Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ņemcova piemiņas akcijā Maskavā pastiprināti drošības pasākumi

Apritot gadskārtai kopš opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova slepkavības, Krievijas pilsētās un arī citviet pasaulē sestdien notiks piemiņas akcijas.

Galvenā no demonstrācijām paredzēta Maskavā, kas sāksies plkst.13 (plkst.11 pēc Latvijas laika), vēsta radiostacija «Eho Moskvi».

Tomēr Krievijas galvaspilsētas varasiestādes nav atļāvušas gājiena maršrutā iekļaut Lielo Maskavas upes tiltu, uz kura pirms gada tika veikts atentāts pret Ņemcovu.

Neskatoties uz to, opozīcijas aktīvisti aicinājuši cilvēkus pirms gājiena individuāli apmeklēt tā dēvēto tautas memoriālu, kas ierīkots politiķa slepkavības vietā.

Starp cilvēkiem, kas atsaucās šim aicinājumam un nolika ziedus un sveces improvizētajā piemiņas vietā, bija arī ASV vēstnieks Krievijā Džons Tefts, kurš uz tilta nolika vainagu ar lenti, uz kuras rakstīts: «No amerikāņu tautas».

Tikmēr Ņemcova nāves gadadienas priekšvakarā Krievijas parlamenta apakšpalātas – Valsts domes - deputāti atteicās pieminēt viņu ar klusuma brīdi.

Maskavas policija sestdien pilsētā īstenojusi pastiprinātus drošības pasākumus, un uz tilta, kur noslepkavoja Ņemcovu, noteikusi «caurlaižu režīmu», atļaujot piekļuvi tam tikai no vienas puses.

«Gājiens Ņemcova piemiņai ir arī gājiens, lai pieprasītu normālu valsti, kur nenotiek pasūtījuma slepkavības, kas līdzinās publiskam nāvessodam,» paziņojis viens no opozīcijas līderiem Aleksejs Navaļnijs.

Ņemcovs, ka vienā no kādreizējā prezidenta Borisa Jeļcina valdībām ieņēma vicepremjera amatu, tika noslepkavots pagājušā gada 27.februārī īsi pirms pusnakts, kad kājām gāja pāri Lielajam Maskavas upes tiltam, kas atrodas tiešā Kremļa tuvumā.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kas arvien vairāk ierobežo neatkarīgo mediju un opozīcijas darbību, šo slepkavību nosauca par «provokāciju» un apsolīja darīt visu, lai slepkavas tiktu notverti.

Pēc dažām nedēļām tika aizturēti pieci čečeni, kas tika apsūdzēti Ņemcova slepkavībā.

Tomēr Ņemecova tuvinieki un opozīcija apgalvo, ka slepkavības plānotāji nav atrasti, norādot, ka ar to tieši ir saistīts Kremļa atbalstītais Čečenijas prezidents Ramzans Kadirovs, kas, iespējams, rīkojies saskaņā ar paša Putina rīkojumu.