LNVM direktors: Muzejs vēlas skaidrību par Rīgas pils rekonstrukcijas ievilkšanās ilgumu

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) vēlas skaidrību par to, cik ilgi ievilksies Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, aģentūrai LETA teica LNVM direktors Arnis Radiņš.

Pēc viņa paustā, svarīgi saprast, cik ilgi process ievilksies, jo muzejam nepieciešams pielāgoties šiem tempiem. Muzejs vēlas, lai skaidri tiek iezīmēts, ar ko rēķināties. «Muzeja nostāja ir - jā, mēs saprotam to, kāda situācija ir izveidojusies, bet mēs gribētu skaidrību, kuras šobrīd nav,» sacīja Radiņš.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka līdz šim tika plānots, ka pagaidu telpās muzejs strādās līdz 2019.gadam, kad tas atgrieztos Rīgas pils telpās.

Radiņš skaidroja, ka vēl nav atcelts iepriekšējais Ministru kabineta rīkojums par to, ka pils rekonstrukcija jāpabeidz 2018.gadā. «Gaidīsim, kad situācija būs apzināta un kad tiks pieņemts nākamais lēmums, - muzejs to respektēs un pakļaus savus plānus šiem [jaunajiem] datumiem,» pauda Radiņš.

Viņš teica, ka, tā kā iesaistījās rekonstrukcijas procesos, fakts, ka pils netiks atvērta, nebija pārsteigums. «Varbūt, ka es pilnīgi no krēsla nenokritu, jo mēs bijām gatavi, ka šādā situācijā vienmēr ir nezināmais,» atzīmēja Radiņš.

Tāpat viņš norādīja, ka nav skaidrs, kāpēc process ir ieildzis, bet iepirkumu komisija nav pieņēmusi lēmumu. «Protams, tas nozīmē, ka mums būs vairāk laika domāt un uzlabot plānus, bet katrā ziņa neviens nav ieinteresēts, ka process ir bezgalīgs,» teica Radiņš.

Vienlaikus viņš norādīja, ka pagaidu telpas Brīvības bulvārī 32 un Lāčplēša ielā 106/108 ir pietiekami labas un muzejs ir apmierināts, ka neizkrita no aprites. «Varbūt telpās nav ielikta mūžīga rezerve, bet šobrīd tas ir pietiekami labs risinājums,» sacīja Radiņš.

Jau ziņots, ka kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) vakar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē teica, ka Rīgas pils 2018.gadā netiks atvērta.

Viņa norādīja, ka par to liecina fakts, ka Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves, kuru bija plānots sākt 2016.gadā, bet pabeigt 2018.gadā, iepirkuma procedūra nav noslēgusies.

Savukārt VAS «Valsts nekustamie īpašumi» pārstāvis Arnis Blodons aģentūrai LETA sacīja, ka pagaidām Rīgas pils rekonstrukcijas 2.kārtas iepirkuma komisija vēl nav beigusi savu darbu un nav pieņēmusi lēmumu. «Kamēr nav zināms šis lēmums, nevaram komentēt Rīgas pils rekonstrukcijas pabeigšanas termiņus,» sacīja Blodons.

Rīgas pils restaurācija un rekonstrukcija tiek veikta divās kārtās: 1.kārta - Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcija un restaurācija, kas sākta 2009.gadā un pabeigta 2015.gada 1.novembrī, 2.kārta - Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, kas tiks sākta 2016.gadā un tiks pabeigta 2018.gadā.

Otrās kārtas gaitā plānots atjaunot un restaurēt Rīgas pils kastelas daļu 10 150 kvadrātmetru platībā, kas ietver pagrabstāvu, 1., 2., 3., 4., 5.stāvu, bēniņus. Tāpat projektā paredzēta Hurna bastiona kā kastelai piegulošās teritorijas rekonstrukcija, kā arī kastelas pagalma labiekārtošana. Paredzēts veikt arī pagalma arheoloģisko izpēti.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 2013.gada 20.jūnija vakarā.

Uz augšu
Back