Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi «Nepārtraukta līnija: Latvijas robežas kartēs»

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Trešdien, 16. martā, plkst. 17:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva 2. un 3. izstāžu zālē tiks atklāta izstāde «Nepārtraukta līnija: Latvijas robežas kartēs». Tā veltīta Latvijas robežlīniju tapšanas vēsturei. Savukārt plkst. 17:30 izstādi pavadīs diskusija «Robežas: veidot, pārkāpt, atcelt», kas veltīta Eiropas jēdzienam un Eiropas robežām – gan ģeopolitiskām, gan mentālām. Ieeja bez maksas.

Izstādē eksponētā LNB krājuma karšu izlase ļaus izsekot tam, kā no pirmajiem uz Latvijas teritoriju attiecināmajiem ģeogrāfiskajiem nosaukumiem pakāpeniski veidojas tā kartes kontūra, kas atspoguļo mūsdienu Latvijas valsti. Kā uzsver kulturologs Deniss Hanovs, robežas nav tikai līnijas, kas materializējušās fiziskā kontūrā. Karte dažādos kultūras vēstures posmos bija un paliek līniju, zīmju un laukumu kombinācijā ietverts stāsts par cilvēka robežām.

Izstādes materiāls atklāj Latvijas vēsturi dažādos nozīmīgos periodos – Livonijas konfederācijas robežās, Latvijas kultūrvēsturisko novadu atrašanos dažādu varu pakļautībā. Izstādē būs eksponētas kartes, kas parāda robežu strīdu teritorijas ar kaimiņu valstīm pēc Latvijas valsts nodibināšanas, arī pašas robežu kartes pēc līgumu noslēgšanas, Latvijas administratīvā iedalījuma kartes pēc robežlīgumu noslēgšanas. Dažādos gados izdotās Latvijas administratīvā iedalījuma kartes ļaus izsekot tā izmaiņām gan padomju okupācijas apstākļos, gan pēc Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas.

LNB krājuma kartes, attēlus un dokumentus izstādē papildina mākslinieka Māra Bišofa zīmējumi un režisores Lailas Pakalniņas īsfilma «Prāmis», kas vienkopus iezīmē dažādos aspektus, kādos var runāt par robežas jēdzienu. Karte izstādē atklājas gan kā politisks vēstījums un savas kopienas apliecinājums, gan antropoloģiska pētījuma objekts. Kartes ir apliecinājums dabas politizēšanai, jo tās objekti (piemēram, upe, kalns, mežs) kļūst par būtiskiem atskaites punktiem robežu novilkšanā.

Lai aktualizētu jautājumu par robežu aktualitāti mūsdienu Latvijā, plašāk Eiropā un pasaulē, kurā šis jēdziens turpina uzturēt spriedzi un plašas sarunas, plkst. 17:30 notiks diskusija «Robežas: veidot, pārkāpt, atcelt».

Diskusijā piedalīsies: kulturologs Deniss Hanovs, komunikācijas pētniece Ilva Skulte, vēsturnieks Kaspars Zellis, starpkultūru pētniece Liesma Ose un filosofs Igors Gubenko.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu