Apstiprināts pirmais gripas gadījums, gripas epidēmija nav aiz kalniem

FOTO: AFP/Scanpix

Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināts pirmais gripas gadījums, intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» ceturtdien pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra vadītāja Inga Šmate.

Eksperte norādīja, ka ātrāk par decembri gripas epidēmija nesāksies, iespējams, tas notiks vēlāk - nākamā gada sākumā.

Jau ziņots, ka SPKC uzsācis gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringu, kura ietvaros sniegs datus par saslimušo iedzīvotāju skaitu.

Informāciju SPKC sniedz 74 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 35 skolas un 36 bērnudārzi, kopumā aptverot 105 543 jeb 4,9% Latvijas iedzīvotāju. Saņemtie saslimstības dati tiek attiecināti uz 100 000 iedzīvotāju, tādējādi iegūstot rādītāju, kas liecina par saslimstības gadījumu skaita pieaugumu vai samazinājumu un ļauj noteikt gripas epidēmijas sākumu.

SPKC epidemiologi aicina vakcinēties ikvienu iedzīvotāju, bet īpaši riska grupas, kas ir mazi bērni, veci cilvēki un pacienti ar sirds un asinsvadu, plaušu un citām hroniskām slimībām, kā arī cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte, grūtnieces.

Gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās: drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos; sauss klepus un rīkles iekaisums; sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula; izteikts nespēks, apetītes zudums.

Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc 48 - 72 stundām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no 24 stundām līdz 7 dienām. Vislielākais inficēšanās risks pastāv atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo.

Lai šajā laikā nesaslimtu ar gripu, SPKC epidemiologi iesaka ģērbties atbilstoši laika apstākļiem.

Uz augšu
Back