Veca bazuka un šķīstības josta: Dīvaini lidostu drošības dienestu atradumi pasažieru bagāžā (1)

Apollo.lv
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Magnus D, CC BY-SA 2.0

Nedeklarēta nauda, visneiedomājamākie aukstie ieroči un pistoles, dīvainās vietās noslēptas narkotikas – šādi atradumi ir drošības dienestu ikdiena ikvienā lielā lidostā. Taču reizēm gadās saskarties ar visnotaļ dīvainiem priekšmetiem.

Dokumentālajā raidījumā «Lidostas drošības dienests: Kolumbija», kas «National Geographic» skatāms katru darba dienu, skatītāji varēs iepazīt labi apmācītā un profesionālā drošības dienesta darbu Latīņamerikas lielākajā, modernākajā un noslogotākajā gaisa satiksmes mezglā – Bogotas Eldorado starptautiskajā lidostā.

«National Geographic» ir apkopojis sešpadsmit dīvainus atradumus, ar kuriem pēdējo gadu laikā ir nācies saskarties drošības dienestiem dažādās pasaules malās.

Dzīvi baloži zeķubiksēs

Šķiet, šis ir viens no populārākajiem stāstiem par neveiksmīgu kontrabandistu. Kāds austrālietis 2009.gadā tika pieķerts ar dzīviem baložiem zem biksēm uzvilktās zeķubiksēs. Viņš atgriezās no ceļojuma pa Vidējiem Austrumiem, bet muitas pārstāvji Melburnas lidostā jaunā vīrieša bagāžā atrada vitamīnu konteineru, kurā bija divas olas. Pēc pārmeklēšanas atklājās, ka pie katras kājas vīrietis bija piesējis aploksni, kurā atradās balodis. Par dzīvnieku un augu neatļautu ievešanu Austrālijā draud 110 000 dolāru naudas sods vai līz desmit gadu ilgs cietumsods. Interesanti, ka baloži desmit stundu lidojumu bija pārcietuši visnotaļ labi, gan putni, gan olas tika nodoti Karantīnas dienestam.

Lielgabala lode

Vēstures cienītājiem lielgabala lode ir labs suvenīrs. Tieši tā arī domāja kāds kungs, kuru 2012.gadā aizturēja Fortloderdeilas (ASV) lidostā. Viņš to bija atradis, ienirstot pie kāda kuģa vraka. Senas lielgabala lodes mēdz nekontrolējami sprāgt, tādēļ pārējie 290 pasažieri, kuriem nācās aizkavēties, nebūtu priecīgi, lidojot kopā ar šādu «suvenīru».

Galvaskausa fragmenti

Fortloderdeilas lidostā skaneris noreaģēja uz dažiem māla podiem. Vienā no tiem tika atklāti veca galvaskausa fragmenti, tādēļ drošības kontroles zona ātri kļuva par nozieguma vietu. Pasažieri, kas bija ceļā uz Baltimoru, informēja drošības dienestu, ka vienkārši nopirkuši podus un viņiem nav ne jausmas, kas tajos glabājies. Podi tika konfiscēti.

Motorzāģis (ar pilnu tvertni)

Izrādās, ka Elmīras lidostas (Ņujorkas štats, ASV) drošības dienests motorzāģi, kas atklāts nododamajā bagāžā, konfiscējis ne jau tāpēc, ka tas ir zāģis, bet gan tādēļ, ka .. tam ir degvielas tvertne. Turklāt tā bijusi uzpildīta, tādējādi ierīce bijusi pilnā darba kārtībā. Jāatceras, ka degviela ir viegli uzliesmojoša viela, turklāt šāds zāģis var kļūt par briesmīgu nāvējošu ieroci kāda neģēļa rokās. Starp citu, ASV bagāžā varot nodot zāģi bez degvielas tvertnes, vienīgi par to ir jāinformē lidsabiedrība. Konkrētais pasažieris to nebija izdarījis.

Līķi

https://www.instagram.com/p/BFcezkHl98j/

Tas var šķist traki, taču mirušus cilvēkus slepšus visbiežāk pārvadā sērojoši tuvinieki, kuriem trūkst daudzu tūkstošu legālai mirušā transportēšanai. Tā, 2010.gadā Džona Lenona Liverpūles lidostā tika aizturētas divas kundzes, kuras vēlējās nogādāt uz Vāciju 91 gadu veco, mirušo vīru. Vīrieša mirstīgās atliekas bija ievietotas ratiņkrēslā, seja «aizslēpta» ar saulesbrillēm. Drošības darbiniekiem viņas pirmajā brīdī atteica, ka kungs guļot, taču pēc tam tika aizturētas par neziņošanu par personas nāvi. Jāpiebilst, ka 2016.gadā Atlantas starptautiskajā lidostā cauri drošības kontrolpunktam tika nosūtīts kāds filmas «Slaktiņš Teksasā ar motorzāģi» manekens.

Milzīgs rotaļu lācis

https://www.instagram.com/p/BOA51WwAuS2/

Kāds populārs «Youtube» blogeris 2016.gadā vēlējās savai draudzenei aizvest patiešām milzīgu rotaļu lācīti. Viņš tam nopirka atsevišķu sēdvietu lidmašīnā. Taču lidsabiedrība un Transporta drošības administrācija atteica lācītim braucienu salonā, jo tas bija pārāk liels, lai izietu drošības kontroli. Tika piedāvāts atgriezt naudu par biļeti un nodot rotaļlietu bagāžā. Blogeris to darīt nevēlējās un pameta mīļlietiņu Losandželosas lidostā. Tiesa, vēlāk izrādījās, ka tas bijis tikai triks un blogeris visus savus piedzīvojumus filmējis. Jāatgādina, ka lielas rotaļlietas drīkst pārvadāt, taču būtu vēlams par to informēt lidsabiedrību un iziet īpašu drošības kontroli.

Veca bazuka

Bagāžas zona tika strauji evakuēta, tāpat arī tai tuvākie termināļi. Pieci lidojumi aizkavējās vairāk nekā par stundu, un viss tikai tāpēc, ka Dalasas Fortvortas lidostā (ASV) nostrādāja trauksme reģistrētās bagāžas glabātuvē. Transporta drošības administrācijas darbinieki bija atklājuši vecu bazuku, kuru sapieru komanda nogādāja attālākā vietā. Pirms dažiem gadiem Otrā pasaules kara bazuku atklāja arī O’Hāras lidostā Čikāgā. Starp citu, ASV šādi un līdzīgi priekšmeti pasažieru bagāžā tiek atklāti katru nedēļu.

Lūpu krāsas trauciņā paslēpta elektrošoka ierīce

Detroitas starptautiskajā lidostā 2014.gadā drošības dienesta darbinieki krāšņā, ar smalkiem kristāliņiem rotātā lūpu krāsas trauciņā atklāja elektrošoka ierīci, kuras jauda varēja sasniegt pat 350 000 voltu. Arī Burlingtonas lidostā, Vermontā kāda sieviete bija vēlējusies noslēpt elektrošoka ierīci lūpu krāsas trauciņā. Jebkurā gadījumā ienest lidmašīnā ieroci nav viegls uzdevums, visbiežāk tie tiekot maskēti kā mobilie telefoni.

Šķīstības josta

Tas, protams, nav nekas aizliegts un nerada draudus pārējiem pasažieriem, taču skaidrs, ka pasažiere, kura valkā šķīstības jostu, «pīkstēs» skanerī un radīs problēmas drošības darbiniekiem. Īpaši, ja jostai nav atslēgu. Tiesa, Transporta drošības administrācija, publiskojot šo stāstu, nenorādīja, kurā ASV lidostā tas noticis, kā arī to, vai sievietei bija līdzi jostas atslēga.

Kokaīns krūšu implantos

Barselonas Elpratas lidostas drošības dienestam 2012.gadā aizdomas radīja kāda sieviete, kas bija ieradusies no Bogotas (Kolumbija). Viņa nespēja saprātīgi atbildēt uz jautājumiem par ceļojuma mērķi, bet apskatē atklājās svaigas rētas un asiņaini apsēji krūšu rajonā. Izrādījās, sievietes krūšu implanti bija piepildīti ar kokaīnu – aptuveni 1,38 kilogramiem. Jāpiebilst, ka, cīnoties ar narkotiku kontrabandu, Spānijas varas iestādes rūpīgi pārbauda pasažierus, kas ierodas no t.s. Latīņamerikas «karstajiem punktiem».

