Foto: Jaunās, unikālās monētas

FOTO: Latvijas Banka/LETA

Rezervēšanai pieejamās jaunās unikāla veidola un tehniskā izpildījuma piecu eiro kolekcijas monētas «Zeme» Latvijas Bankas mājaslapā tika rezervētas mazāk nekā minūtes laikā.

Rezervēšanai bija pieejamas 300 monētas.

Monētas tirdzniecībā nonāks rīt, 22.decembrī. Monētas kopējā tirāža ir 5000, tai skaitā šonedēļ pie pircējiem nonāks nepilni 2000 monētu, bet nākamās monētas pie pircējiem nonāks tuvāko mēnešu laikā. Monētas tirāža tiek pārdota vairākās daļās atbilstoši kalšanas grafikam.

Lai pēc iespējas plašāks interesentu skaits varētu nopirkt monētu, pirmajai tirāžas daļai noteikts iegādes limits - divas monētas vienam pircējam.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 85 eiro.

Kolekcijas monēta «Zeme» ir veidota no caurspīdīga materiāla perlukora, kuru apvij ārējs sudraba gredzens. Monētas centrā atrodas no sudraba darināts izliekts Zemes atveids ar krāsu uzdrukā attēlotu fizioģeogrāfisko karti. Latvijas Banka informē, ka monētas centrā ievietotais, no sudraba veidotais Zemes simbols norāda uz tās vietu cilvēka vērtību lokā un eksistenciālo vienotību. Dārglietai līdzīgo Zemi aptver caurspīdīga aploce. Tā ir norāde uz Visumu, kurā kā dzīvības sala peld planēta Zeme.

Monētas grafiskā dizaina autors ir arhitekts Mārcis Kalniņš, kuram tā ir debija monētu mākslā. Kalniņš ar šīs caurspīdīgās monētas ideju 2015.gadā uzvarēja Latvijas Bankas rīkotajā inovatīvas eiro kolekcijas monētas konkursā.

Monētas izgatavošanā izmantotais materiāls - perlukors - ir inovatīvs keramisks materiāls ar augstu mehānisku, ķīmisku un termisku izturību un izcilām optiskām īpašībām. To izmanto lāzerierīcēs, bruņojumā aizsardzībai no trieciena, medicīniskās un optiskās iekārtās un citur.

Inovatīvā monēta izgatavota Lietuvas monētu kaltuvē «Lietuvos Monetu Kalykla».

Inovatīvā monēta ir pēdējā no septiņām kolekcijas monētām, ko šogad izdod Latvijas Banka.

Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas tīmekļa vietnē.

Latvijas Banka gadā izlaiž piecas līdz septiņas kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Uz augšu
Back