«Saskaņai» neizdodas panākt Saeimas deputātu mandātu pārdali pēc vēlētāju uzpirkšanas gadījumiem

FOTO: Ieva Makare/LETA

Augstākā tiesa (AT) šodien noraidīja opozīcijas frakcijas «Saskaņa» pieteikumu par Saeimas deputātu mandātu pārdali pēc vēlētāju uzpirkšanas gadījumiem, aģentūru LETA informēja Saeimas deputāts un partijas pārstāvis tiesā Andrejs Elksniņš.

Šodien AT paziņoja rezultatīvo sprieduma daļu, bet pilns nolēmums būs pieejams 12. jūnijā.

Mikroblogošanas vietnē «Twitter» Elksniņš rakstīja, ka «Augstākā tiesa saglabā [deputātam Dzintaram] Zaķim Saeimas deputāta mandātu. Apsveicu «Vienotību» ar šādu lēmumu un «kadru» savās rindās».

Elksniņš 19. maija sēdē pauda, ka šī lieta būtībā ir turpinājums AT 2014. gadā skatītajai lietai par Saeimas vēlēšanu rezultātu atcelšanu Latgalē un tās spriedumam. Patlaban, 2017. gadā, nākuši klāt apstākļi, kas parāda to ainu, kas bija 2014.gadā, tostarp izskatītajos kriminālprocesos, viņš teica.

Elksniņš uzsvēra, ka AT jautājumu nevar skatīt šauri, bet tas jādara maksimāli plaši. Politiķis uzsvēra, ka šī ir lieta, ko «mēģinām izcīnīt kopš 2014. gada un apkarot visus melus». «Ja mums toreiz būtu visi pierādījumi, kādi ir pašlaik, mēs, iespējams, nonāktu pie vēlēšanu rezultātu atcelšanas,» teica Elksniņš.

Advokāts Lauris Leja kā trešās personas, partijas «Vienotība», pārstāvis pieļāva, ka vēršanās tiesā varētu būt saistīta ar pašvaldību vēlēšanu tuvošanos. Attiecībā uz dažiem lietā esošajiem materiāliem Leja retoriski jautāja, vai tie ir domāti izrādīšanai sabiedrībai vai tiešām tā ir partijas interese par vispusīgu lietas iztiesāšanu.

Leja kopumā tiesai norādīja, ka nav skaidrs, ko ar šo pieteikumu vēlas partija «Saskaņa». Tāpat viņa ieskatā nav saprotams, ko par konkrētu cilvēku vainu var secināt dziļāk, nekā to ir izdarījušas tiesībsargājošās iestādes tik ilgā laika posmā. Daudzi izteikumi ir deklaratīvi, kas nav attiecināmi uz lietu, piebilda advokāts.

«Man kā juristam nav bail, ja tiesa pateiktu, ka visi vēlēšanu rezultāti būtu atceļami,» sēdes turpinājumā pauda Elksniņš. Tiesas debatēs viņš uzsvēra, ka «taisnības prioritātes vārdā nevaram pieļaut, ka negodīgs deputāts turpina darbu», turklāt jautājums ir vitāli svarīgs un no tā daudz kas ir atkarīgs, arī tas, kāda būs uzticība tiesai un parlamentam.

«Saskaņa» bija vērsusies AT, lai apstrīdētu CVK lēmumu nepārdalīt mandātus starp 12. Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā reģistrētajiem kandidātiem pēc kārtējā tiesas sprieduma balsu pirkšanas lietā. Pieteikumā tiesai «Saskaņa» uzsvēra, ka daudzie vēlēšanu tiesību pārkāpumi kalpo par pamatu tam, lai tiesa uzdotu CVK anulēt par «Vienotību» un tās deputāta kandidātu Zaķi visas nodotās balsis atsevišķos vēlēšanu iecirkņos. Partijas pārstāvji vēlas panākt viena deputāta mandāta pārdali par labu «Saskaņai».

Tiesas visos līdz šim pieņemtajos spriedumos ir konstatējušas kopumā 66 uzpirktas balsis, bet mandātu sadalījumu starp kandidātu sarakstiem ietekmē 78 balsu starpība. Līdz ar to nopirkto balsu skaits nesasniedza «kritisko masu», lai CVK būtu varējusi lemt par mandātu pārdali.

CVK šo jautājumu skatīja pēc tiesas sprieduma balsu pirkšanas lietā par labu Zaķim. CVK bija saņēmusi Latgales apgabaltiesas spriedumu krimināllietā par vēlētāju uzpirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā, un tāpēc tika rīkota vēlēšanu komisijas sēde, lai izvērtētu tiesas konstatēto pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu. Ievērojot Saeimas vēlēšanu likumu, CVK pēc iepazīšanās ar tiesas spriedumu bija jālemj pārdalīt vai nepārdalīt mandātus starp attiecīgajās vēlēšanās reģistrētajiem kandidātiem.

Šis ir jau ceturtais tiesas spriedums lietā par vēlētāju uzpirkšanu Latgales vēlēšanu apgabalā 12. Saeimas vēlēšanās, kas stājies spēkā, un kurā konstatēto pārkāpumu ietekme uz mandātu sadalījumu CVK jāvērtē.

Iepriekšējos tiesas spriedumos 12. Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā ir pierādīta 57 vēlētāju balsu uzpirkšana, kas kopā arī deviņām šajā tiesas spriedumā konstatētajām uzpirktajām balsīm veido 66 balsis. Savukārt 12. Saeimas vēlēšanu rezultāti Latgales vēlēšanu apgabalā liecina, ka mandātu sadalījumu starp kandidātu sarakstiem ietekmē 78 balsu starpība.