Pedofiliem tiks piespriesti bargāki sodi

FOTO: Katie Tegtmeyer, CC BY-SA 2.0

Turpmāk būs bargāki cietumsodi dzimumnoziedzniekiem, šādus grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Saeima.

Pagarināta probācijas uzraudzību dzimumnoziedzniekiem, kā arī atsevišķos gadījumos paredzēti bargāki cietumsodi. Dzimumnoziegumos apsūdzēto izvērtēšana no probācijas dienesta puses būs obligāta – tas dos tiesai skaidrāku priekšstatu par apsūdzētā personību.

Tiks ieviests īpaši aizsargātā cietušā statuss, pasargājot bērnus un seksuālā vardarbībā cietušos no psiholoģiskām traumām lietas iztiesāšanas laikā.

Grozījumi Krimināllikumā paredz līdz pieciem gadiem pagarināt papildsoda – probācijas uzraudzības – piemērošanas termiņu. Līdz šim tas bija no viena līdz trim gadiem, kas nereti ir pārāk īss termiņš, lai ar dzimumnoziedzniekiem īstenotu probācijas programmas sociālās uzvedības korekcijai. Par visiem dzimumnoziegumiem probācijas uzraudzība noteikta kā obligāts papildsods neatkarīgi no tā, vai kā pamatsods piespriesta brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Gadījumos, kad noziedzīgs nodarījums vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību, kriminālatbildības noilguma termiņu aprēķinās no dienas, kad cietusī persona sasniegusi 18 gadu vecumu, jo seksuāla rakstura vardarbību pret sevi persona nereti sāk apzināties tikai pieaugot un arī tad ne vienmēr izvēlas par to runāt.

Brīvības atņemšanas soda sankciju par pavešanu netiklībā paredzēts palielināt līdz pieciem gadiem pašreizējo trīs gadu vietā, tādējādi klasificējot to kā smagu noziegumu. Savukārt par sešpadsmit gadu vecumu nesasniegušas personas pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās maksimālo brīvības atņemšanas termiņš palielināts līdz četriem gadiem līdzšinējā viena gada vietā. Papildus noteikti bargāki sodi, ja noziegums izdarīts pret mazgadīgu personu – bērnu līdz 14 gadu vecumam.

Savukārt grozījumi Kriminālprocesa likumā paredz prokuroram kā kriminālprocesa virzītājam pienākumu pieprasīt no Valsts probācijas dienesta (VPD) dzimumnoziegumos apsūdzētā izvērtēšanas ziņojumu. Sagatavojot šādu ziņojumu, VPD veic apsūdzētā riska un vajadzību novērtējumu, kas ļauj prognozēt recidīva iespēju un identificēt faktorus, kas bijuši par iemeslu noziedzīga nodarījuma izdarīšanai. Līdz šim prokuroriem un tiesnešiem bija tiesības pieprasīt šādu izvērtēšanas ziņojumu par dzimumnoziedznieku, taču lielākoties tas netika darīts.

Jau ziņots, ka aizvadīto mēnešu laikā lielu sašutumu sabiedrībā izraisījuši vairāki pedofilijas gadījumi, tostarp tiem piespriestie sodi.

Uz augšu