Latvijas simtgades programmā Rīgā paredzēts īstenot 99 projektus

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Latvijas valsts simtgades programmā Rīgas pilsētā pašreiz apstiprināti 99 projekti, iedzīvotāju forumā «Rīga dimd - iedzīvotāji runā, domā, dara!», pastāstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldes pārstāve Baiba Šmite.

Valsts simtgades virsmērķis ir stiprināt sabiedrības piederības sajūtu un mīlestību pret savu zemi. Veicinot līdzdalību, Kultūras ministrija simtgades svinēšanai ir noteikusi piecgades ciklu. Tas ir saistīts ar valsts dibināšanas pasākumiem un brīdi, kad Latvija tika starptautiski atzīta. Rīgai nozīmīgākais ir tieši 2018.gads, kad Latvijas Nacionālajā teātrī tika juridiski dibināta Latvijas valsts, bet nozīmīgi simtgades pasākumi notiks arī Rēzeknē, Cēsīs, Valkā, Valmierā, Liepājā un citur.

Viņa pauda, ka tika izveidota īpaša darba grupa «Latvijas simtgades pasākumu plānošanai», kurai tika nodoti visi priekšlikumi par simtgades pasākumiem.

Darba grupa pilsoniskās piederības veicināšanai simtgades darba grupai iesniedza 104 priekšlikumus. Savukārt Rīgas domes 34 institūcijas iesniedza ap 250 priekšlikumiem. Darba grupa, kurā darbojās Rīgas domes departamentu pārstāvji, ir izveidojusi Rīgas pilsētas programmu, kurā iekļauti 99 projekti. Programma ir atvērta.

Drīz tiks izsludināts Rīgas domes projektu konkurss, bet ir gatavība uzklausīt arī sabiedrības viedokli.

Projekti tiks īstenoti vairākās apakšgrupās.

Kultūras nozarē tiks organizēti dažādi koncerti, no kuriem pirmais notiks jau janvāra beigās - orķestra «Rīga» festivāls «Trīs zvaigznes». Tāpat plānots aprīļa beigās sākt projektu «Radošie stropi», kurā izvietos pārvietojamas izstādes un rīkos dažādus pasākumus.

Savukārt 2018.gadā kā nozīmīgāko Šmite izcēla pasākumu «Līgo Rīga! Līgo Latvija!», kura laikā krastmalā notiks ne tikai ierastā līgošana, bet arī izrāde «Skroderdienas Silmačos». Tāpat 2018.gadā notiks pasākums «Rīga - bērnu galvaspilsēta».

Kultūrvēstures sadaļā tiks organizētas dažādas izstādes, izdots kompaktdisku komplekts «Brāļu kapiem - 100!» un dažādi informatīvi izdevumi.

Apakšgrupā izglītība un jaunatne notiks deju svētku lielkoncerts «Trejdeviņi gaismas tilti», kā arī tiks organizēta vienotā mācību stunda «Latvijas vēsture 100 minūtēs», kuru vadīs visās Latvijas skolās.

Turklāt simtgades pasākumu laikā plānots pabeigt Mežaparka estrādes pārbūvi, VEF Kultūras pils renovāciju, Pils laukuma rekonstrukciju, Mūkusalas promenādes atjaunošanu un Rīgas Zooloģiskā dārza «Āfrikas savannas» izbūvi.

Daugavas promenādē plānots veidot ozolu aleju, bet Lielajos kapos paredzēts Lielās talkas laikā organizēt sakopšanas akciju. Savukārt Satiksmes departaments ir rosinājis uz simtgades svinībām izveidot Rīgā 100.autobusu, kas izvadātu pa nozīmīgām vēstures vietām pilsētā.

Uz augšu