Pētījums: Populārākajās Holivudas filmās ievērojami dominē vīriešu dzimuma aktieri

Ilustratīvs foto.

FOTO: Reuters/Scanpix

Jaunā Holivudas pētījumā noskaidrots, ka pagājušā gada simts populārākajās filmās joprojām dominē vīriešu dzimuma aktieri ar gaišu ādas krāsu, vēsta kino žurnāls «The Hollywood Reporter».

Dienvidkalifornijas Universitātes un profesores Steisijas Smitas pētījumā tika analizētas simts filmas, kuras 2015.gadā guvušas vislielākos ieņēmumus no biļešu tirdzniecības kinoteātros.

Atklājās, ka vīrieši spēlē 68,6% no visām lomām ar tekstu, bet sievietēm attiecīgi tikuši 31,4% no lomām. Pētījuma autori norāda, ka rādītājs kopš 2007.gada mainījies pavisam nedaudz - apskatītajā periodā zemākais rādītājs bijis 28,2%, bet tas nav pārsniedzis 32,8%.

Astoņos gados pētījuma veicēji apkopojuši 35 000 filmu varoņu, kuri filmā pasaka vismaz dažus vārdus. Vīriešu bija 2,3 reizes vairāk nekā sieviešu.

Pērn sievietes spēlējušas galveno vai vienu no galvenajām lomām 32 no simt populārākajām filmām, kas ir par 11% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

2015.gadā 73,7% lomu ar tekstu spēlēja aktieri ar gaišu ādas krāsu. 12,2% varoņu bija melnādaini, bet 3,9% bija aziāti.

Turklāt visās aizvadītā gada populārākajās filmās bija tikai 32 varoņi, kuri tika attēloti kā geji, lezbietes, biseksuāļi vai transseksuāļi.

Pētījuma autori šogad pirmoreiz apkopoja to, cik bieži Holivudas filmās parādās varoņi ar invaliditāti. Tādu bija tikai 2,4%, no kuriem četras piektdaļas bija vīrieši.

«Pētījuma rezultāti parāda, ka Holivuda ir kulturālas nevienlīdzības epicentrs,» teica Smita. «Lai arī saucieni pēc pārmaiņām ir pieņēmušies skaitā un skaļumā, mēs atradām pavisam maz pierādījumu, ka tas atspoguļojas filmās, ko skatāmies, un tajā, kādus cilvēkus nolīgst tajās spēlēt. Mūsu pētījumi parāda, ka problēmas ir izplatītas un sistēmiskas.»

2015.gada populārākajās filmās aizkadrā strādāja 1365 radošie darbinieki. To vidū bija tikai astoņas sieviešu dzimuma režisores, 30 scenāristes, 220 producentes un tikai viena mūzikas komponiste.

Astoņu gadu laikā, kopš tiek veikti pētījumi, tikai 4,1% analizēto filmu veidojušas režisores-sievietes. Turklāt tikai trīs reizes režisores bija melnādainas, bet viena bija aziāte.

«Lai arī daudzi iestājas par sievietēm režisoru amatos, kino industrijā šādā pozīcijā tikpat kā nav pārstāvētas etniskajām minoritātēm piederīgas sievietes,» uzsver Smita. «Aizstāvjiem jādomā par barjerām, ar ko sastopas visas sievietes, nevis tikai dažas izredzētās.»

Pētījumā teikts, ka tad, ja katrai filmai tiktu pievienotas piecas sieviešu lomas, vienlīdzīgs aktieru un aktrišu skaits tiktu sasniegts jau 2018.gadā.

Kā jau ziņots, ASV Kinoakadēmija izpelnījās nopēlumu par to, ka otro gadu pēc kārtas aktiermākslas kategorijās netika nominēts neviens melnādains aktieris.

Kinoakadēmija apņēmās līdz 2020.gadam balsotāju rindās nodrošināt lielāku skaitu sieviešu un etnisko minoritāšu, kā arī vēl citas izmaiņas, lai izbeigtu gaišādainu, gados vecu vīriešu dominanci «Oskara» balvu balsotāju rindās.

Uz augšu