Foto: Ieskats Elmāra Seņkova režisētajā izrādē «Kaija»

FOTO: Kristaps Kalns

Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē 5.janvārī pirmizrāde Antona Čehova «Kaijai». Režisors Elmārs Seņkovs .

Izrādes anotācijā rakstīts: «Tu gribi kļūt mākslinieks, jo tava mamma ir māksliniece. Tu saņemies un drosmīgi nolem parādīt viņai savu pirmo darbu. Savam tuvākajam cilvēkam. Un viņa tevi nesaprot... Viņai vienalga. Viņa pat pasmejas. Kā dzīvot tālāk?»

Kāpēc ir pasaulē cilvēki, kas var un grib mākslai ziedot savu dzīvi, personisko laimi, mierīgu ikdienu? Un kāpēc šo cilvēku skaits nav sarucis arī mūsdienu pasaulē, kad ir daudz grūtāk atbildēt uz jautājumu, kas ir un kas nav māksla, jo «māksla ir viss»... Elmārs Seņkovs uz šo jautājumu meklē atbildi ar zināmu pašironiju, kas atspoguļosies arī izrādē.

«Svarīgākā tēma «Kaijā» ir mīlestība, tikai Čehova lugās (tāpat kā Blaumaņa, starp citu) visi mīl nepareizos cilvēkus, un šķiet, ka dzīve būtu tik vienkārša, ja cilvēkiem būtu lemts iemīlēties īstajos, tajos, kas spēj dāvāt pretmīlestību.

Tomēr «Kaijā» ir vēl kāda būtiska tēma, proti, māksla. Arī tāpēc šo lugu autors pats nodēvējis par komēdiju. Kurš tad īsti var pateikt, kas ir un kas nav māksla, kādas ir jaunās un kādas vecās formas, par kurām tik izmisīgi spriež jaunais literāts Trepļevs? Jaunības cienīgi jautājumi, tāpēc «Kaiju» vērts iestudēt vairākas reizes mūžā, ja vien ir tāda iespēja. Gan tad, kamēr režisors pats vēl ir vai gandrīz vēl ir Trepļeva gados, kā šobrīd ir ar Elmāru Seņkovu, gan tad, kad uz pasauli var paskatīties no Trigorina jeb pusmūža cilvēka skatupunkta» – skaidro direktora palīgs repertuāra jautājumos Ieva Stuka

Lomās: Maija Doveika, Edmunds Freibergs, Agnese Cīrule, Uldis Siliņš, Juris Lisners, Dace Bonāte, Sanita Pušpure, Liene Sebre, Ģirts Liuziniks, Ivars Puga, Arturs Krūzkops, Alise Danovska, Igors Šelegovskis.

Izrādes mākslinieks Edgars Kļaviņš, Mārtiņa Zariņa muzikālais noformējums, Ievas Strukas tulkojums, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš.

Antona Čehova «Kaija» (1895) ir viena no 10 pasaules teātros iestudētākajām lugām. Latvijas Nacionālajā teātrī tā līdz šim gan ir iestudēta tikai vienu reizi, 1960.gadā to ir iestudējis Kārlis Pamše, lomās bijuši Lidija Freimane, Voldemārs Zandbergs, Jānis Osis, Velta Līne, Helena Romanova, Žanis Katlaps, Alfreds Videnieks, Haralds Topsis, Kārlis Ozols, Jānis Mētra, Anita Tamulēna.

Uz augšu