Trešā pandēmija (1855.-1950.)
Trešā pandēmija ir nosaukums milzīgajai buboņu mēra izplatībai, kas sākās Juņņas provincē Ķīnā 1855. gadā. Šī epidēmija izplatījās visā Āzijas kontinentā un nogalināja vairāk nekā 12 miljonus cilvēku tikai Indijā un Ķīnā vien. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, pandēmija bija aktīva līdz pat 1959. gadam, kad upuru skaits samazinājās līdz mazāk nekā 200 gadā.
HIV/AIDS ir pandēmija, ar kuru cilvēce cīnās kopš 1981.gada, kad Kamerūnā tika reģistrēts pirmais šīs slimības gadījums. Lai gan kopš tā laika medicīna ir spērusi milzu soļus uz priekšu HIV/AIDS apkarošanā, joprojām nav zināms, kad varētu atrast pretlīdzekli šai neārstējamajai slimībai. Kopš epidēmijas sākuma aptuveni 30 miljoni cilvēku visā pasaulē ir miruši no AIDS/HIV izraisītām komplikācijām, bet desmitiem miljoni citu ir inficēti ar HIV.
Ebolas vīruss ir mūsdienu infekcijas slimības pandēmija, kuras upuru skaits jau sasniedzis vairāk nekā 11 tūkstošus. Turklāt nav zināms, kad šo sērgu izdosies apturēt, un cik dzīvību tā vēl aiznesīs. Pirmo reizi Ebolas vīrusu atklāja 1976.gadā, bet līdz šim lielākais uzliesmojums bija 2014.gadā Gvinejā, Sjerraleonē, Libērijā un Nigērijā.
Slimība nav ārstējama, un pret to nav arī vakcīnas, taču mērķtiecīgi pētnieki cīnās, lai apturētu vīrusa uzliesmojumu un glābtu pasauli no nākotnes nelaimēm. Vairāk par viņu centieniem varēs uzzināt televīzijas kanāla «National Geographic» jaunā cikla «Atklājums» raidījumā «Cīņa ar pandēmiju». Ebolas vīrusa uzliesmojums ir licis medicīnas zinātnei attīstīties tikpat ātri, kā vīruss, kuru tā apkaro, rosinot uz atklājumiem, kas var padarīt pasauli praktiski brīvu no patogēniem.
Skaties cikla «Atklājums» pirmo raidījumu «Cīņa ar pandēmiju» televīzijas kanālā «National Geographic» svētdien, 8.novembrī, plkst. 21:30. Seko līdzi «National Geographic» programmai, lai noskatītos arī citus cikla raidījumus par pasaules vadošajiem zinātniekiem un to, kā viņu modernās un progresīvās inovācijas mainīs mūsu dzīvi tuvākā un tālākā nākotnē.