Pēcapokalipses gāzmaska

https://www.instagram.com/p/BMSUPrXB8ic/

Ar lodēm rotātu gāzmasku pērn rokas bagāžas pārbaudē atklāja Maiami lidostā. Transporta drošības administrācija norāda, ka gāzmaskas ir atļauts pārvadāt rokas bagāža, taču lodes (pat tikai atdarinājumus) – nē. Tādēļ šādu «smukumlietiņu» vislabāk atstāt pazemes bunkurā.

75 čūskulēni krūšturī

Stokholmas Ārlandas lidostas drošības darbinieku uzmanību pirms vairākiem gadiem piesaistīja kāda nervoza sieviete. Izrādījās, viņas milzīgajā krūšturī bija noslēpti 75 čūsku mazuļi. Par laimi visiem, tie tika atklāti jau pirms ceļojuma.

200 dzīvi tarantuli

2012.gadā Amsterdamas Shipholas lidostā dāņu muita kādā čemodānā atklāja no Peru vestus vairākus simtus indīgo zirnekļu, kā arī vaboles un circeņus. Izrādās, insektus sava ceļojuma laikā Peru vācis kāds vāciešu pāris, tie bija ievietoti plastmasas traukos un caurulītēs, kas bija paslēptas apģērbā un apavos. «Ceļotāji» nodoti dzīvnieku labturības iestādēm, turklāt daļa svešzemnieku bija maz izpētītas radības.

Saldētas govju smadzenes

2012.gadā Kairas starptautiskajā lidostā konfiscētas 190,5 kilogramus (420 mārciņas) saldētu govs smadzeņu. Trīs ceļotāji no Sudānas kontrabandu veda lielās saldējamās kastēs un plānoja smadzenes pārdot restorāniem. Izrādās, Ēģiptē tās tiek uzskatītas par delikatesi, savukārt Sudānā govs smadzenes maksā teju sešas reizes lētāk. Konfiscētā kontrabanda esot iznīcināta.

Mazs bērns

Mazajam nebija vīzas, taču vecāki vēlējās iespējami ātrāk nokļūt mājās no Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Tādēļ viņi to ievietoja rokas bagāžā, šādi cerot mazo kā kontrabandu nogādāt lidmašīnā. Lieki teikt, ka drošības skaneris šo vecāku stulbumu atklāja. Par to, kas notika ar ģimeni, ziņu nav.

Iemidzināts tīģera mazulis

2010.gadā Bankokas starptautiskajā lidostā kādas sievietes bagāžā tika atklāts iemidzināts divus mēnešus vecs tīģerēns. Soma bija pilna ar rotaļu tīģeriem, acīmredzot, kontrabandiste cerēja, ka šādi dzīvais meža kaķis būs grūtāk pamanāms. Viņa to cerēja pārdot Irānas melnajā tirgū par 2000 mārciņu. Jādomā, drošības dienests izglāba vismaz dažas dzīvības, jo diezin vai sievietei bija nopietna pieredze, kā kopt plēsīgus dzīvniekus. Kontrabandiste tika arestēta, bet tīģerēns nodots savvaļas dzīvnieku aprūpētājiem.

Skaties, kā ar dažādiem ikdienas izaicinājumiem – nelegālu imigrāciju, kontrabandu, narkotikām - tiek galā Bogotas Eldorado starptautiskās lidostas darbinieki. Raidījumu cikls «Lidostas drošības dienests: Kolumbija» «National Geographic» skatāms katru darba dienu plkst.22:55.

«National Geographic» (NG) ir pieejams 440 miljoniem mājsaimniecību 171 pasaules valstī 45 valodās. NG kopā ar «Nat Geo WILD», «Nat Geo People» un «Nat Geo MUNDO» veido kanālu grupu «The National Geographic» - tie ir daļa no «National Geographic Partners», kas ir kopuzņēmums starp «21st Century Fox» un «National Geographic Society». Sociālās saziņas vietnē «Facebook» vien NG ir vairāk nekā 55 miljoni sociālo mediju fanu. Latvijā NG ar subtitriem latviešu un krievu valodā ir pieejams «Lattelecom», «Baltcom», «Livas», «Latnet TV», «SkaTVis» un «Mits LV» digitālās televīzijas abonentiem.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu