsver, ka izstāde «ielaužas» Francijas mākslas scēnā un atklāj tās dažādību: glezniecība turpina dzīvot līdzās video, intīmi stāsti un pirmajā personā izteiktas uzmācīgas domas pieskaras vēsturei, kas iesviež šīs mākslas radītājus, kuri dzīvo «vecā» valstī, dziļas pārmaiņas izjūtošas pasaules sirdī.

šeit

Komentāri (6)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu