Novembrī turpināsies koncertuzveduma «Dagdas skiču burtnīcas» izrādes (1)

Apollo.lv
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Novembrī skatītājiem atkal būs iespēja redzēt un dzirdēt Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā tapušo muzikāli poētisko koncertuzvedumu «Dagdas skiču burtnīcas», ko veido domubiedri – dziedātāja Ieva Parša, režisors Uģis Brikmanis un muzikologs Orests Silabriedis. 

Kopumā plānoti trīs koncerti. Pirmais – 8. novembrī plkst. 15.00 Dzintaru koncertzālē, Jūrmalā. Bezmaksas ielūgumus uz koncertuzvedumu var saņemt Dzintaru koncertzāles informācijas centrā.

www.bilseuparadize.lv

Jau ziņots, ka muzikāli poētiskais koncertuzvedums «Dagdas skiču burtnīcas» pirmizrādi piedzīvoja 10. septembrī. Tajā skan Raiņa dzejas lasījumi līdzās astoņu Latvijas komponistu jaundarbiem. Tos radījuši dažādu paaudžu atšķirīgu radošo rokrakstu īpašnieki – Maija Einfelde (1939), Pēteris Plakidis (1947), Mārīte Dombrovska (1977), Gundega Šmite (1977), Andris Dzenītis (1978), Oskars Herliņš (1980), Santa Bušs (1981), Jēkabs Jančevskis (1992).

“«Dagdas skiču burtnīcas» man personīgi ierindojas līdz šim piedzīvoto, Rainim veltīto notikumu saraksta augšgalā. Pārdomāta koncepcija un kvalitatīvs tās realizējums. «Nenodrillēta» dzeja pavisam jaunā mūzikā. Nekā pārspīlēta. Vilciens. Rudens. Rainis.» pēc pirmizrādes interneta žurnālā «Satori.lv» rakstīja JVLMA muzikoloģijas un klavierspēles studente Anete Ašmane.

Koncertuzvedumā piedalās dziedātāji Ieva Parša un Krišjānis Norvelis. Pie klavierēm – viens no izcilākajiem koncertmeistariem Latvijā – JVLMA kamermūzikas profesors Aldis Liepiņš. Ar altu uzvedumā piedalīsies «Sinfonietta Rīga» un kvarteta «Quadra» mūziķis Pēteris Trasuns. Ar trompeti uzvedumu papildinās LNSO un «Sinfonietta Rīga» mūziķis, patlaban Latvijas labākais klasiskās mūzikas trompetists, Jānis Porietis.

«Dagdas skiču burtnīcas» ir viens no trauslākajiem un noslēpumainākajiem Raiņa dzejas krājumiem. Kāds rakstnieks, vārdā Dagda, domā, vēro, aizceļo, atgriežas, mīl un pieraksta to visu. Rainis saka – tas ir romāns dzejoļos. Un mēs nojaušam, kas ir šis Dagda – tik atklāts, tik nesaprotams, tik aizkustinoši neveikls, tik lidojoši radošs.

Katram komponistam bija iespēja izvēlēties jebkuru dzejoli no jebkuras skiču burtnīcas. Pavasarī kļuva zināms, ka komponistu uzmanības lokā galvenokārt bijušas krājuma daļas «Addio bella» un «Uz mājām».

Uzveduma «Dagdas skiču burtnīcas» būtiska sastāvdaļa ir videoscenogrāfija – būs redzami kadri, kas tapuši Jašas ūdeņos Raiņa agras jaunības gadu teiksmainajā Jasmuižā; būs Daugavas teju vai zemūdens pārpeldēšana Dunavas pārceltuvē netālu no Raiņa bērnības vietas Tadenavas; būs skati, kas tverti no vilciena loga, šķērsojot Sēliju un Latgali.

«Ceļš – aizbraukšana un atgriešanās. Ūdens – mūžīgās dzīvības avots. Dagdas mistērija nav atminama, bet tā ir pieskarama. «Dagdas skiču burtnīcas» veidotāji būs laimīgi tuvoties Raiņa personības romantiskākajām šķautnēm kopā ar interesentiem visā Latvijā,» pauž muzikologs Orests Silabriedis.

Uzveduma veidotāji iepriekš sadarbojušies, veidojot kamerizrādes «Spoži mirdzošais latvju pelēkais» un «Dūdieviņš».

«Dagdas skiču burtnīcas» novembrī top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un reģionālo sadarbības partneru – Jūrmalas pilsētas domes, Ventspils pilsētas domes Kultūras centra un Vidzemes koncertzāles «Cēsis» laipnu atbalstu.

www.aspazijarainis.lv

2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO 2014.–2015. gada svinamo dienu kalendārā.

Par godu Raiņa un Aspazijas 150. dzimšanas dienai ir izveidota pasākumu programma «Pastāvēs, kas pārvērtīsies». Programmas informatīvie atbalstītāji: Latvijas Radio, portāls «lsm.lv», «Kultūras Diena», «Latvijas Avīze», portāls «Delfi», interneta žurnāls «Satori», portāls «Tvnet» un «Draugiem.lv».

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu