Krievijā svinētās Uzvaras dienas pasākumus Rīgā apmeklējuši ap 55 000 cilvēku; noformēti 11 protokoli

FOTO: Jānis Škapars

Krievijā svinētās Uzvaras dienas pasākumi Rīgā, Uzvaras parkā, šodien kopumā norit mierīgi, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte.

Līdz šim ir noformēti 11 administratīvā pārkāpuma protokoli - astoņi cilvēki bijuši stiprā reibumā, divi cilvēki sodīti par urinēšanu publiskā vietā un vēl viens - par sīko huligānismu.

Līdz šim pasākumus apmeklējuši ap 55 000 cilvēku, lēš policija. Policija iepriekš lēsa, ka pasākumu apmeklētāju šogad ir mazāk nekā citus gadus.

Šodien aptuveni tūkstotis cilvēku bija devušies gājienā Rīgā, pieminot Otrā pasaules karā kritušos, kas cīnījās sabiedroto rindās. Gājiena «Nemirstīgais pulks» ideja ir patapināta no Krievijas.

Vairumam dalībnieku rokās bija fotogrāfijas ar karā kritušajiem un pie krūtīm bija piespraustas Georga lentītes. Daļai dalībnieku rokās bija sarkanas neļķes vai citas puķes. Gājienā devās gan vecākā gada gājuma cilvēki, gan ģimenes ar bērniem. Ik pa brīdim dalībnieki dziedāja dziesmas.

Pasākumu apmeklē dažāda vecuma cilvēki, arī mazi bērni, novēroja aģentūra LETA. Daļai no viņiem pie apģērba piespraustas Georga lentītes. Cilvēki Uzvaras parkā vienojas dziesmās, pievienojoties skatuves māksliniekiem, gan arī atsevišķās grupās. Pie dzērienu un ēdienu tirdzniecības vietām veidojas rindas.

Kā vēstīja telekanāls LNT, otrdien ar pretrunīgi vērtēto Georga lentīšu dalīšanu Pārdaugavā nodarbojies arī kāds nodibinājums, kuram Latvijā piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Lentītes pie pieminekļa sanākušajiem izsniedza akcijas «Nemirstīgo pulks» teltī, kā arī nodibinājuma «Kultūras attīstības fonds» teltī, kas ir Latvijā ir reģistrēts kā sabiedriskā labuma organizācija, tātad likuma izpratnē šī ir organizācija, kas «sniedz nozīmīgu labumu sabiedrībai», līdz ar to tās ziedotājiem pienākas nodokļu atlaides.

Kopumā pēdējos gados 9.maijā melni oranžās Georga lentītes pie automašīnu logiem un cilvēku apģērba novērojamas aizvien retāk. Uzvaras parka svinību organizatori Rīgā biedrība «9.maijs.lv» pretrunīgi vērtēto simboliku nedala jau kopš 2014.gada, kas sakrīt ar laiku, kad sākās Krievijas agresija Ukrainā, kuras laikā minētā lentīte tika plaši izmantota. Biedrības vadītājs, Rīgas domes deputāts Vadims Baraņņiks (S) par šo jautājumu bijis nerunīgs, taču noliedzis, ka Ukrainas notikumi ir iemesls tam, ka lentītes pārstātas dalīt.

Pasākumu uzrauga daudz kārtības sargu.

Kā novēroja aģentūra LETA, pa ielu pie Uzvaras parka šovakar nobrauca arī vairāk nekā desmit automašīnu grupa ar Latvijas karogiem.

Agrāk otrdienā policija iecirknī nogādāja divus vīriešus, kuri publiski konfliktēja akcijā pret 9.maija svinēšanu Rīgā, Latviešu strēlnieku laukumā.

Valsts policijas preses pārstāve Gita Gžibovska aģentūrai LETA pastāstīja, ka Strēlnieku laukumā starp diviem vīriešiem bija izvērties konflikts, tāpēc policija abus nogādāja iecirknī, kur viņi snieguši paskaidrojumus. Vīriešiem nekādi protokoli netiks noformēti. Nekādi citi starpgadījumi Strēlnieku laukumā un Uzvaras parkā līdz šim nav bijuši.

Šogad pirmo reizi sapulci 9.maijā bija pieteikusi biedrība «Nacionālo karavīru atbalstam». Tā notika Latviešu strēlnieku laukumā, un tās mērķis ir «atgādināt par 2.Pasaules kara norisi, tā sekām un padomju okupācijas nodarīto kaitējumu».

Rīgā, Uzvaras parkā, šodien tiek svinēta tā dēvētā Uzvaras diena, liecina pasākuma organizatoru - biedrības «9maijs.lv» - mājaslapā pieejamā informācija. Dienas noslēgumā paredzēts salūts.

Uz augšu