Zatlers: Baltijas valstis nav rusofobiskas, bet nekad neattaisnos Krievijas agresiju

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Baltijas valstis nav rusofobiskas un tiecas veidot draudzīgas attiecības, bet nekad neattaisnos Krievijas agresiju un vajadzības gadījumā reaģētu uz to «dažās sekundēs», intervijā ziņu aģentūrai BNS sacījis bijušais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, kas piektdien Viļņas starptautiskajā grāmatu gadatirgū iepazīstināja Lietuvas lasītājus ar savu grāmatu «Kas es esmu».

Pēc viņa teiktā, Eiropas Savienība (ES) nedrīkst nekādā veidā piekāpties Krievijai, kamēr nav izpildītas Minskas vienošanās par pamieru Austrumukrainā.

«Mēs nekad neteiksim, ka Krima nav Ukrainas teritorija. Nekad neteiksim, ka Doņecka un visa šī Ukrainas daļa ir «kaut kas īpašs» - tā ir Ukraina. Tā ir būtiska lieta nākotnes stabilitātei. Ja Krievija gatavojas mums uzbrukt, mēs atbildēsim nevilcinoties, dažās sekundēs,» uzsvēris Zatlers, atgādinot, ka kopš Otrā pasaules kara laikiem neviens nav draudējis anektēt «nevienu Krievijas kvadrātmetru».

Vērtējot izteikumus, ka Eiropas Savienībai varbūt vajadzētu atcelt sankcijas un meklēt kompromisus, Zatlers norādījis, ka «vienīgais kompromiss ir Minskas vienošanās un pie tās jāturas».

«Nekādu citu kompromisu, jo tas nebūtu labs veids, kā runāt ar Krieviju. Mums jāturas pie ļoti skaidriem noteikumiem, un arī paziņojumiem jābūt pēc iespējas skaidrākiem,» sacījis bijušais Latvijas Valsts prezidents.

Vienlaikus viņš izteicies, ka šobrīd nesaskata reālus draudus Baltijas valstīm.

«Reāli draudi pastāvēja pirms diviem gadiem, tagad tādu nav. Problēma ir Krievijas pašizolācijas politika. Dīvaini, jo tikai pavisam nedaudzas valstis, teiksim, Kuba, Ziemeļkoreja, savu ārpolitiku un attīstības plānus veido, balstoties uz izolāciju. Tas nekad neved uz uzplaukumu. Tā ir viņu pašu darīšana, ko mēs nevaram ietekmēt. Mums jābūt saprātīgiem un jāapzinās, ka nevaram ietekmēt to, kas notiek Krievijā, toties varam ietekmēt notikumus aiz Krievijas robežas ar pārējo pasauli,» piebildis Zatlers.

Uz augšu