Baiba Broka digitāli iemiesojas Aspazijā (2)

Apollo.lv
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Raiņa un Aspazijas gada kulminācijā ikviens var iepazīties ar valodu tehnoloģiju uzņēmuma «Tilde» radīto virtuālo Aspaziju, kas mīt plašākajā latviešu literatūras oriģināldarbu digitālajā krātuvē — Letonika.lv lasītavā.

Virtuālā Aspazija (aspazija.letonika.lv) aktrises Baibas Brokas audio izpildījumā iepazīstina ar leģendārās latviešu literātes Aspazijas dzejoļu un dzejas fragmentu izlasi no trijiem Šveices emigrācijas periodā sarakstītajiem krājumiem (izlasē iekļauti 45 dzejoļi un to fragmenti). Atverot Aspazijas dzejas lapu, virtuālā Aspazija uzrunā ar tekstu no dzejnieces vēstulēm, dzejoļiem un rakstiem. Apmeklētājs nokļūst Aspazijas dzejas upē, kas nes vārdus un teicienus, kuri visspilgtāk raksturo audio dzejas izlasi. Katram dzejas upes elementam piesaistīts viens vai vairāki dzejoļi. Noklikšķinot uz kāda no tiem, lapas apmeklētājs var noklausīties atbilstošo dzejoli vai dzejas fragmentu virtuālās Aspazijas izpildījumā. Dzejas krājumus pilnībā var iepazīt Letonika.lv lasītavā.

Dižās latviešu dzejnieces populārākos dzejoļus ir ierunājusi Baiba Broka, kas tikko ieguvusi «Spēlmaņu nakts» 2014./2015. gada labākās aktrises titulu, tai skaitā par Aspazijas lomu Jaunā Rīgas teātra izrādē «Aspazija, personīgi».

Anita Vasiļjeva, Letonika.lv vadītāja: «Letonika.lv lasītavu ar Aspazijas darbiem attapāmies papildināt tikai šogad, bet esam trāpījuši tieši desmitniekā — Aspazija šogad ir viena no populārākajām autorēm mūsu krātuvē, pusgada laikā kādu no Aspazijas darbiem digitālā veidā ir lasījuši gandrīz 8400 cilvēku. Virtuālā Aspazija ļauj piedzīvot Aspazijas dzeju pavisam jaunā, vēl personiskākā veidā. Tas ir interesants projekts, kas apvieno mūsdienu tehnoloģiju iespējas ar izglītojošu saturu, tā nojaucot robežas starp nopietno un izklaidējošo, seno un mūsdienīgo. Ceram, ka virtuālā Aspazija būs patīkama sabiedrotā dzejas pasaulē kā skolotājiem, tā skolēniem un ikvienam no mums.»

Virtuālā Aspazija ir sabiedrības «Tilde» eksperimentāls veikums, kura tapšanā izmantotas jaunākās tehnoloģijas un 3D datorgrafika (Unity Pro, WEBGL).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām